czwartek, 29 lutego, 2024

Tatuaż – historia i współczesne konteksty

Tatuaż – historia i współczesne konteksty – wykład Aleksandry Jarysz, kustoszki w Dziale Sztuki i Estetyki Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Podczas spotkania Prelegentka opowie o fenomenie trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Z antropologiczną wrażliwością przeanalizuje i oswoi zjawisko tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukaże spójną opowieść, toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Poprzez wybiórczą prezentację zbioru tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukaże ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała. Zdefiniuje też zestaw funkcji, który wydaje się trwałym na przestrzeni tysiącleci. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy moda na tatuaże minie, tak jak wiele innych mód, czy też przybierze jeszcze na sile. Póki co spróbujmy zrozumieć to zjawisko, poznając jego historyczne, kulturowe i tożsamościowe uwarunkowania.

Aleksandra Jarysz – etnolożka, antropolożka kultury, historyczka, absolwentka Muzealniczego Studium Podyplomowego Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Kustoszka w Dziale Sztuki i Estetyki Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Autorka publikacji z zakresu antropologii obrazu, rzeczy, codzienności oraz sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Współautorka i autorka wystaw o profilu antropologicznym: „Zwierzęta idą do nieba. Twórczość Genowefy Magiery”, „Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść”, „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”, „Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego”.

Wstęp: 7 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona!

Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.

Decyduje kolejność zakupu biletów!

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

środa, 14 lutego 2024, godz. 17.00

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Jarmark Wielkanocny w Szreniawie ̵...

Zwiedzający mogą liczyć na bogatą ofertę rękodzieła i wiele atrakcji związanych...

Wystawa „Prymityw” z Powiś...

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najw...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin –...

PRZEDSPRZEDAŻ - CENA  32,94 zł ! Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin...

„Prymityw” z Powiśla. Leon Kudła 1879-...

Zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Prymityw” z Powiśl...

Wtorkowe spotkanie z zabytkiem

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na Wtorkowe spotkanie z zabytkiem. To...