poniedziałek, 25 września, 2023

Wystawa stała „Kraków od początku bez końca” w Pałacu Krzysztofory za symboliczną złotówkę.

4 czerwca br. Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich zainteresowanych dziejami, kulturą i sztuką Krakowa do zwiedzania nowej wystawy stałej „Kraków od początku bez końca” w Pałacu Krzysztofory za symboliczną złotówkę. Na ekspozycji  historia, magia i legenda Krakowa splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Wystawa jest czynna od godz. 10.00 do 18.00, ostatnie wejście zwiedzających tego dnia o godz. 17.00.

Wydarzenia w Pałacu Krzysztofory towarzyszą tegorocznej edycji Dnia Otwartego Magistratu Urzędu Miasta Krakowa.

Dlaczego Kraków od początku, bez końca? „Od początku” nie wymaga chyba wyjaśnień. „Bez końca”, bo miasto ma tyle historii i kontekstów, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. „Bez końca”, bo choć opowieść doprowadziliśmy do współczesności, to przecież miasto trwa dalej, wciąż zmieniając swoje oblicze. „Bez końca”, bo mamy nadzieję, że ekspozycja będzie inspiracją dla dalszego odkrywania miasta: w trakcie spacerów po jego ulicach, na stronach książek i podczas przygotowanych przez Muzeum Krakowa wydarzeń.

W przeszłość Krakowa wnikniemy dzięki kilkuset eksponatom z kolekcji Muzeum Krakowa. Wśród nich znajdą się te szczególnie krakowskie, jak strój Lajkonika, szopka krakowska, czy maszkarony; te szczególnie związane z lokalnymi instytucjami, jak srebrny kur Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII w., ale również dzieła sygnowane nazwiskami Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa czy Wlastimila Hoffmana. Zwiedzający Krzysztofory będą mieli też okazję wejścia do… szopki krakowskiej, a dokładniej to do jej przeskalowanej wersji, współtworzonej przez szopkarzy.

Źródło: Muzeum Krakowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora