poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Wielkanocne pisanki ze zbiorów Muzeum Lubuskiego

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. Wielkanocne pisanki ze zbiorów Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, który odbędzie się 6 marca o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Ekspozycja bezpośrednio odnosi się do zbliżających się Świąt Wielkanocnych, którym od wieków przyświeca tradycja pisania pisanek. Na wystawę składają się prace pisankarzy z różnych regionów Polski i Ukrainy, którzy wzięli udział w Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego.

Kilka słów o Konkursie

Konkurs został zapoczątkowany w 1971 roku przez wywodzącego się z zachodniej Łemkowszczyzny działacza mniejszości ukraińskiej Michała Kowalskiego. Organizowany przez gorzowskie koło Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, skierowany był początkowo do mniejszości ukraińskiej w Polsce, jako jeden z czynników podtrzymujących ukraińską etniczność, nabrał jednak z biegiem czasu wymiaru ponadetnicznego. Obecnie Konkurs współorganizują gorzowskie koła Związku Ukraińców w Polsce i Zjednoczenia Łemków oraz Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

Celem Konkursu jest popularyzacja przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji pisania pisanek wielkanocnych. Skierowany jest do osób od lat zajmujących się tradycyjnym pisankarstwem, jak i tych, którzy dopiero próbują swych sił w tradycyjnym pisaniu pisanek. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest prezentowanie tradycyjnych technik i motywów pisankarskich.

Na Konkurs zgłaszają swoje prace zarówno pisankarze z różnych zakątków Polski, jak i z zagranicy, głównie z Ukrainy, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Pisanki przysyłane na konkurs prezentują różnorodne regiony. Szczególną kategorię stanowią pisanki inspirowane Huculszczyzną. Poza tym pisanki nadsyłane na konkurs prezentowały wzory wywodzące się  z Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Krakowskiego, Lubelszczyzny, Podlasia, Kurpiów, Śląska Górnego i Opolskiego, Sokalszczyzny, Wschodniego Podola, Wołynia, Pokucia, Wileńszczyzny, Łużyc, Mazowsza i innych regionów.

Po wernisażu zapraszamy na prelekcję etnografa Mirosława Pecucha Zapisane światy.

Kurator wystawy: dr Grzegorz Wanatko

Ekspozycja powstała przy współpracy z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim

Czas trwania wystawy: 06.03.2024 – 5.05.2024 (w przypadku ewentualnej zmiany daty trwania wystawy, powiadomimy o tym na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych).

W załączniku zamieszczam zaproszenie oraz zdjęcia wykonanych pisanek (w opisie każdego ze zdjęć znajduje się imię i nazwisko autora).

Julia Molibog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...