poniedziałek, 27 maja, 2024

Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce

Na wystawie będzie prezentowanych około 150 cennych obiektów ze skarbca Parafii św. Klemensa. Szczególnie cenna jest grupa złotnictwa z obiektami zaliczanymi do największych osiągnięć złotnictwa w Polsce. Wśród niej znajdują się trzy monumentalne monstrancje, w tym najcenniejsza, datowana na rok 1490, ufundowana przez żupnika Jana Borzymowskiego – jednego z zarządców Żup Krakowskich, dwa krzyże późnogotyckie, wysokiej klasy ampułki.

Ponadto zostanie zaprezentowane malarstwo, z tryptykiem Ukrzyżowanie ze scenami różańcowymi (Małopolska, po 1607 roku). Świadectwem wysokiej kultury duchowej jest także zabytkowy księgozbiór kościelny, z którego ukazane będą inkunabuły i inne starodruki, głównie z okresu od XVI do XVIII wieku.

Wystawa inauguruje rok jubileuszowy 200-lecia poświęcenia kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Obecny obiekt jest trzecim wzniesionym w tym miejscu. Parafia św. Klemensa w okresie staropolskim była zaliczana do najbogatszych w Polsce, funkcjonowała w mieście królewskim i górniczym, a proboszczami byli wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Silne były jej związki z królewskim przedsiębiorstwem Żupy Krakowskie obejmującym wielicką kopalnię soli.

W kościele znajdowały się ołtarze ufundowane przez bractwa pracowników: kopaczy, warzyczy i tragarzy. Na wystawie będzie można zobaczyć: kielich z XVI wieku Bractwa Kopaczy i krzyż relikwiarzowy z ok. 1500 roku Bractwa Tragarzy.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Parafią św. Klemensa.

LOKALIZACJA: ZAMEK ŻUPNY
Wystawa dostępna: 5 kwietnia – 16 września 2024

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...