poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

W ROLI GŁÓWNEJ DZIEŁA ODZYSKANE

W piątek 22 marca o godz. 18.00 w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie trzy wyjątkowe dzieła sztuki wystąpią w roli filmowych bohaterów. Kinowej opowieści o zabytkach utraconych podczas II wojny światowej towarzyszyć będzie dyskusja o sensacyjnych kulisach poszukiwań i powrotów zaginionych dzieł. Przygotowano też oprowadzanie po muzealnych wystawach szlakiem zabytków odzyskanych w ostatnich latach. Wstęp wolny.

W MNW zaprezentowane zostaną trzy filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: „Diana”, „Autoportret” i „Portret mężczyzny”, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z polskich muzeów w czasie ostatniej wojny. Cykl filmów „Dzieła utracone” został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–23.

Rzeźba „Diana” dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie „Portret młodego mężczyzny w peruce” namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury.

„Autoportret” Jacka Malczewskiego należy do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Polskę na całym świecie od zakończenia II wojny światowej.

Pokazowi filmów będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserką Agnieszką Trzos, amerykańskimi bohaterami filmu „Portret mężczyzny” (Robert Wittmann, Janis Bobb), Ewą Ziembińską – kuratorką Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie) oraz przedstawicielami Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN i Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Popularyzacja tematyki strat wojennych, opowiadanie historii obiektów utraconych, pokazywanie zakończonych sukcesem spraw restytucyjnych wyraźnie przyczynia się do odnajdywania i odzyskiwania kolejnych poszukiwanych zabytków.

Wydarzenie zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Biuro Prasowe MNW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...