czwartek, 21 września, 2023

Wiosny uciechy

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na zdarzenie muzealne Wiosny uciechy:

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, 8-10 czerwca, godz. 10 – 15

Wiosna jest jedną z najpiękniejszych pór roku, pełną życia, barw, gwaru budzącej się do życia przyrody. O tej porze roku lud wiejski oczekiwał jak najszybszego odrodzenia się natury. Po okresie zimowego uśpienia drzewa pączkują, łąki się zielenią, ptaki świergotem dają znać o swoim istnieniu. Wiosenne przyloty ptaków oznaczały dla chłopa czas rozpoczęcia na nowo prac polowych a wkrótce pierwsze sianokosy. Pasterze na nowo wypędzali bydło i owce na pastwiska a gospodynie porządkowały dom i obejście po zimie, rozpoczynały prace w przydomowych ogrodach. Dziadkowie szykowali zwykle nowe, potrzebne w gospodarstwie, miotły z witek brzozowych, a babcie znowu mogły gotować zupy z młodego szczawiu i młodej pokrzywy. Dzieci zaś na nowo zbiegały się na podwórzach, łączkach i dróżkach, by podejmować wspólne zabawy.

8, 9 oraz 10 czerwca 2023 r. w godzinach 10.00 – 15.00 zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniu pt. „Wiosny uciechy”, podczas którego dzień po dniu przyjrzymy się pracom i obyczajom czasu budzenia się przyrody do życia oraz Zielonych Świątek. Posłuchamy o leczniczych i magicznych właściwościach ziół, a przy aromacie kawy zbożowej, zupy z pokrzyw i pieczonego chleba ze smalcem upleciemy kwietne wianki i laleczki z sitowia. Poznamy zabawy zielonoświątkowe, a także techniki wyplatania koszy i wiązania mioteł brzozowych. Będzie również okazja do przyjrzenia się sianokosom, kopaniu torfu, szyciu sieci oraz zwyczajom związanym z pierwszymi wiosennymi połowami. Posłuchamy opowieści o pszczołach i miodach oraz przyjrzymy się pszczelej społeczności w szklanym ulu.

Warto przy okazji wizyty w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zabrać ze sobą aparat fotograficzny albo po prostu mieć w pogotowiu telefon z dobrej jakości aparatem. Z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia ogłoszony został konkurs „Kluki w moim obiektywie”. Być może nadarzy się okazja, by w oryginalny sposób ująć na zdjęciu ciekawą scenę, urzekający krajobraz czy zagrodowe zwierzęta na tle chaty w biało-czarną kratę? W regulaminie konkursu przewidziano nagrody pieniężne dla zwycięzców, a także wydanie pamiątkowego katalogu fotografii. Szczegóły znaleźć można na stronie internetowej: www.muzeumkluki.pl.

Rok 2023 jest dla muzeum w Klukach rokiem jubileuszowym – kończy ono 60 lat. Wszystkie organizowane zdarzenia, w tym Wiosny uciechy oraz fotograficzny konkurs, zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Serdecznie zapraszamy

Marzenna Mazur
Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

bilet ulgowy: 21,00 zł

bilet normalny: 15,00 zł

Karta Dużej Rodziny: -15%

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Spotkanie autorskie z pisarką Magdaleną Bigaj

0
21 września o god...

Koncert z cyklu Blues Fama

Seminarium o lnie

Warsztaty ceramiczne