sobota, 18 września, 2021

Wawelskie święto sztuki renesansu

Wielkie święto sztuki renesansu przed nami. Zamek Królewski na Wawelu pragnie uczcić ponowne otwarcie instytucji kultury w kra­ju. Przed zwiedzającymi specjalny prog­ram WAWEL. ODRODZENIE: ARRASY – CRANACH – SKARBIEC. Zapraszamy na czterodniowe świętowanie od 20 do 23 maja.

Poza wystawami, w tym otwarciem nowej ekspozycji z arcydziełami Lucasa Cranacha starszego (1427–1553), doświadczymy również spotkania ze sztuką w wyjątkowej oprawie – pod gwiazdami. To nie koniec niespodzianek: w wybrane dni i w wybranych godzinach najważniejsze wystawy wawelskie zobaczymy tylko za 1 zł. Publiczność weźmie też udział w impo­nującym pokazie multimedialnym na dziedzińcu arkadowym, opowiadającym o burzliwych losach kolekcji arrasów. Nie przegapcie tego!

WAWEL. ODRODZENIE

Wawel tęskni za zwiedzającymi i czeka na nich każdego dnia. Jesteśmy gotowi na ich przyjęcie z programem WAWEL. ODRODZENIE – to uroczyste, ponowne otwarcie Zamku po lockdownie w iście renesansowym stylu. To również wyjątkowa i niepowtarzalna oferta. Dosłownie. Rodzaj prezentu, który przygotowaliśmy dla widzów. Zobaczymy bowiem dwie nowe wystawy czasowe: monumentalne „Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921” i „Cranacha na Wawelu”. Już dziś zapraszam na pokaz arcydzieł niemieckiego malarza i grafika epoki renesansu, w tym „Madonny z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołków” – głośnego, nigdy nie pokazywanego dzieła, poddanego ostatnio konserwacji na Wawelu

zaprasza prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

ARRASY I POKAZ MULTIMEDIALNY

Prócz nowej wystawy Cranach na Wawelu publiczność będzie miała okazję, z bile­tem za 1 zł w wybrane dni (20, 21 i 22 maja) i w określonych godzinach (program wydarzeń poniżej), zobaczyć m.in. najważniejszą wystawę na Zamku, czyli Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921, a także wziąć udział w multi­medialnym pokazie na dziedzińcu arkadowym.

Szesnastowiecznym odbiorcom arrasy imponowały rozmiarami i blaskiem złotych i srebrnych nici. Współczesny widz, stając naprzeciw tapiserii biblijnych, dostrzeże w nich m.in. nawiązania do mistrzów włoskiego renesansu, Rafaela czy Michała Anioła. Przed nami 137 królewskich tapiserii urzekających kunsztem wykonania. Wśród nich 19 monumentalnych arrasów figuralnych ze scenami z Księgi Rodzaju (Szczęśliwość rajska – 480 x 854 cm, Wejście zwierząt do arki – 475 x 792 cm, Budowa wieży Babel – 482 x 812 cm), 44 werdiury z przedstawieniami zwierząt wpisanymi w krajobraz (Wydra z rybą w pysku i fantastyczne gady, Jednorożec-żyrafa i ryś, Bocian i króliki), 42 arrasy herbowe (groteski z herbami Polski i Litwy i postaciami Wiktorii lub Cerery), a także niewielkich rozmiarów obicia mebli oraz tkaniny do dekoracji wnęk okiennych. Wielu z nich widzowie nigdy wcześniej nie mieli okazji oglądać.

Zwiedzaniu Zamku podczas trwania wydarzenia WAWEL. ODRODZENIE: ARRASY – CRANACH – SKARBIEC towarzyszyć będzie zjawiskowy pokaz multimedialny, ukazujący burzliwe losy kolekcji arrasów Zygmunta Augusta. Opowieść, przedstawiona przy pomocy muzyki i światła, olśniewa bogactwem obiektów zaprezentowanych w niezwykłej atmosferze – w otoczeniu renesansowych murów, pod gwiazdami.

SKARBIEC

W Skarbcu Koronnym pokażemy natomiast nowe nabytki Zamku Królewskiego na Wawelu. Do najcenniejszych z nich należy Figura lwa, dzieło znakomitego złotnika Christopha Erharta z Augsburga z roku około 1600.

foto: Dział Dokumentacji Wizualnej ZKnW, CC BY 4.0

Ten wyjątkowy zabytek, przed miesiącem zakupiony do zbiorów wawelskich, służył jako zatyczka luksusowego naczynia. Wykonana ze złoconego srebra figura mierzy 23,3 cm wysokości i waży 772 gramy. Zwierzę siedzi na zadzie i tylnych łapach, ma długą grzywę, wyszczerzone kły i precyzyjnie opracowane szczegóły sierści.

Zapewne w 1745 roku do łap lwa przymocowano srebrną tarczę z grawerowanym herbem Nicolausa Friedricha Haspela von Palmenburga, podówczas niespełna trzydziestoletniego burmistrza Schwäbisch Hall (obecnie Badenia-Wirtembergia), uszlachconego 29 listopada 1745. Tarcza, prezentowana obecnie obok lwa, jest zatem wtórna – powstała około półtora wieku po wykonaniu samej figury.

Ten niezwykły zabytek jest nie tylko luksusową figurą należącą do wyposażenia kredensu lub gabinetu kolekcjonera (tzw. kunstkamery), ale także naczyniem toastowym, które da się napełnić napojem. W tym celu specjalnie ukształtowano wnętrze z wyobleniami u nasady łap. Tego rodzaju ucieszne wyroby złotnicze należały do szczególnie poszukiwanych u schyłku XVI i w XVII stuleciu, a ich twórcy cieszyli się zasłużoną renomą. Warsztat Christopha Erharta zalicza się do najwybitniejszych spośród pracowni augsburskich wyspecjalizowanych w małej plastyce, znanych z takich realizacji jak dwie figury jeleni (British Museum w Londynie), koń (książęce zbiory w Kassel), wielbłąd (muzeum w Augsburgu) i naczynie w kształcie łba drapieżnika (Ermitaż w St. Petersburgu).

Wydarzenie WAWEL. ODRODZENIE: ARRASY – CRANACH – SKARBIEC przygotowane przez Zamek Królewski na Wawelu to jednak nie tylko wystawy. To również spotkanie ze zwiedzającymi w wyjątkowej oprawie. Szczegóły poniżej.


20 maja – czwartek

Podczas czwartkowej inauguracji od godz. 11.30 do 17.00/17.30 na dziedzińcu arkadowym oraz od 18.00 do 22.00 (budynek administracyjny obok mennicy) odbędzie się kiermasz wawelskich wydawnictw, gdzie obowiązywać będą specjalne zniżki.

W godz. 21.00, 21.30 i 22.00 zapraszamy do spędzenia Wieczoru pod gwiazdami na Wawelu.

Z biletem wstępu za 1 zł (sprzedaż on-line):

 • weźmiemy udział w multimedialnym pokazie na dziedzińcu arkadowym, przybliżającym w efektowny sposób burzliwe dzieje arrasowej kolekcji
 • zobaczymy nowe nabytki w Skarbcu Koronnym, wystawę Cranach na Wawelu oraz I piętro ekspozycji Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921.

21 maja – piątek

 • 11.30–20.00
  wystawy Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu. Namioty tureckie, Cranach na Wawelu, Smocza Jama, Ogrody Królewskie – płatne 1 zł za każdą wystawę
 • 11.30–17.00/17.30
  kiermasz wydawnictw wawelskich – budynek administracyjny przy mennicy

 • 18.00–22.00
  kiermasz wydawnictw wawelskich – budynek administracyjny przy mennicy
 • 21.00, 21.30 i 22.00Wieczór pod gwiazdami na Wawelu – za 1 zł

pokaz multimedialny na dziedzińcu arkadowym, nowe nabytki w Skarbcu Koronnym, Cranach na Wawelu, I piętro ekspozycji Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921.


22 maja – sobota

CYKL: Smok wawelski zaprasza na…

 • Godzina: 9.30, 11.40
 • Smok wawelski zaprasza na… spotkanie ze zwierzętami na arrasach
 • W trakcie zajęć poznamy przedstawione na arrasach rośliny i zwierzęta. Dowiemy się, które z nich pochodziły z dalekich krain i jakie historie o nich opowiadano. Nauczymy się również rozpoznawać zwierzęta fantastyczne – stwo­rzone dzięki wyobraźni artystów. Zajęcia zakończy warsztat plastyczny.
 • Miejsce: wystawa Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961-1921, sala edukacyjna w budynku nr 7
 • Dla rodzin z dziećmi 4–6 lat. 
 • Prowadzący: Anna Chachulska, Agnieszka Pytel 
 • Opłata: 15 zł dziecko, 5 zł opiekun
 • Czas trwania: 90 minut

IX Święto Krakowskiej Rodziny

 • Godzina: 14.00, 14.15, 14.30, 14.45
 • GRA TERENOWA – Tajemnice wawelskiego wzgórza
 • W trakcie gry uczestnicy, przemierzając dziedzińce oraz zakamarki wzgórza, będą rozwiązywać specjalne zadania. Poznamy niezwykłe miejsca i ich zaskakującą historię.
 • Miejsce: teren wzgórza
 • Dla grup rodzinnych – 5 grup na każdą godzinę.
 • Opłata: bezpłatnie
 • Czas trwania: 60 minut
 • Prowadzący: Anna Chachulska, Agnieszka Pytel
 • Informacje dodatkowe: Zapisy od 17 maja on-line
 • Wejściówka do pobrania w punkcie informacji na Wawelu.

 • 11.30–20.00
  Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921, Skarbiec Koronny i Zbro­jownia , Sztuka Wschodu. Namioty tureckie, Cranach na Wawelu, Smocza Jama, Ogrody Królewskie, Baszta Sandomierska – płatne zgodnie z cennikiem
 • kiermasz wydawnictw wawelskich – budynek administracyjny przy mennicy
 • kiermasz wydawnictw wawelskich – budynek administracyjny przy mennicy
 • 21.00–21.30
  Wieczór pod gwiazdami na Waweluza 45 zł (bilety on-line) za poniższą ofertę:

Pokaz multimedialny na dziedzińcu arkadowym, nowe nabytki w Skarbcu Koronnym, Cranach na Wawelu, I i II piętro ekspozycji Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921.

Wyłącznie o godz. 22.00 pokaz multimedialny za 1 zł.


23 maja – niedziela

IX Święto Krakowskiej Rodziny

Godzina: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30

NOWY FRYZ – Rodzina prawie cesarska

W trakcie zajęć plastycznych uczestnicy stworzą projekt brakującego fragmentu fryzu z wawelskich krużganków. Poczujemy się jak na dworze cesarzy i cesarzowych, przedstawionych w XVI wieku przez malarza Dionizego Stubę.

Miejsce: dziedziniec arkadowy

Dla grup rodzinnych – 5 grup na każdą godzinę.

Opłata: bezpłatnie

Czas trwania: 60 minut

Prowadzący: Marta Gacek, Klaudia Sułkowska-Palus 

Informacje dodatkowe: Zapisy od 17 on-line:

Wejściówka do pobrania w punkcie informacji na Wawelu.


 • 10.30–18.00
  Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921, Skarbiec Koronny i Zbro­jownia, Sztuka Wschodu. Namioty tureckie, Cranach na Wawelu, Smocza Jama, Ogrody Królewskie, Baszta Sandomierska – płatne zgodnie z cennikiem
 • 11.30–18.00
  kiermasz wydawnictw wawelskich – budynek administracyjny przy mennicy

Bilety online

Zasady bezpieczeństwa:

 • limit osób przebywających jednocześnie na terenie wystaw.
 • należy poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi i stosować się do poleceń obsługi.
 • zwiedzający zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu (2 m) i uży­wania indywidualnych środków ochrony
 • przy wejściu dostępny będzie dla zwiedzających płyn do dezynfekcji rąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora