sobota, 13 kwietnia, 2024

Wykład dra Dariusza Kacprzaka „Sztuka patrzenia. Opis, analiza i interpretacja dzieła sztuki”

Sztuka jest światem kuszącym i tajemniczym. To, co wyraźnie wyróżnia sztuki plastyczne, to jej bezbronność. W porównaniu ze sztuką filmu, teatru, muzyki – nie ma adwokatów. Komunikaty wysyłane przez malarza, rysownika, rzeźbiarza, architekta są pozostawione same sobie i odbiorcy. Dzieł muzycznych, spektakli teatralnych, filmów bronią dyrygenci, orkiestry, reżyserzy, autorzy scenariusza, indywidualności świata aktorskiego. „Samotność” dzieła sztuki czasami może sprzyjać zarówno artyście, obrazowi, jak i widzowi. Brak komentarzy pozostawia nas wolnymi. Możemy się cieszyć lub krytykować do woli. Dzieło opowiada milcząco przez kolor, formę, bryłę, kreskę, plamę. Czasami jednak samotność sztuki może stanowić źródło nieporozumień,  przekłamań i skandali, krzywdzących lub mylących ocen…

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na spotkanie w ramach Akademii Historii Sztuki. Wykład wygłosi dr Dariusz Kacprzak, historyk sztuki, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie ds. naukowych, a tematem będzie „Sztuka patrzenia. Opis, analiza i interpretacja dzieła sztuki”.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 stycznia 2024 roku, o godzinie 16.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

Bilety w cenie 5 zł (bilet edukacyjny) należy zakupić w kasie muzeum bezpośrednio przed rozpoczęciem wykładu.

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się w każdą sobotę od października 2023 do maja 2024. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...