niedziela, 21 lipca, 2024

Walka o tablice

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wypowiedziało umowę, na mocy której Europejskie Centrum Solidarności prezentowało na swoje wystawie stałej tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. ECS zapowiada, że tablic nie odda – informuje portal pomorskie.eu.

Umowa ECS z Narodowym Muzeum Morskim została zawarta w 2014 roku. Tablice trafiły do muzeum na początku lat 80-tych, kiedy to kierownictwo ówczesnej Solidarności przekazało je z przeznaczeniem na wystawę poświęconą pierwszej rocznicy strajków w Stoczni Gdańskiej. W grudniu 2019 r. dyrektor NMM Robert Domżał poprosił ECS o zwrot tablic i rozwiązał umowę z zachowaniem półrocznego okresu wypowiedzenia. Dyrektor ECS Kerski nie zgadza się na zwrot tablic. Przypomina, że są one integralną częścią wystawy stałej, a NMM nie dysponuje miejscem, w którym mogłyby być prezentowane publiczności. Z zapowiedzi MKiDN wynika, że tablice miałyby trafić do Sali BHP, którą zarządza konkurujący z ECS, a powołany przez rząd i NSZZ Solidarność Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Twórcy tablic, czyli Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski nigdy nie przekazali swoich praw autorskich na rzecz muzeum. Oznacza to, że ich właścicielami są dziś spadkobiercy A. Rybickiego i M. Grzywaczewski. Nie zgadzają się oni na zabranie tablic z ECS, a dodatkowo zwrócili się do NMM w z wnioskiem o wykreślenie ich z inwentarza muzealiów. Zapowiadają, że użyją „wszystkich instrumentów prawnych, łącznie z trybunałami europejskimi”, żeby nie dopuścić do zabrania tablic z ECS. Swój sprzeciw w tej sprawie wyrazili także pomorscy samorządowcy i niektórzy działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL. Tłumaczą, że decyzja ta ma charakter polityczny.

Bardzo nam zależy na tym, żeby to wielkie dziedzictwo „Solidarności” zostało dla potomnych. Ale ten festiwal niechęci, kontestacji, a nawet nienawiści ze strony władz rządowych i licznych funkcjonariuszy PiS ciągle trwa. Przypominam znaczące obcięcie dotacji dla ECS w 2019 r., a w tej chwili jest próba odebrania tablic, które są centralnym miejscem stałej wystawy ECS

– mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...