piątek, 22 września, 2023

TO WYDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ – OPRÓCZ TEGO, CO ZMYŚLIŁEM

OPROWADZANIE AUTORSKIE – Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a, 53-681 Wrocław

24.5.23, środa, godz. 16:30, wydarzenie bezpłatne

Sztuka uliczna bywa problematyczna w definiowaniu ze względu na zacieranie się granic między aktami wandalizmu a działalnością artystyczną. Szerokie spektrum działań twórców dodatkowo utrudnia określenie, czym właściwie jest street art. Sztuka uliczna swoje początki zawdzięcza głównie ruchom kontrkultury, przez co z jednej strony cechuje ją rewolucyjność przekazu, z drugiej, silnie skupia się na aktywności w przestrzeni publicznej.

W Polsce zaczęła rozwijać się wraz z popularyzacją kultury hip-hopu. Jako zjawisko artystyczne ma wyjątkowy aspekt społeczno-polityczny. Prowokuje, skupia szerokie grono odbiorców – bez hierarchizacji i klasyfikacji.

Wystawa To wydarzyło się naprawdę – oprócz tego, co zmyśliłem, której tytuł nawiązuje do najnowszej płyty artysty, to nie tylko okazja do zapoznania się z twórczością jednego z pionierów sztuki ulicznej w Polsce, ale również do refleksji na temat roli sztuki ulicznej. Czy obecność tego rodzaju prac przyczynia się do wzbogacenia krajobrazu miasta? Czy twórczość uliczna może być formą społecznej opinii oraz protestu? Czy artyści powinni mieć więcej swobody w wyrażaniu swojego przekazu? Jakie wartości możemy odnaleźć w artystycznych pracach ulicznych?

Szersze spojrzenie na współczesne miejskie działania artystyczne zaprezentuje Marcin Kosiorek – ISOK, podczas oprowadzania autorskiego. Artysta jest obserwatorem ewolucji miejskiej sceny artystycznej, a także  jej aktywnym współtwórcą. Na podstawie własnych doświadczeń opowie, czym graffiti jest dla jego twórców, a także spróbuje zarysować subiektywne ramy dzieła sztuki ulicznej.

Marcin Kosiorek (ISOK) – wykonawca muzyczny, członek grupy JWP, grafficiarz i prekursor sztuki ulicznej w Polsce. Pisze teksty, rysuje, tworzy i współtworzy albumy muzyczne. Jego pierwsze prace grafficiarskie powstawały w latach 90. Tworzył w wielu miejscach na świecie (m.in. w Bukareszcie, Sofii, Belgradzie, Atenach), co przyczyniło się do wypracowania niezwykle interesującego, inspirowanego wieloma kulturami stylu. O dzisiejszej sytuacji graffiti i kultury hip-hopowej w Polsce mówi, że jest fanem sceny newschoolowej, która cechuje się pewnym niedopowiedzeniem, niedosłownością.

Kurator: Szymon Kolanowski

Źródło: Muzeum Współczesne Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora