wtorek, 18 czerwca, 2024

Wystawa Muzeum Gdańska z podwójną szansą na Sybillę. Pomogą głosy internautów

Od ponad 40 lat nagrody i wyróżnienia przyznawane w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla są najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Wśród 18 nominowanych projektów z całego kraju znalazła się wystawa czasowa Muzeum Gdańska. „Wolę o tym nie mówić”, która ma szansę na wygraną w kategorii wystaw czasowych. Głosami internautów może także zdobyć nagrodę w plebiscycie publiczności. Czas na oddanie głosu upływa 20 maja.

–  Po 6 latach projekt Muzeum Gdańska znów ma szansę na najwyższe wyróżnienie muzealne. Ostatni raz otrzymaliśmy Sybillę w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury za projekt rewaloryzacji Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta. To właśnie w jej wnętrzach zaprezentowaliśmy wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić”, która zawalczy o główną nagrodę oraz w plebiscycie publiczności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – „Wolę o tym nie mówić” miało na celu przerwanie milczenia w dyskusji o doświadczeniach pokolenia okresu II wojny światowej. To jeden z naszych najbardziej nieszablonowych i przez to ciekawych projektów wystawienniczych, który konfrontował widzów z kanonem pamięci zbiorowej i lokalnej. Z jednej strony mogliśmy zobaczyć patriotyczne koszulki i przemowy polityków odwołujących się do pamięci o czasach wojny, a z drugiej do widzów przemawiały pamiątki – świadkowie bolesnych nieraz doświadczeń lokalnej gdańskiej społeczności, w tym Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Tych ostatnich powojenne komunistyczne władze starały się… polonizować, chociażby poprzez urzędową zmianę ich niemieckobrzmiących nazwisk.

Wystawę „Wolę o tym nie mówić” prezentowano w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta w okresie 2 września 2022 – 07 maja 2023 roku. Jej kuratorami byli Mateusz Jasik oraz dr Andrzej Hoja, Anna Czarnota oraz Magdalena Jaszcza, którzy w celu zaprezentowania wystawy pozyskali pamiątki od licznego grona osób prywatnych. Wystawie towarzyszyły warsztaty z zakresu historii mówionej, warsztaty z doskonalenia praktyki w nagraniach biograficznych, lekcje muzealne oraz spotkania poświęcone literaturze i debaty. 

W oczekiwaniu na oficjalne ogłoszenie decyzji Jurorów konkursu Sybilla 2023 głos zabiorą internauci. W plebiscycie publiczności można oddać głos na wybrany projekt muzealny. Głosowanie jest anonimowe i potrwa do poniedziałku 20 maja 2024 r., do północy.

– Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tej formule głosowania. To przecież właśnie dla ludzi w całym kraju powstają nowe muzea, ciekawe projekty wystaw czasowych i wiele innych cennych inicjatyw. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli wśród oddanych głosów doceniony zostanie projekt Muzeum Gdańska – dodaje Waldemar Ossowski.

W 6 kategoriach konkursowych do głównej nagrody nominowano projekty 18 instytucji muzealnych. Głosować można poprzez link: bit.ly/sybilla-2023-projekty  

fot. www.gdansk.pl

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...