środa, 20 maja, 2026

Wyjątkowe kalendarze Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

W tegorocznej edycji kalendarza przygotowanego przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” znalazły się fotografie przedstawiające sceny z życia codziennego wsi w technice monideł.

Zdjęcia wykonał Antoni Kreis – artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego ZPAF, wieloletni pracownik Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

– Zarówno technika fotografowania, jak i ustawienie modeli nawiązują do popularnych niegdyś monideł – opowiada autor. – Technika ta polega na ręcznym barwieniu czarno – białych fotografii za pomocą ekolin, czyli farb akwarelowych w płynie. Największa popularność tej techniki przypadła na początkowe lata XX wieku, choć używano jej już od końca XIX stulecia. Przez wiele lat zapomniana i uważana za przykład kiczu, dziś wraca, przede wszystkim w fotografii artystycznej.

Modele na zdjęciach mają ubrane rozbarskie stroje paradne, a scenerią były zagrody i obiekty znajdujące się w regionie Bytomsko – Tarnogórskim Muzeum. Do fotografii zapozowali Michalina Mądrzyk i Bartosz Klimczyk, którzy na co dzień współpracują z Muzeum i oprowadzają po jego ekspozycji.

Każdy z miesięcy został opatrzony nie tylko wyjątkowym zdjęciem, ale i cytatem pochodzącym z „Nowej księgi przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich” w oparciu o dzieło Samuela Adalberga, opracowanym przez Zespół Redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego. Cytaty, które znalazły się w kalendarzu, mają charakter wesoły, prześmiewczy oraz moralizatorski i nawiązują do scenek przedstawionych na fotografiach, np. w czerwcu nad zdjęciem mężczyzny myjącym ręce nad miednicą widnieje sentencja „Próżno myjesz z wierzchu ciało jeśli wewnątrz co przywrzało”. 

Kalendarze dostępne są w kasie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (ul. Parkowa 25, Chorzów) w cenie 15 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

XIII Festiwal Nauki – 2 czerwca 2026r....

Już 2 czerwca 2026 roku w godz. 10:00–13:00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starac...

„Kulisiewicz. Akty”

Tadeusz Kulisiewicz – Kaliszanin, jeden z najwybitniejszych artystów-grafików i...

Spotkanie autorskie wokół książki „Rze...

Publikacja ukazuje historię polskiej rzeźby z perspektywy kobiet. Przedstawia p...

Bezpieczeństwo danych – codzienne kopi...

W dzisiejszych czasach dane cyfrowe stanowią serce każdej instytucji muzealnej....

5 błędów przy inwentaryzacji zbiorów, ...

Inwentaryzacja zbiorów muzealnych to jedno z najważniejszych, ale jednocześnie ...