wtorek, 19 października, 2021

Wrzesień w MuFo: nowe otwarcia

Tegoroczna jesień będzie w Muzeum Fotografii obfitować w wydarzenia – od planowanego 4 grudnia 2021 otwarcia naszej nowej siedziby głównej przy ulicy Rakowickiej 22A, przez wrześniowe otwarcie ogrodu MuFo Strzelnica. A do tego, jak zwykle, zaplanowaliśmy bogaty program wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Otwieramy MuFo Rakowicka

Znamy już datę otwarcia MuFo Rakowicka! 4 i 5 grudnia, w pierwszy grudniowy weekend, zaprosimy Państwa do zwiedzania naszej nowej siedziby. Zaadaptowany i poddany termomodernizacji zabytkowy budynek liczący ponad 3200 metrów kwadratowych, będzie pełnił funkcje ekspozycyjne, edukacyjne i administracyjne.

Prace budowlane przy Rakowickiej 22A rozpoczęły się w lipcu 2019 roku. Na podstawie koncepcji architektonicznej pracowni Lachman Pabich Architekci projekt budowlany i wykonawczy opracował Zespół Projektowy Kontrapunkt. W ramach inwestycji budynek Zbrojowni dostosowano do nowych funkcji – przeszedł termomodernizację, przeprowadzono w nim szereg prac instalacyjnych, budowlanych i montażowych, a przed zabytkiem powstał przeszklony pawilon. Otwarcie MuFo Rakowicka będzie też symbolicznym zamknięciem okresu modernizacji i przemian siedzib Muzeum: po otwarciu MuFo Józefitów w listopadzie 2020 roku oraz poszerzeniu działalności w MuFo Strzelnica w 2018 roku.

W grudniu pokażemy naszą nową wystawę główną, zatytułowaną Co robi zdjęcie? (kurator: Dominik Kuryłek z zespołem) – przekrojową opowieść o społecznym znaczeniu fotografii. W trakcie otwarcia swój wernisaż będzie miała też wystawa czasowa Tu zaszła zmiana, kuratorowana przez Monikę Kozień, prezentująca prace artystek i artystów fotografów z Kolekcji Sztuki MuFo.

Do dyspozycji widzów będzie także nowa siedziba muzealnej biblioteki z czytelnią oraz dwie sale wielofunkcyjne umożliwiające prowadzenie zajęć edukacyjnych, wykładów, pokazów, spotkań oraz kawiarnia i księgarnia.

Powstanie nowej siedziby Muzeum Fotografii w Krakowie było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach projektów Adaptacja zabytkowego budynku dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej na centrum wystawienniczo – edukacyjne Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Termomodernizacja zabytkowego budynku d. zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22 w Krakowie w ramach adaptacji na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii w Krakowie.


Otwarcie ogrodu Strzelnicy

30 września, po gruntownej modernizacji jego południowej części przeprowadzonej i sfinansowanej przez Zarząd Zieleni Miejskiej, otworzymy ogród MuFo Strzelnica. W trakcie prac w ogrodzie zostały wykonane nowe nasadzenia, a także elementy małej architektury, które uczynią teren wokół MuFo jeszcze przyjemniejszym.

Do ogrodu MuFo Strzelnica wprowadzono nowe elementy: bulodrom, czyli przestrzeń przystosowaną do gry w bule; kulołapy, nawiązujące do dawnej funkcji budynku Muzeum Fotografii oraz specjalne pomieszczenie, w którym można przekonać się, jak działała camera obscura. W trakcie remontu zostało zapewnione także nowe oświetlenie ogrodu, zbudowano miejsca postojowe dla gości oraz chodniki.


Widzi mi się. O czym mówią fotografie?

25 września 2021, godz. 11.00

Zobaczyć przeszłość – warsztaty street photo / fotografii architektury

fot. Jan Motyka, „Zebra”, Krakow, 1960-1969, ze zbiorów MuFo.

Wspólnie będziemy uważni: uważnie będziemy patrzeć na świat, żeby zrobić jak najlepsze zdjęcia, uważnie oglądać istniejące zdjęcia i wreszcie: uważnie popatrzymy na ludzi wokół nas, żeby opowiedzieć im świat tak, jak tego potrzebują.

W trakcie tych warsztatów dzieci w wieku 6 – 9 lat od strony praktycznej poznają podstawy fotografii, a także razem będą zastanawiać się, jak najlepiej skadrować znane i nieznane miejsca i obiekty. Każde kolejne zajęcia będą wprowadzać nowy fotograficzny „temat”: od portretu i architektury, aż po fotografie zwierząt.

W trakcie warsztatów uczestnicy wspólnie z prowadzącymi zapoznają się z wybranymi zdjęciami ze zbiorów MuFo, a także dowiedzą się, jak zdjęcia mogą oglądać… osoby z niepełnosprawnościami wzroku.

Prowadzenie: Aleksandra Lesiak – komparatystka i edukatorka muzealna; jej ulubionym zajęciem jest przyglądanie się szczegółom oraz fotografia macro. Jako dziecko najbardziej lubiła czytać godzinami oraz puszczać łódki z orzecha.

Ważne informacje:

 • warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-9 lat,
 • zajęcia odbywają się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16,
 • czas trwania: 1,5 godz,
 • cena: 15 zł,
 • liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń),
 • zapisując się prosimy o podanie w tytule maila dat interesujących Państwa warsztatów,
 • informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Czułym okiem – spotkania dla seniorów w MuFo

17 września 2021, godz. 11.30

Portret klasyczny

Odnaleźć w sobie fotografa, uważnie popatrzeć na zdjęcia. Porozmawiać o tym, co nas w nich porusza, ale też – analizować ich kompozycję, rozumieć zastosowane rozwiązania. Patrzeć na świat przez obiektyw, kadrować w myślach – to wszystko będziemy robić na cyklicznych spotkaniach z cyklu „Czułym okiem”. W wybrane piątki od września do lutego będziemy spotykać się na warsztatach, by uważnie przyglądać się innym osobom i na wiele sposobów wykonywać fotograficzne portrety.

fot. nieznany, Portret rodzinny, Polska, 1900, ze zbiorów MuFo

Zrobić dobry portret to prawdziwa sztuka! Wie o tym każdy, kto wyszedł kiedyś z zakładu fotograficznego z poczuciem rozczarowania, czy kto wpatrywał się w prostokąt zdjęcia w dowodzie osobistym, upewniając się, czy to na pewno on został sportretowany.

W trakcie warsztatów poznamy historię fotografii portretowej, dowiemy się, jak zmieniała się ona na przestrzeni lat i zastanowimy, co jest ważne przy fotografowaniu drugiej osoby?

Prowadzenie: Małgorzata Fatalska – fotografka i nauczycielka. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. W czasie wolnym lubi podróżować do Rosji i poznawać tamtejszą kulturę, zwłaszcza przy pomocy aparatu fotograficznego.

Ważne informacje:

 • warsztaty przeznaczone są dla seniorów (dopuszczamy udział także innych „dorosłych” amatorów fotografii),
 • warsztaty odbywają się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16,
 • czas trwania: 1,5 godz.
 • cena: 5 zł,
 • liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń),
 • zapisując się prosimy o podanie w tytule maila daty interesujących Państwa warsztatów,
 • informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl.

Muzealne vademecum

25 września 2021, godz. 11.00

Digitalizacja, to brzmi dumnie!

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dbać o Wasze domowe archiwa? Co zrobić, by stare zdjęcia pradziadków nie zacierały się jak nasza pamięć? Jak przechowywać klisze negatywowe, stare dokumenty, albumy fotograficzne, filmy, na co uważać, żeby ich nie uszkodzić? Jakie warunki szkodzą naszym domowym zbiorom, jakie są dla nich wskazane?

Zapraszamy na cykl otwartych konsultacji „Muzealne vademecum” w oddziale MuFo Józefitów. Podczas naszych comiesięcznych spotkań będziecie mieć okazję nie tylko poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o digitalizacji, konserwacji i wielu innych sprawach związanych z dbaniem o domowe kolekcje fotografii! Waszymi przewodnikami będą specjaliści MuFo pracujący na co dzień w tym niezwykłym oddziale.

Gdy myślimy o digitalizacji, przed oczami staje nam wielki internetowy katalog różnych fotografii. Czy zastanawialiście się jednak, jak najlepiej go przygotować? W jaki sposób przygotować obiekty do tego zadania? Jak prawidłowo wykonać ich obraz, by był najwierniejszy oryginałowi? I czy to w ogóle możliwe? Podczas naszego spotkania opowiemy Wam, jak wygląda digitalizacja w naszym muzeum, ale także odpowiemy na pytanie, czy możemy to zrobić w domowych warunkach.

Ważne informacje:

 • spotkania odbywają się w MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16,
 • cena: 10 zł,
 • liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń),
 • zapisując się prosimy o podanie w tytule maila dat interesujących Państwa spotkań,
 • informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora