sobota, 13 kwietnia, 2024

Wieczór wspomnień o Edwardzie Siekierzyńskim

Data: 05 marca 2024, godz. 17:30
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta

Książnica Pomorska i oddział szczeciński Związku Pisarzy Polskich zapraszają na wieczór wspomnień o Edwardzie Siekierzyńskim we wtorek 5 marca 2024 o godz. 17:30.

Na spotkaniu grono przyjaciół wraz z rodziną i znajomymi będzie wspominać Artystę w 74. rocznicę Jego urodzin. Bratanek Poety przedstawi prezentację z dzieł i fotografii. Odbędzie się również promocja ostatniej książki Malarza, jest to album „Wizyty. Słowa i Obrazy, zawierający 30 obrazów namalowanych przez Artystę w latach 2010-2022.

Stanisław Heropolitański użyczy głosu Pisarzowi i przeczyta fragmenty z jego książek: „Wstęp! Całe zdanie? I…”, seria: akcent, Szczecin 2019 oraz „Wizyty. Słowa i Obrazy” (Szczecin, Wyd. hogben 2023).

Edward Siekierzyński (1950-2022)

Poeta, prozaik, eseista, malarz, rzeźbiarz, medalier. Od 1970 roku uprawiał malarstwo i rzeźbę, zajmował się też literaturą, tworzył poezje i prozę. Miał wiele wystaw indywidualnych swoich prac malarskich  i rzeźbiarskich (depozyty znajdują się między innymi w Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, inne prace w zbiorach prywatnych w Anglii, USA, Francji, Holandii, Irlandii, Izraelu, Szwajcarii, Szwecji, Ugandzie oraz w Rosji, Białorusi i Ukrainie).Wydał cztery tomy poetyckie: „Tło”, 2004; „Nadrodzaj – opowiastki dla wypoczętych intelektualnie i bogatych”, 2004; „Jak daleko jest blisko”, 2015; „Wstęp! Całe zdanie? I…”, 2019; a ponad 30 tomów prozy i poezji  przygotował do druku…  Jego twórczość poetycka była publikowana w licznych antologiach. W 1996 roku  zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Radia  Szczecin na opowiadanie „Z latarnią morską w tle”.

Nagrodzone opowiadanie pod tytułem „Światło Nvena”, zrealizowano jako  słuchowisko radiowe, z muzyką Wojciecha Kilara, w reżyserii Sylwestra Woronieckiego. Od 2005 roku należał do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa (2016-2017).

Paulina Strzałkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...