poniedziałek, 16 maja, 2022

Wystawa internetowa #MojaPamiątka już otwarta

Muzeum Historii Polski udostępniło wirtualną wystawę internetową „#Moja Pamiątka”, która powstała na podstawie materiałów z domowych archiwów i pokazuje codzienne życie Polaków od początku XIX wieku, po schyłek PRL.

W ramach akcji #MojaPamiątka do Muzeum Historii Polski zostało nadesłanych kilkaset relacji i wspomnień. Akcja, skierowana do osób po 60. roku życia, zachęcała do podzielenia się swoim wspomnieniem w oparciu o zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum. Prace zostały przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu na blogu lub w kanale w mediach społecznościowych.

– Otrzymaliśmy niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych – mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka.

Akcja społeczna #MojaPamiątka była wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Historii Polski i Kancelarii Premiera realizowanym w okresie pandemicznym. Nadesłane materiały zostały pokazane w porządku chronologicznym: najstarsze sięgają początków XIX wieku, najnowsze – schyłku PRL. Przy każdej z prezentowanych pamiątek znajduje się krótki opis, który można rozwinąć, aby dowiedzieć się więcej o bohaterach opowieści, przeczytać fragmenty nadesłanych prac, obejrzeć dodatkowe fotografie, a także pobrać całą pracę w pliku PDF.

Niektóre z nadesłanych prac opowiadały o losach kilku pokoleń lub o wydarzeniach odnoszących się do różnych okresów w historii. W takich sytuacjach na dole strony zostały zamieszczone odsyłacze do innej pamiątki pochodzącej z tego samego źródła, by odbiorca mógł prześledzić wcześniejsze i późniejsze losy danej rodziny.

Część prac została zaprezentowana w zakładce „Dodatkowe materiały” znajdującej się na górnym pasku. Można je pobrać w formie plików PDF.

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, Polska Press Grupa, Super Express, Gość Niedzielny, Głos Seniora, portal dzieje.pl.

wystawa „Moja pamiątka”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora