poniedziałek, 27 maja, 2024

Wystawa czasowa „Orędownik Pojednania”

„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – to najpopularniejsze tłumaczenie fragmentu Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, którego autorem był arcybiskup Bolesław Kominek, późniejszy metropolita wrocławski i kardynał.

Orędzie, pod którym podpisało się trzydziestu sześciu polskich biskupów, stało się symbolem pojednania nie tylko polsko-niemieckiego pogranicza. Bolesław Kominek zaproponował nowy model pojednania, stanowiący inspirację do zmiany sposobu myślenia i podejścia do dialogu. Dzięki temu słowa arcybiskupa Kominka stały się ogromnym dziedzictwem – zarówno europejskim, jak i światowym.

Ekspozycja przybliży odwiedzającym postać duchownego i jego dziedzictwo. Jej integralną część stanowić będzie faksymile Orędzia. Oryginalny dokument, dzięki wspólnym staraniom dyrektora Centrum Historii Zajezdnia – dr. Andrzeja Jerie i jego zastępcy – dr. hab. Wojciecha Kucharskiego, a także biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej – dr. Macieja Małygi, od niedawna znajduje się we Wrocławiu.

Wystawę będzie można bezpłatnie oglądać w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu do 10 marca 2025 roku.

Ekspozycja została podzielona na tematyczne sekcje – umieszczone w trzech podświetlonych kasetonach – które opowiadają kolejno o kardynale Bolesławie Kominku, Orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz dziedzictwie wystosowanego dokumentu, podkreślając wpływ listu biskupów polskich do biskupów niemieckich na modele pojednania.

Autorem wystawy jest dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora ds. naukowych w Centrum Historii Zajezdnia / Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...