piątek, 22 września, 2023

Wieże Auschwitz już po konserwacji

Uszkodzone w ubiegłym roku historyczne wieże wartownicze w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz II-Birkenau stoją już stabilnie. Właśnie zakończyła się konserwacja drugiej z nich.

Obie wieże w marcu 2019 roku uszkodził silny wiatr.

Nastąpiło wówczas kilkunastocentymetrowe wychylenie wież, co spowodowało zagrożenie konstrukcyjne. Po wykonaniu tymczasowego podparcia, opracowaniu niezbędnej dokumentacji i uzyskaniu pozwoleń przystąpiono do realizacji prac. Ponieważ nie było technicznej możliwości wykonania koniecznych zabiegów konstrukcji drewnianej na miejscu, obiekty zostały tymczasowo zdemontowane, a po wykonaniu prac powróciły na swoje pierwotne miejsce

mówi prowadząca projekt Lidia Łabuzek.

Konserwacja pierwszej z wież zakończyła się w sierpniu, drugiej – w grudniu tego roku. W obu przypadkach drewniane elementy zostały oczyszczone i wzmocnione, a niektóre z nich (te nie nadające się już do naprawy) – wymieniono na nowe, z zachowaniem gatunku drewna oraz kierunku usłojenia. Wieże zabezpieczono przed korozją biologiczną, owadami i pożarem. Wykonano także konserwację elementów metalowych, a ceglane cokoły i ściany fundamentowe naprawiono i wzmocniono.

W trakcie demontażu posadzki drugiej z konserwowanych wież odkryliśmy dwie warstwy posadzek historycznych. Warstwa dolna po oczyszczeniu i dezynfekcji została wzmocniona i uzupełniona, natomiast demontowana na potrzeby prac warstwa górna po konserwacji powróciła na swoje miejsce i jest obecnie eksponowana

dodaje Lidia Łabuzek.

Pierwsze wieże otaczające obóz w Auschwitz miały prostą konstrukcję: były to cztery drewniane pale, które wspierały otoczoną barierką i przykrytą daszkiem platformę obserwacyjną. Pod koniec 1943 r. zaczęto wymieniać je na nowe, w pełni odeskowane i wyposażone w okna. Ich budowę ukończono wiosną 1944 r. Wieże, których konserwacja właśnie się zakończyła, należą do drugiego typu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora