czwartek, 8 czerwca, 2023

Wawelskie lato – intensywne, barwne, wyjątkowe

To będą bardzo intensywne i barwne wakacje na Wawelu. Zamek Królewski podczas letnich miesięcy zaprasza na nowe wystawy stałe i czasowe, festiwale muzyczne, nowe trasy zwiedzania, półkolonie, warsztaty, grę terenową i wiele innych atrakcji.

– Tegoroczne wakacje dla Zamku Królewskiego oraz wszystkich odwiedzających Wawel będą naprawdę wyjątkowe. Nowe oblicze Skarbca Koronnego, odmienione Komnaty Królewskie i pokazy arcydzieł Uccella i Rembrandta, a także koncerty i nowy festiwal dla młodej publiczności to powody, dla których podczas tegorocznych wakacji zapraszamy do częstych odwiedzin. Mam nadzieję, że obfitość i różnorodność atrakcji będą okazją dla mieszkańców Krakowa oraz turystów do odkrycia Zamku w zupełnie nowy sposób – mówi dyrektor Zamku prof. Andrzej Betlej.

Wakacyjne wystawy

Tuż po rozpoczęciu wakacji – 1 lipca – na Wawelu zostaną udostępnione do zwiedzania długo przygotowywane wystawy stałe. Przede wszystkim będzie to Nowy Skarbiec Koronny– otwarty po wielomiesięcznej renowacji i w zupełnie nowej aranżacji, obejmującej trzykrotnie większą liczbę sal i mieszczący dzięki temu znacznie więcej eksponatów. Metamorfoza Zamku polega też na unowocześnieniu i modyfikacji Prywatnych Apartamentów Królewskich na I piętrze Zamku oraz Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na II piętrze. W przestrzeni Prywatnych Apartamentów Królewskich również 1 lipca zostanie otwarta wystawa czasowa Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich, która potrwa do 2 października.

Dodatkową atrakcję dla zwiedzających stanowią wystawy czasowe już otwarte – malarska: Wyczółkowski odnaleziony oraz plenerowa wystawa rzeźb w Ogrodach Królewskich: Smoczy Ogród. Bronisław Chromy na Wawelu. Ta pierwsza zostanie 30 czerwca uzupełniona o dodatkowy obraz – Krakowiankę – będący portretem tej samej modelki uwiecznionej przez Leona Wyczółkowskiego na pastelu Góralka / Wiejska dziewczyna w żółtej chuście, utraconym podczas II wojny i odzyskanym przez Wawel po 75 latach, prezentowanym na bieżącej wystawie.

W drugiej połowie sierpnia natomiast czeka nas kolejne wielkie święto – pokaz sprowadzonego ze Stanów Zjednoczonych arcydzieła Rembrandta, czyli wystawa Królewski Rembrandt na Wawelu. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku.

Festiwal Otwarcia i gra terenowa

Udostępnieniu Nowego Skarbca Koronnego, Komnat Królewskich i wystawy Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich towarzyszyć będzie Festiwal Otwarcia. To trzy dni (i noce), podczas których będą obowiązywać odmienne godziny zwiedzania, by jak najwięcej osób mogło świętować otwarcie Zamku po zakończonej metamorfozie.

W dniach 1–2 lipca Zamek i Ogrody będą otwarte w godz. 13.30–23.00 (ostatnie wejście do Zamku o 22.00 a do Ogrodów o 22.30), a krużganki w godz. 13.30–21.00 (ostatnie wejście o 20.30). Natomiast w niedzielę 3 lipca – Zamek i Ogrody w godz. 12.30–22.00 (ostatnie wejście do Zamku o 21.00 a do Ogrodów o 21.30), a krużganki w godz. 12.30–21.00 (ostatnie wejście o 20.30). Każdego wieczoru w dniach 1–3 lipca od godz. 21.30 aż do godz. 24.00 na dziedzińcu arkadowym będzie wyświetlany spektakularny mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas Festiwalu Otwarcia 2 lipca odbędzie się gra terenowa zatytułowana „Klucz do Skarbca”, którą poprowadzą studenci historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy po przejściu przez wybrane przestrzenie Zamku będą musieli odnaleźć wskazane pamiątki po polskich władcach. Wiedza zdobyta podczas rozwiązywania zadań stanie się symbolicznym kluczem otwierającym drzwi do Skarbca, a uczestnicy w nagrodę będą mogli bezpłatne zwiedzić Nowy Skarbiec Koronny. Czas trwania gry przewidziany jest na około 90 minut. Drużyna może liczyć maksimum 5 osób,
a cena biletu wynosi 25 zł od drużyny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Letnia oferta turystyczna, czyli nowe trasy zwiedzania

Mając na uwadze maksymalną dostępność wystaw dla zwiedzających, a z drugiej strony dbając o tkankę zabytkową wzgórza wawelskiego, Zamek Królewski stara się stale powiększać ofertę o nowe formy i trasy zwiedzania. Jakie nowości czekają zwiedzających? Podczas wakacji ruszają przede wszystkim zupełnie nowe trasy: „Wawel – prywatna rezydencja królewska” oraz „Wawel koronny”. Pierwsza prowadzi przez Skarbiec, Prywatne Apartamenty Królewskie, dziedziniec arkadowy i krużganki, a jej uczestnicy poznają niezwykłą atmosferę życia w średniowiecznym zamku i na renesansowym dworze. Druga kieruje zwiedzających przez wybrane sale Zamku, skupiając ich uwagę na najważniejszych zabytkach i znakach splendoru polskich władców.

W czasie wakacji zwiększy się częstotliwość zwiedzania na docenianej przez turystów trasie „Wawel – najcenniejsze”, która pozwala zapoznać się z najważniejszymi obiektami i pomieszczeniami wzgórza wawelskiego. W wybrane środy w ramach cyklu „Wawel po godzinach” oferujemy możliwość poznawania wzgórza w kameralnych grupach od nieznanej dotychczas strony – w tym miejsc sekretnych i nieoczywistych. Zapraszamy do udziału w kolejnych odsłonach trasy „Otwórz oczy na Wawel”, czyli spacerze w towarzystwie przewodnika po całym wzgórzu wawelskim, co da szansę poznania historii jego przemian i rozwoju. Odbędą się także kolejne oprowadzania dla rodziców z niemowlętami „Wawelskie smoczki”, umożliwiające zwiedzanie w komfortowej atmosferze rodzicom z dziećmi w chustach czy nosidełkach. Wakacyjna oferta tras zwiedzania będzie więc jeszcze bardziej dopasowana do potrzeb i zmieniających się oczekiwań turystów.

Wpadnij na Wawel

Podczas wakacji, które stanowią doskonałą okazję do poznawania ciekawych historii i podziwiania pięknych miejsc, odbędą się na Wawelu codzienne oprowadzania tematyczne w ramach nowej akcji „Wpadnij na Wawel”. Przez cały lipiec i sierpień będzie można wyruszać w trasy po różnych wystawach stałych i czasowych, a na koniec samodzielnie zwiedzić miejsce związane z tematem spotkania. Spektrum tematów jest bardzo szerokie: opowieści o rycerzach i wawelskich turniejach, życiu codziennym i odświętnym na królewskim dworze, wreszcie bestiach i stworach. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało dawne miasteczko wawelskie i jaką funkcję pełniły poszczególne pomieszczenia Zamku, poznają także bliżej ważne postaci związane w minionych wiekach z wawelskim wzgórzem oraz zamkowe mity i legendy. Na spotkania zapraszamy rodziny z dziećmi oraz indywidualnych zwiedzających. Dzięki dofinansowaniu MKiDN część z nich odbędzie się w języku ukraińskim, a bilety będą kosztować jedynie 5 zł.

W miesiącach wakacyjnych odbędzie się także wiele spotkań z kustoszami, konserwatorami czy edukatorami, przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych i związanych z otwarciem wystaw stałych i czasowych.

Spotkania dla dzieci z Ukrainy

W związku z trwającą wojną w Ukrainie i pobytem w Polsce wielu uchodźców Zamek Królewski na Wawelu organizuje w lipcu spotkania dla pochodzących z Ukrainy dzieci w wieku 7–12 lat. Zajęcia będą się odbywać od 4 do 29 lipca – od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a zajęcia będą prowadzone w języku ukraińskim przez wykwalifikowanych edukatorów. Podczas spotkań dzieci będą miały okazję poznać historię Zamku, rozwijać swoje zainteresowania, ale także pobawić się na świeżym powietrzu w gronie rówieśników i odpocząć pośród pięknej przyrody i architektury wawelskiego wzgórza. Zgłoszenia należy wysyłać pod adres mailowy: wypoczynekdladzieci@wawelzamek.pl.

Letni Festiwal Muzyczny Wawel o zmierzchu

Tegoroczny Letni Festiwal Muzyczny Wawel o zmierzchu odbędzie się już po raz piętnasty. To jedyny organizowany na tak szeroką skalę plenerowy festiwal muzyczny w Krakowie. Miejscem koncertów są zamkowe dziedzińce: arkadowy oraz Batorego. Kontemplacji piękna muzyki sprzyja więc unikalna sceneria zapadającego zmierzchu i rozświetlonej architektury wawelskiej.

Festiwal, adresowany do szerokiego kręgu odbiorców, cechuje gatunkowa różnorodność – repertuar jest rozpięty między tradycją a współczesnością. Artyści, w tym laureaci znaczących konkursów muzycznych, występują w różnych składach wykonawczych: od formacji kameralnych do obsady symfonicznej. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Janicka-Słysz. Koncerty odbędą się w pierwszy i drugi weekend sierpnia od piątku do niedzieli: 5–7 oraz 12–14 sierpnia.

Organizatorami festiwalu są: Grupa Twórcza „Castello” i Zamek Królewski na Wawelu, a mecenasem Tauron. Ceny biletów: 60 zł normalny, 40 zł ulgowy.

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Wawel jest Wasz

Pod koniec wakacji w dniach 24–27 sierpnia Zamek Królewski zaprasza na pierwszą edycję festiwalu „Wawel jest Wasz”. Jego program nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów jako miejsca otwartego na kontakty międzykulturowe i artystyczne. Obejmie niestandardowe warsztaty, spotkania i pokazy. Każdy dzień festiwalu będzie zróżnicowany tematycznie. Pierwszego dnia działania będą skoncentrowane wokół sztuki filmowej – uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tajnikami produkcji filmowej i uczestniczyć w spotkaniu z cenionym operatorem Sławomirem Idziakiem.

Drugiego dnia nawiążemy do historycznych tradycji rozrywek królewskich popularnych na dworze Jagiellonów – gry w palanta i jazdy konnej. Dlatego też teraz po raz pierwszy na wzgórzu wawelskim stanie rampa, na której swoje popisy będą prezentować gwiazdy skateboardingu.

Trzeci dzień będzie poświęcony komiksowi, który wpisuje się w doroczne plany wydawnicze Zamku (cykl komiksowy „Karolina i Karol na Wawelu”), a także muzyce inspirowanej muzyką dawną. Odbędą się wówczas warsztaty rysowania, rapowania i didżejowania, a wieczorem Wawel wypełni grana na żywo muzyka ambient.

Czwarty dzień to spotkanie inspirowane historią XVI-wiecznej mody dworskiej i przygotowanie do współczesnej interpretacji królewskiego balu – tym razem w formie silent disco. Festiwal, przeznaczony dla odbiorców w wieku 18–40 lat, ma na celu pokazanie muzeum zamkowego jako miejsca otwartego i inspirujące każdego.

Teledyski Kayaxu w zamkowych wnętrzach

Festiwal „Wawel jest Wasz” zapowiadają niezwykłe teledyski, które można już oglądać w serwisie YouTube. Są to nagrane w zamkowych przestrzeniach występy artystów związanych z wytwórnią Kayax: Ani Leon, Agaty Gołemberskiej, Rafa Skowrońskiego, zespołu przezwyczajność i Funkasanki.

Kulminacją projektu będzie natomiast teledysk do premierowej piosenki Kayah pt. Odnaleźć siebie w reżyserii Olgi Czyżykiewicz, który towarzyszy otwarciu nowego Skarbca Koronnego. Opowiada on o odkrywaniu skarbów i samego siebie oraz bogactwa relacji z drugą osobą poprzez sztukę.

– Jestem zachwycona zaproszeniem Wawelu, bym zrealizowała klip do utworu „Odnaleźć siebie” w tych przepięknych wnętrzach. Eklektyzm sztuki zawsze był mi bliski. To, że mogłam się podzielić a jednocześnie zaprosić Was do magicznych, nowo otwartych wnętrz Skarbca – serca Wawelu – jest dla mnie wspaniałym wyróżnieniem. Zapraszam Was do świata historii, baśni i tradycji. Obejrzyjcie wnętrza Wawelu uchwycone w moim teledysku i przekonajcie się sami, jak magiczne jest to miejsce – zdradza Kayah. Premiera teledysku już 27 czerwca.

Ucztowanie czas… powtórzyć

Uczty na Zamku to jeszcze krótka, ale już silnie ugruntowana wawelska tradycja i niezwykle angażujące wydarzenia, które przenoszą uczestników do przeszłości – nawet o kilka wieków. Dzięki temu mogą oni doświadczyć historii wszystkimi zmysłami – wziąć udział w wysmakowanych odtworzeniach uczt i zatopić się w atmosferze wieczornego Zamku, a przy okazji wysłuchać opowieści o zwyczajach i tradycjach dworu królewskiego. Tegoroczna uczta będzie związana z otwarciem wystawy Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odbędzie się 5 sierpnia o godz. 19.00 – za potrawy inspirowane dawnymi daniami odpowiedzialni będą znakomici kucharze: Łukasz Cichy i Marcin Sołtys, a wina dobierze Anna Bocheńska – sommelierka z certyfikatem londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust. Całość poprowadzi natomiast Bartek Kieżun – autor i dziennikarz kulinarny.

Zrób sobie… Spację

Do udziału w projekcie Spacja, którego nazwa kojarzy się z klawiszem komputera służącym do wstukiwania przerwy w tekście, zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują zatrzymania się, nabrania dystansu i wyruszenia na nowo do odkrywania świata i własnej osoby – zwłaszcza po trudnym okresie pandemii.

Podczas Spacji odbędą warsztaty plastyczne, florystyczne, ćwiczenia relaksacyjne na świeżym powietrzu czy spotkania z inspirującymi postaciami świata sztuki i kultury. Wydarzenia te będą tłumaczone na polski język migowy. Już w lipcu zapraszamy na cykl warsztatów mindfullness. W każdy wtorek lipca (5.07, 12.07, 19.07, 26.07)
o godz. 9.00 będziemy spotykać się na dziedzińcu arkadowym, by następnie udać się w różne części wzgórza wawelskiego. W otoczeniu przyrody i zabytkowej architektury i pod okiem wykwalifikowanych trenerów uczestnicy poznają różnorodne techniki rozluźniające i relaksujące. Wstęp na spotkania jest wolny, zapisy nie obowiązują i jest to propozycja bez żadnych ograniczeń wiekowych. Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna 2022”.

Czułość. Ostrość. Światło. Warsztaty fotograficzne

W dwóch edycjach, w dniach 18–22 lipca oraz 8–12 sierpnia, odbędzie się nietypowy kurs fotograficzny Czułość. Ostrość. Światło. O różnych porach dnia jego uczestnicy będą poszukiwać ciekawych kadrów zarówno na wzgórzu, także w miejscach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak i w jego okolicy. Ich celem będzie uchwycenie wyjątkowej przestrzeni Wawelu oraz jego niezwykle inspirującej historii. Praca w niewielkich grupach pozwoli uczestnikom na doskonalenie technik fotografowania, poszerzenie wiedzy z zakresu historii, architektury i sztuki. Kurs poprowadzi Przemek Czaja, znany fotograf i pasjonat historii Krakowa. Prowadzi popularną stronę na FB, organizuje warsztaty fotograficzne i fotospacery. Więcej informacji o kursie fotograficznym na stronie internetowej Zamku.

Wawel to nie tylko Wawel

W Zamku w Pieskowej Skale, stanowiącym oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, jest obecnie realizowany międzynarodowy projekt „Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała”, którego celem jest zwiększenie funkcjonalności i dostępności Zamku. Dzięki temu przeprowadzane są roboty budowlane, a także specjalistyczne badania związane z konserwacją zabytków.

Do października w przestrzeni ekspozycji Przemiany Stylowe w Sztuce Europejskiej od Średniowiecza do Dwudziestolecia Międzywojennego można obejrzeć rekonstrukcje ubiorów z pracowni Nomina Rosae według projektów Marii Molendy. A w weekendy o godz. 12.00 i 14.30 obowiązuje turystyczna oferta specjalna obejmująca zwiedzanie z przewodnikiem trasy zewnętrznej oraz wystaw stałych: Przemiany Stylowe w Dziejach Sztuki Europejskiej, Historia Pieskowej Skały, Galeria Malarstwa Angielskiego.


Wystawy stałe Zamku Królewskiego na Wawelu dostępne podczas wakacji 2022:

 • Prywatne Apartamenty Królewskie (od 1.07)
 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie (od 1.07)
 • Nowy Skarbiec Koronny (od 1.07)
 • Zbrojownia (od 1.07)
 • Wawel Zaginiony
 • Wawel Odzyskany
 • Kościół św. Gereona
 • Baszta Sandomierska
 • Krużganki

Wystawy czasowe Zamku Królewskiego na Wawelu:

Wyczółkowski odnaleziony – do 18.08.2022

W 2021 roku dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zamek Królewski na Wawelu odzyskał zaginione dzieło Leona Wyczółkowskiego Góralka / Wiejska dziewczyna w żółtej chuście. Oprócz tego pastelu na wystawie można zobaczyć kilkanaście rysunków Wyczółkowskiego pochodzących z kolekcji wawelskiej, prezentujących widoki Krakowa i Podhala.

Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu – do 2.10.2022 (wystawa plenerowa)

W sezonie letnim w Ogrodach Królewskich goszczą rzeźby Bronisława Chromego, jednego z najważniejszych polskich artystów XX i XXI wieku. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia postawienia słynnej rzeźby Smoka Wawelskiego u stóp wawelskiego wzgórza.

Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich – 1.07–2.10.2022

Na wystawie będzie można podziwiać sprowadzone na Wawel wyjątkowe dzieła, które na co dzień prezentowane są w najsłynniejszych muzeach światowych, a przed II wojną światową były perłami kolekcji Karola Lanckorońskiego w jego pałacu w Wiedniu.

Królewski Rembrandt na Wawelu. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku19.08–16.10.2022

Zamek Królewski na Wawelu oraz Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z The Frick Collection w Nowym Jorku zaprezentują sprowadzone specjalnie ze Stanów Zjednoczonych arcydzieło Rembrandta Jeździec polski. Ten jeden z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych obrazów holenderskiego mistrza należał niegdyś do kolekcji króla Stanisława Augusta.


Program 15. Letniego Festiwalu Muzycznego Wawel o zmierzchu:

5.08, godz. 20.00 – dziedziniec Batorego

Koncert kameralny. Polski ton romantyczny: Aleksandra Kuls-Koziak – skrzypce, Marcin Koziak – fortepian

W programie: Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski.

6.08, godz. 20.00 – dziedziniec Batorego

Koncert kameralny. W kręgu liryki romantycznej: Paula Maciołek – sopran, Piotr Kalina – tenor, Olga Tsymbaluk – fortepian

W programie: pieśni polskie, arie i duety z polskich oper (Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Władysław Żeleński, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski).

7.08, godz. 20.00 – dziedziniec Batorego

Koncert kameralny. Romantyzm – projekt niedokończony: artsemble: Agnieszka Bugla – skrzypce I, Krzysztof Katana – skrzypce II, Beata Tasarz – altówka, Krzysztof Sadłowski – wiolonczela, Krzysztof Książek – fortepian

W programie: Karol Szymanowski – II kwartet smyczkowy „góralski”, Juliusz Zarębski – Kwintet fortepianowy g-moll.

12.08, godz. 20.00 – dziedziniec arkadowy

Maraton młodych pianistów – koncert symfoniczny. Klasycyzująco i romantyzująco. Struktura i ekspresja: CORda Cracovia (skład smyczkowy) Daniel Stabrawa – dyrygent

W programie: Grażyna Bacewicz – Koncert na smyczki, Marek Stachowski – Divertimento na smyczki, Arnold Schönberg, Verklärte Nacht (Rozświetlona noc), Mikołaj Górecki – Concerto notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową.

13.08, godz. 20.00 – dziedziniec Batorego

Romantycznie w duecie: Kupiński Guitar Duo: Ewa Jabłczyńska & Dariusz Kupiński

W programie: Fryderyk Chopin – walce i mazurki oraz szlagiery operowe w transkrypcjach na duet gitarowy.

14.08, godz. 20.00 – dziedziniec arkadowy

Koncert symfoniczny. Aktualność romantyzmu: CORda Cracovia (skład symfoniczny), Jakub Kuszlik – fortepian, Paweł Przytocki – dyrygent

W programie: Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll, Edvard Grieg („Chopin Północy”) – I suita Peer Gynt.


Ramowy program festiwalu „Wawel jest wasz”

24.08 – Dzień Kinowy – warsztaty mentoringowe z reżyserami i aktorami, charakteryzatorskie, producenckie oraz animacji i VR 

25.08 – Dzień Streetowy – pokazy riderów na rampie (deskorolki i bmx), warsztaty jazdy, projektowania tatuażu oraz graffiti

26.08 – Dzień Komiksowo-Muzyczny – warsztaty rysowania komiksu, tworzenia teledysków, scratchowania, fieldrecordingu oraz dj-skie, a na zakończenie – Noc
z ambientem

27.08 – Dzień Modowy – warsztaty stylizacji, debaty o modzie, warsztaty fotografii modowej, projektowania ubrań, a na zamknięcie – Silent Disco

Poza tym każdego dnia w sali Sigmunda w budynku nr 5 o godz. 19.00 odbędzie się pokaz filmowy wraz z wprowadzeniem Kai Klimek.

Planowane pokazy:

 • Podwójne życie Weroniki (1991), reż. Krzysztof Kieślowski – 24.08
 • Jutro albo pojutrze (2018), reż. Bing Liu – 25.08
 • Paryż 13 dzielnica (2021), reż. Jacques Audiard – 26.08
 • Maria Antonina (2006), reż. Sofia Coppola – 27.08

Mecenasem Edukacji Nowego Skarbca Koronnego oraz Mecenasem Edukacji i Projektów Społecznych jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora