niedziela, 21 lipca, 2024

Wykład dra Dariusza Kacprzaka „Sztuka patrzenia. Opis, analiza i interpretacja dzieła sztuki”

Sztuka jest światem kuszącym i tajemniczym. To, co wyraźnie wyróżnia sztuki plastyczne, to jej bezbronność. W porównaniu ze sztuką filmu, teatru, muzyki – nie ma adwokatów. Komunikaty wysyłane przez malarza, rysownika, rzeźbiarza, architekta są pozostawione same sobie i odbiorcy. Dzieł muzycznych, spektakli teatralnych, filmów bronią dyrygenci, orkiestry, reżyserzy, autorzy scenariusza, indywidualności świata aktorskiego. „Samotność” dzieła sztuki czasami może sprzyjać zarówno artyście, obrazowi, jak i widzowi. Brak komentarzy pozostawia nas wolnymi. Możemy się cieszyć lub krytykować do woli. Dzieło opowiada milcząco przez kolor, formę, bryłę, kreskę, plamę. Czasami jednak samotność sztuki może stanowić źródło nieporozumień,  przekłamań i skandali, krzywdzących lub mylących ocen…

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na spotkanie w ramach Akademii Historii Sztuki. Wykład wygłosi dr Dariusz Kacprzak, historyk sztuki, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie ds. naukowych, a tematem będzie „Sztuka patrzenia. Opis, analiza i interpretacja dzieła sztuki”.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 stycznia 2024 roku, o godzinie 16.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

Bilety w cenie 5 zł (bilet edukacyjny) należy zakupić w kasie muzeum bezpośrednio przed rozpoczęciem wykładu.

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się w każdą sobotę od października 2023 do maja 2024. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...