niedziela, 7 września, 2025

Wystawa Muzeum Gdańska z podwójną szansą na Sybillę. Pomogą głosy internautów

Od ponad 40 lat nagrody i wyróżnienia przyznawane w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla są najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Wśród 18 nominowanych projektów z całego kraju znalazła się wystawa czasowa Muzeum Gdańska. „Wolę o tym nie mówić”, która ma szansę na wygraną w kategorii wystaw czasowych. Głosami internautów może także zdobyć nagrodę w plebiscycie publiczności. Czas na oddanie głosu upływa 20 maja.

–  Po 6 latach projekt Muzeum Gdańska znów ma szansę na najwyższe wyróżnienie muzealne. Ostatni raz otrzymaliśmy Sybillę w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury za projekt rewaloryzacji Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta. To właśnie w jej wnętrzach zaprezentowaliśmy wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić”, która zawalczy o główną nagrodę oraz w plebiscycie publiczności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – „Wolę o tym nie mówić” miało na celu przerwanie milczenia w dyskusji o doświadczeniach pokolenia okresu II wojny światowej. To jeden z naszych najbardziej nieszablonowych i przez to ciekawych projektów wystawienniczych, który konfrontował widzów z kanonem pamięci zbiorowej i lokalnej. Z jednej strony mogliśmy zobaczyć patriotyczne koszulki i przemowy polityków odwołujących się do pamięci o czasach wojny, a z drugiej do widzów przemawiały pamiątki – świadkowie bolesnych nieraz doświadczeń lokalnej gdańskiej społeczności, w tym Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Tych ostatnich powojenne komunistyczne władze starały się… polonizować, chociażby poprzez urzędową zmianę ich niemieckobrzmiących nazwisk.

Wystawę „Wolę o tym nie mówić” prezentowano w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w okresie 2 września 2022 – 07 maja 2023 roku. Jej kuratorami byli Mateusz Jasik oraz dr Andrzej Hoja, Anna Czarnota oraz Magdalena Jaszcza, którzy w celu zaprezentowania wystawy pozyskali pamiątki od licznego grona osób prywatnych. Wystawie towarzyszyły warsztaty z zakresu historii mówionej, warsztaty z doskonalenia praktyki w nagraniach biograficznych, lekcje muzealne oraz spotkania poświęcone literaturze i debaty. 

W oczekiwaniu na oficjalne ogłoszenie decyzji Jurorów konkursu Sybilla 2023 głos zabiorą internauci. W plebiscycie publiczności można oddać głos na wybrany projekt muzealny. Głosowanie jest anonimowe i potrwa do poniedziałku 20 maja 2024 r., do północy.

– Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tej formule głosowania. To przecież właśnie dla ludzi w całym kraju powstają nowe muzea, ciekawe projekty wystaw czasowych i wiele innych cennych inicjatyw. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli wśród oddanych głosów doceniony zostanie projekt Muzeum Gdańska – dodaje Waldemar Ossowski.

W 6 kategoriach konkursowych do głównej nagrody nominowano projekty 18 instytucji muzealnych. Głosować można poprzez link: bit.ly/sybilla-2023-projekty  

fot. www.gdansk.pl

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

150 LAT MUZEALNICTWA ROLNICZEGO NA ZIE...

W 2025 roku przypada 150. rocznica pojawienia się idei muzealnictwa rolniczego ...

XI.Legenda STARa

11.LegendA STARa, to zlot pojazdów  zabytkowych organizowany przez Powiat ...

XIII Festiwal Blues pod Piecem

30 sierpnia 2025 r. o godz. 19.00 – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach...

Wyniki naboru do projektu “Projektowan...

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu szkoleniowego realizow...