poniedziałek, 27 maja, 2024

Tam, gdzie nie masz muzeów…

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wykład zatytułowany: Tam, gdzie nie masz muzeów, kolekcjonerstwo starożytności antycznych
w Polsce (1795-1918)”,
który wygłosi dr Piotr Jaworski. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej zatytułowanej „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”, którą można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu do 15 maja 2024 r. Podczas wykładu prelegent opowie o tworzeniu XIX i XX wiecznych kolekcji. Będzie to metaforyczna podróż z kupcami, kolekcjonerami i poszukiwaczami przygód, dzięki której poznamy drogi jakimi zabytki z Italii i Grecji docierały do Polski.

Po wykładzie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Dr Piotr Jaworski – jest archeologiem klasycznym i numizmatykiem. Jest adiunktem w Katedrze Numizmatyki i Muzealnictwa na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także kierownikiem polskiej misji archeologicznej
w Ptolemais w Libii. Prowadzi badania numizmatyczne m.in. w Egipcie, Libii i Gruzji. Zajmuje się również historią archeologii i kolekcjonerstwa w Polsce.

Wydarzenieodbędzie się 4 kwietnia 2024 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

……………………………………………………………………………………………………

Głównym założeniem tej wystawy jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego.

Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów  Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Łącznie na ekspozycji znalazło się kilkaset artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Patronat medialny nad wystawą sprawują: Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, Archeologia Żywa, Odkrywca, Magazyn Historyczny Mówią Wieki, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański wraz portalem tyna.info.pl, STV.INFO, Lokalna TV, iTV Wisła.

    Marcin Kapka
       Rzecznik prasowy
Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...