niedziela, 23 czerwca, 2024

Wystawa Pracowni Rzeźby i Ceramiki w ramach Nocy Muzeów

Wystawa (post)edukacyjna warsztatów rzeźby ceramicznej Pracowni Rzeźby i Ceramiki Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

Elżbieta Szostak
Iwona Wac
Izabela Trejtowicz
Jagoda Średzińska
Michał Czapiewski
Teresa Kamińska
Wioletta Chilecka
Zenon Skibiński

Kurator / Michał Żesławski

Wernisaż 18.05.2024 / 19.00
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej: Mała Galeria
Centrum Aktywności Twórczej / Zaruskiego 1a w Ustce

Wystawa
19 – 23.05.2024
wstęp do galerii biletowany

Wystawa CZAS, KIEDY OGIEŃ PŁONĄŁ [W NAS] to wydarzenie, które prezentuje prace uczestników warsztatów rzeźby ceramicznej. Odbywające się od blisko dekady w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, warsztaty te są świadectwem kreatywności i pasji lokalnych mieszkańców, a ich owocem są unikatowe obiekty ceramiczne. To doskonała okazja, aby zobaczyć, jak z połączenia ognia, ziemi i działań twórczych rodzą się wyjątkowe formy.

Ogień, od zarania dziejów, był symbolem transformacji i twórczej mocy, a zdobycie umiejętności jego rozniecania zainicjowało przekształcanie gliny w ceramiką, która jest jedną z najstarszych materii dokumentujących potrzebę działalności twórczej człowieka. Współcześnie obserwujemy zwrot ku rzemiosłu i manualnym technikom w sztuce, co może być odpowiedzią na nasycenie technologią i pragnienie powrotu do korzeni, do tego, co autentyczne i namacalne.

W Centrum Aktywności Twórczej, powstałym w 2013 roku, ta pradawna umiejętność znalazła nowe życie, stając się mostem łączącym różne pokolenia i postawy artystyczne. Pracownia Rzeźby i Ceramiki umożliwiła pracę dziesiątkom polskich i zagranicznych profesjonalnych artystów i artystek, jednocześnie będąc przestrzenią otwartą dla lokalnej społeczności, gdzie począwszy od dzieci po seniorów daje szanse wspólnie eksplorować i rozwijać swoje umiejętności. Szacuje się, że przez lata aktywności pracowni, korzystało z niej blisko 15 000 osób.

Wystawa CZAS, KIEDY OGIEŃ PŁONĄŁ [W NAS] to hołd dla tej nieustającej pasji twórczej. Prezentuje ona pierwsze i ostatnie prace uczestników warsztatów ceramicznych z różnym stażem, którzy w Ustce znaleźli miejsce do wyrażania swojej twórczej energii, odzwierciedlając różnorodność doświadczeń i perspektyw. To właśnie ta interdyscyplinarność i międzypokoleniowość warsztatów stanowią o ich unikalności, podkreślając, że sztuka nie zna granic wieku czy doświadczenia.

Analiza minionych lat działalności Centrum pozwala docenić jego wpływ na lokalną społeczność i szersze kręgi artystyczne. Warto przytoczyć tytuł wystawy inaugurującej działalność „Sztuka to potęga” Józefa Robakowskiego – te słowa są przypomnieniem, że twórczość jest siłą napędową zmian, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Centrum Aktywności Twórczej jest tego żywym przykładem, demonstrując, jak ogień pasji może rozświetlać ciemności i prowadzić do odkrywania nowych horyzontów w sztuce i życiu.

Michał Żesławski / prowadzący pracownię Rzeźby i Ceramiki Centrum Aktywności Twórczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...