poniedziałek, 27 maja, 2024

W poszukiwaniu korzeni starożytnej cywilizacji z nad Nilu

Odyseja kulturowa – prelekcja dr hab. Agnieszki Mączyńskiej ”W poszukiwaniu korzeni starożytnej cywilizacji z nad Nilu” 08.03.2024 r.

Dr hab. Agnieszka Mączyńska od lat kieruje Działem Wystaw i Edukacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, nadzoruje wszelkie działania edukacyjne, promocyjne i wstawiennicze w głównym gmachu na ul. Wodnej.

Naukowo zajmuje się egipską ceramiką okresu pre, proto i wczesnodynastycznego, popularyzacją archeologii oraz edukacją muzealną. Jest ceramologiem Polskiej Archeologicznej Ekspedycji do Wschodniej Delty Nilu, prowadzącej badania wykopaliskowe na stanowisku Tell el-Farkha w Egipcie.

Prelekcja odbędzie się w sali multimedialnej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci 8 marca 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Program pt. „Odyseja kulturowa” jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 2016 roku pod wspólnym tytułem Akademia Genius loci. Głównym celem planowanej w 2024 roku edycji cyklu, będzie przedstawienie tła kulturowego cywilizacji łacińskiej inspirowane eposem Homera „Odyseja”. Tym samym uwagę poświęcić chcemy problematyce PODRÓŻY i ukazywaniu jej zmiennej oraz różnorodnej roli. Podróż Odyseusza jest pewnego rodzaju alegorią wędrówki życia. Bohater eposu wędruje ale ostatecznym celem jest powrót do swojego domu. Chcemy skonfrontować dalekie i bliskie poszukując odpowiedzi na pytanie co jest bliskie naszej kulturze? Archeolodzy zaproszą do podroży w czasie do różnych centrów cywilizacyjnych. Humaniści: historycy, kulturoznawcy, filolodzy a także filozofowie zabiorą słuchaczy w podróż po różnych aspektach kultury i jej wyznacznikach. Podróż objawi się jako zdobywanie i podbój ale też jako poszukiwanie pożywienia, pracy, jako „rozrywka” i chęć poznania lub pielgrzymowanie.–

Karolina Andrys
Rezerwat Archeologiczny Genius loci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...