wtorek, 18 czerwca, 2024

Tajemnice łomżyńskiego muzeum

Muzeum Północno-Mazowieckie rozpoczęło publikację cyklu podcastów. „Tajemnice łomżyńskiego muzeum” przybliżają kulisy różnych historii z zabytkami w roli głównej oraz z udziałem mieszkańców Łomży i regionu. Pierwszy odcinek dotyczy sensacyjnej kradzieży w łomżyńskim muzeum w roku 1978, kiedy łupem złodziei padły bursztynowe wyroby, wycenione na ponad 100 tysięcy ówczesnych złotych i o jeszcze większej wartości artystycznej. Kolejne części będą publikowane co piątek w tygodniowych odstępach.

Podcasty są już od blisko 20 lat czymś oczywistym i przybliżane za ich pomocą treści docierają do coraz większej ilości odbiorców, stąd pomysł wykorzystania tej formy również w muzealnej działalności. To pierwsza tego typu inicjatywa w Łomży, a na początek Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało cykl pięciu odcinków. Tytuł „Tajemnice łomżyńskiego muzeum” sugeruje, że ich tematyka nie będzie oczywista, a słuchacze będą mogli usłyszeć historie, które nie są szerzej znane, albo nie były dotąd upubliczniane.
Pierwszy odcinek opowiada o wydarzeniach z 29 na 30  kwietnia 1978 roku, kiedy to z siedziby Muzeum Okręgowego skradziono wyjątkowo cenny zbiór bursztynu. Ta tajemnicza kradzież zelektryzowała nie tylko Łomżę, ale odbiła się również echem w całym kraju, ponieważ już wtedy łomżyńskie muzeum posiadało najbogatsze zbiory regionalnego bursztynu w Polsce. O tym, jak zakończyła się ta historia można dowiedzieć się z pierwszego odcinka muzealnego podcastu, który od piątku 1 marca jest dostępny  na Spotify oraz na YouTube. Kolejne odcinki będą publikowane co piątek. Autorem tekstów jest poeta i literat Rafał Krasucki, lektorem aktor Teatru Lalki i Aktora Tomasz Bogdan Rynkowski, a nagranie zrealizował Adam Dąbrowski z Polskiego Radia Białystok. Są już plany realizacji kolejnych podcastów, ponieważ ciekawych tematów, w tym takich całkowicie nieznanych, nie brakuje, ale są one uzależnione od możliwości finansowych Muzeum Północno-Mazowieckiego.

Wojciech Chamryk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...