poniedziałek, 27 maja, 2024

Wyspa Bali klejnot tropików

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Preisnerem pt. „Wyspa Bali klejnot tropików”, które odbędzie się 7 marca 2024 r. o godz. 17.00.

Nazwa wyspy to synonim raju na ziemi, krainy wszelkiego piękna i szczęśliwości. Wyspa lasów deszczowych, pól ryżowych, małp i wulkanów. Jest jedną z 17 500 wysp archipelagu Indonezji. Ma 5 600 km2 powierzchni i leży kilka stopni na południe od równika. Zamieszkuje ją ponad 3 mln obywateli, w 90% są to etniczni Balijczycy. Również około 90% mieszkańców wyspy wyznaje hinduizm, jest więc swoistą enklawą tej religii w największym pod względem liczby ludności kraju muzułmańskim, jakim jest Indonezja. Bali jest popularną destynacją turystyczną, obecnie odwiedza ją ponad 3 mln turystów rocznie. Na Bali istnieją dziesiątki tysięcy świątyń, w których czci się Wisznu, Sziwę lub Brahmę. Do świątyni wchodzi się przez candi bentar – rozszczepioną bramę, przypominającą trójkąt rozcięty na dwie połowy. Przejście przez nią to opuszczenie świata rzeczywistego i znalezienie się w świecie bogów.

Na Bali niemal każdy jest artystą. Mieszkańcy tej malowniczej wyspy trudnią się malarstwem, grą na instrumentach muzycznych (tradycyjny jest gamelon), są tancerzami lub rzeźbiarzami. 

Zdzisław Preisner jest doktorem geografii, podróżnikiem, wydawcą i fotografikiem, który odwiedził ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu geomorfologii, glacjologii, geografii regionalnej świata i geoturystyki. Zwiedzając i poznając świat, zainteresowany jest historią i sztuką danego kraju, miejscowymi kulturami tubylczymi oraz środowiskiem naturalnym. Swoją szeroką wiedzą dzieli się z publicznością na otwartych wykładach i prelekcjach. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku oraz Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

________

Wydarzenie: Wyspa Bali klejnot tropików. Spotkanie ze Zdzisławem Preisnerem

Termin: 7 marca br., godz. 17.00

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Justyna Laskowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...