wtorek, 14 maja, 2024

Wydarzenia towarzyszące | otwarcie Muzeum KL Plaszow

Muzeum KL Plaszow w Krakowie zaprasza na cykl wydarzeń towarzyszących nowej wystawie plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Historię byłego obozu opowiadać będziemy poprzez losy ludzi nierozerwalnie związanych z tym miejscem. Świadectwa Ocalałych, tych, którzy przed II wojną współtworzyli społeczność Krakowa, są łącznikiem pomiędzy historią a współczesnością miejsca pamięci.

Zachęcamy do udziału w spacerach edukacyjnych, spotkaniach online i wydarzeniach kulturalnych, które będą koncentrować się zarówno na bardziej i mniej znanych wątkach z historii KL Plaszow, jak i współczesnych wyzwaniach związanych z opieką nad miejscem pamięci. Mamy nadzieję, że proponowany cykl przybliży Uczestniczkom i Uczestnikom nie tylko historię KL Plaszow, ale przede wszystkim pozwoli w pełni zrozumieć znaczenie słów „KL Plaszow to historia Krakowa”.

Mapowanie miejsca pamięci | spotkanie online

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz zbliżającego się otwarcia nowej wystawy plenerowej Muzeum KL Plaszow, zapraszamy na spotkanie online z Kamilem Karskim – archeologiem i pracownikiem Muzeum KL Plaszow. Spotkanie poprowadzi Paweł Chudzio.

Tym, co sprawia że pamięć o byłym obozie wciąż w nas rezonuje są ludzkie losy wpisane nierozerwalnie w jego historyczną przestrzeń. Kamil Karski poprowadzi nas przez teren KL Plaszow, łącząc w opowieści zachowane historyczne relikty z biografiami Ocalałych.

KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez | spotkanie online

W środę, 21 lutego o 18.00 zapraszamy na spotkanie online z dyrektorką Muzeum KL Plaszow Moniką Bednarek i kierowniczką Działu Muzealnego Martą Śmietaną wokół nowej wystawy plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”.

Tematem spotkania będą zmiany w obszarze miejsca pamięci, które zaszły wraz z zakończeniem pierwszego etapu inwestycji Muzeum KL Plaszow. Porozmawiamy przede wszystkim o założeniach nowej wystawy plenerowej oraz o zaznaczeniu ważnych dla historii miejsca lokalizacji na terenie poobozowym. Przedstawicielki muzeum poruszą wątki historyczne i opowiedzą o praktycznych aspektach pracy z terenem. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie działania zostały podjęte, by nadając miejscu nowe znaczenie, zachować jego autentyzm.

KL Plaszow to historia Krakowa | oprowadzanie sąsiedzkie

W niedzielę, 3 marca o 10.00 zapraszamy mieszkańców dzielnicy XIII Podgórze i dzielnic sąsiadujących z terenem po byłym KL Plaszow na oprowadzanie po terenie byłego obozu koncentracyjnego Plaszow szlakiem nowych elementów.

Podczas spaceru pokażemy jakie zmiany zaszły w ostatnim czasie w terenie poobozowym i opowiemy, jakie są jeszcze planowane. W trakcie spaceru i po nim zapraszamy do rozmowy zarówno o praktycznych aspektach dokonanych modyfikacji, jak i o współczesnej roli miejsca pamięci KL Plaszow. Informacje o zapisach wkrótce.

Premiera filmu „Historia Zagłady w przedmiotach”

We wtorek, 12 marca o 18.00  zapraszamy do sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera na spotkanie wokół filmu „Historia Zagłady w przedmiotach”, reż. Marek Zajac, 2023 r.

Produkcja Telewizji Polsat powstała przy merytorycznej współpracy z Muzeum KL Plaszow. Dwa odcinki cyklu poświęconego historii obozów zagłady i koncentracyjnych przedstawiają historię KL Plaszow.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z pracownikami Muzeum KL Plaszow. Udział wezmą: Monika Bednarek, Marta Śmietana i Kamil Karski. Dyskusję poprowadzi Marek Zając, autor scenariusza i producent filmu, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Podczas spotkania porozmawiamy o wyzwaniach, jakie stoją przed tymi, którzy za pomocą obrazu chcą w sposób adekwatny opowiedzieć o Zagładzie.

Przedstawimy także działania podejmowane na rzecz upamiętnienia KL Plaszow, których efektem są zmiany, jakie zaszły ostatnich miesiącach w miejscu pamięci. Spotkanie poprzedzi zaplanowane na 15 marca 2024 r. otwarcie nowej wystawy plenerowej na terenie poobozowym.

Miejsce spotkania: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.

Otwarcie Muzeum KL Plaszow | wystawa plenerowa

W piątek, 15 marca o 11.00 zapraszamy pod Pomnik Ofiar Faszyzmu na uroczystość otwarcia nowej wystawy plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Wydarzenie będzie powiązane z oprowadzaniem. 

Oprowadzanie po wystawie plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”

W sobotę, 16 marca o 10.00 zapraszamy krakowian na oprowadzanie po nowej wystawie plenerowej pn. „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” zlokalizowanej na terenie poobozowym.

Wizyta w miejscu pamięci – prawdziwym świadku historii – jest wyjątkowym doświadczeniem zarówno edukacyjnym, jak i osobistym, kluczowym dla poznania przeszłości tego miejsca. Spacer będzie także okazją do uczczenia pamięci ofiar oraz refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością za przekazywanie historii kolejnym pokoleniom.

Oprowadzanie jest bezpłatne, obowiązuje limit uczestników. Zapisy poprzez stronę MKLP. Link do zapisów już wkrótce.

Koncert muzyki synagogalnej

W niedzielę, 17 marca 2024 r. o 18.00 Muzeum KL Plaszow zaprasza na uroczysty koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu organisty Jakuba Stefka z udziałem kantora Amnona Seeliga.

Koncert odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18), które jest partnerem wydarzenia.

Wstęp wolny, za wejściówkami, liczba miejsc ograniczona. Zapisy zostaną wkrótce otwarte.

Kwiecień 2024 r. | Spotkanie ze Świadkiem historii – Bernard Offen

W kwietniu zapraszamy na spotkanie z reżyserem Bernardem Offenem, byłym więźniem KL Plaszow. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z jego twórczością, koncentrującą się wokół refleksji na temat traumy, przetrwania i humanizmu. W trakcie rozmowy Gość podzieli się z uczestnikami historią swojego życia, opowiadając nie tylko o wydarzeniach z czasów II wojny, ale także o swojej reżyserskiej pracy. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o rolę świadków Holokaustu we współczesnej historiografii. W trakcie spotkania wyświetlane będą fragmenty filmu „My Hometown Concentration Camp”.

Bernard Offen urodził się w 1929 roku w Krakowie. W czasie wojny przebywał w getcie krakowskim, a następnie był więziony w obozach koncentracyjnych Plaszow, Auschwitz-Birkenau, Mauthausen i Dachau. Po wojnie wraz z braćmi wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Od lat 90. XX wieku jest aktywnie zaangażowany w działalność edukacyjną dotyczącą II wojny światowej i totalitaryzmów.

Wstęp na spotkanie jest wolny, zapisy wkrótce.

Maj 2024 r. | oprowadzania po nowej wystawie plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”

W maju zapraszamy na cotygodniowe bezpłatne oprowadzanie po nowej wystawie plenerowej
„KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Tematem będzie historia obozu pracy przymusowej i obozu koncentracyjnego ukazana poprzez historie Świadków, byłych więźniów KL Plaszow. Przewodnicy poruszą także takie tematy jak strategie oporu podejmowane przez więźniów czy odmienne perspektywy postrzegania rzeczywistości obozowej przez różne grupy społeczne. Narracja oparta na treściach zaprezentowanych na nowej wystawie, poszerzona o dodatkowy przekaz, pozwoli lepiej zrozumieć historię i szeroki kontekst miejsca pamięci.

W odpowiedzi na potrzeby naszych odbiorców spacery organizowane będą w dni robocze i weekendy.

Oprowadzania będą odbywać się w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Oprowadzania są bezpłatne, obowiązują zapisy poprzez stronę MKLP. Szczegóły wraz z linkami do zapisów pojawią się w kwietniu 2024 r.

Czerwiec 2024 r. | spotkania wokół książki „Cmentarz żywych i umarłych”

Muzeum KL Plaszow wraz z Fundacją Ośrodka KARTA przygotowało publikację „Cmentarz żywych i umarłych”.

Wydawnictwo jest opowieścią o doświadczeniu obozowym prezentowanym z różnych perspektyw – zarówno więźniów, jak i rodzin ofiar oraz mieszkańców Krakowa. Do jej przygotowania zostały wykorzystane m.in. pamiętniki spisywanie w obozie, listy czy relacje składane po wojnie, a także zeznania byłych więźniów i świadków występujących m.in. podczas procesów załogi KL Plaszow. Kolaż relacji i słów Ocalałych tworzy spójną i chronologiczną opowieść o historii KL Plaszow, będącą zarówno historycznym, jak i emocjonalnym zapisem doświadczenia obozowego.

Jest to pierwsze tego typu wydawnictwo Muzeum KL Plaszow.

Premiera książki planowana jest na czerwiec 2024 r. Szczegóły dotyczące spotkań wkrótce.

Paulina Nortowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...