niedziela, 28 kwietnia, 2024

Twórczo, urodzinowo i poetycko z Wisławą Szymborską

Rok 2023, w związku z setną rocznicą urodzin noblistki, został ogłoszony „rokiem Wisławy Szymborskiej”.  W ramach obchodów, Fundacja Wspólnota Gdańska i Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych Jantar przygotowały wiele wydarzeń, które pozwolą zgłębić twórczość poetki oraz poznać lepiej jej wpływ na literaturę i kulturę. W programie znalazły się m.in. spotkania autorskie, koncert, spektakl, wystawy i konkursy.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Była autorką trzynastu tomów poetyckich a także eseistką, tłumaczką, krytyczką literacką, felietonistką i założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1996 roku została laureatką literackiej Nagrody Nobla, a w 2011 roku uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego.  Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Była uważana za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak: lepieje, moskaliki i altruiki. Uwielbiała tworzyć także dowcipne wyklejanki i kolaże. Jej niezwykłe dziedzictwo literackie pozostaje nadal inspiracją dla wielu pokoleń czytelników i twórców na całym świecie.

Konkurs literacki i plastyczny

Fundacja Wspólnota Gdańska, w związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, zaprasza do udziału w dwóch konkursach – poetyckim i plastycznym. Zabawa organizowana jest w dwóch kategoriach wiekowych: dla młodzieży w wieku 14-18 lat oraz osób dorosłych. Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć pracę plastyczną w technice kolażu, w formacie A3 lub A4 lub krótką formę poetycką inspirowaną limerykami Szymborskiej lub stworzonymi przez nią gatunkami: lepiejem, odwódką i altruitką. Tematyka prac jest dowolna, a jedynym ograniczeniem jest forma i wyobraźnia. Zgłoszenia w konkursach można przesyłać do 23 października 2023. Ogłoszenie wyników, połączone z wystawą najciekawszych prac odbędzie się 28 października w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Więcej informacji, regulamin konkursów i karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie organizatora.

Sto lat! Szymborska. Świętowanie w Oliwskim Ratuszu Kultury

W piątek, 1 września o godz. 18.00 w  Oliwskim Ratuszu Kultury odbędzie nastrojowy koncert zespołu Kasia Osterczy Trio, podczas którego będzie można wysłuchać muzycznych interpretacji wybranych wierszy Wisławy Szymborskiej w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka i Clare Cavanagh. Bilety w cenie 20 zł dostępne są na stronie www.kupbilecik.pl

Także w piątek, 1 września, o godz. 19.30 zainaugurowana zostanie wystawa pt. „Sto lat! Szymborska”.  Na 25 planszach przedstawione zostaną najważniejsze etapy życia poetki i odpowiadające im cytaty z twórczości oraz wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich. Autorką i redaktorką wystawy jest Joanna Gromek Illg – autorka biografii Wisławy Szymborskiej. Za warstwę wizualną odpowiada Witold Siemaszkiewicz  – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W niedzielę, 10 września o godz. 17.00 wszyscy miłośnicy twórczości noblistki będą mogli zainspirować się podczas spotkania autorskiego z Agnieszką Papieską, autorką książki pt. „Zachwyt i rozpacz. Wspomnienia o Wisławie Szymborskiej. Autorka zebrała ponad 60 wspomnień o Szymborskiej, z której wyłania się wielobarwny portret poetki, noblistki, człowieka. Mówią o niej m.in. Tomasz Jastrun, Ryszard Krynicki, Czesław Miłosz, Jerzy Pilch, ks. Adam Boniecki, Julia Hartwig, Ireneusz Kania, Jarosław Mikołajewski, Anna Polony, Tomas Venclova, Adam Zagajewski. Rozmowę poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Wisława Szymborska była znana nie tylko jako poetka, ale również twórczyni oryginalnych, dowcipnych kolaży, zwanych przez nią wyklejankami. Wycinki gazet, fragmenty zdjęć, ilustracji służyły jej do tworzenia pocztówek, jakimi obdarowywała bliskich, a nierzadko również swoich czytelników. Ci, którzy chcą odkryć tajemnice wyklejanek, mogą wziąć udział w warsztatach, zaplanowanych na sobotę, 16 września w godz. 11.00-13.00. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają własne prace w technice kolażu, a za inspirację posłużą im wybrane wiersze Noblistki. Dwie tury zajęć są dedykowane dzieciom w wieku 6-9 lat z rodzicami oraz młodzieży i dorosłym. Zgłoszenia przyjmowane są na: rezerwacje@wspolnotagdanska.pl.

Więcej informacji o wydarzeniach oraz konkursach organizowanych przez Fundację Wspólnota Gdańska można znaleźć na stronie: www.ratuszkultury.pl. Inicjatywy zostały dofinansowane ze środków miasta.

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...