poniedziałek, 27 maja, 2024

XIV Wystawa Tulipanów | warsztaty, pokazy, kiermasz | 16–17 marca


„(…) tulipan,
Jak to sporo ludzi wie,
Jeden pachnie,
Ale inny już na przykład – nie”. 

Ludwik Jerzy Kern, „Portrety kwiatów”

Wprawdzie niewiele tulipanów pachnie, za to wszystkie przyciągają wzrok, zadziwiają szeroką gamą kolorów, kuszą elegancją i niejednokrotnie inspirują fantazyjnymi kształtami. Dlatego też już po raz czternasty zorganizowaliśmy dla Państwa tulipanowe święto!

Na XIV Wystawie Tulipanów zobaczymy różnorodne odmiany tulipanów wyprodukowane w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Na kiermaszu kwiatowo-cebulowym będzie można zaopatrzyć się w  pamiątkowe bukiety tulipanów oraz w cebulki jesiennych kwiatów. Zachęcamy również do zapoznania się z bogatym programem wydarzeń towarzyszących oraz do aktywnego w nich udziału.

Termin: 16–17 marca 2024 r.

wystawa: godz. 10.00–19.00 (ostatnie wejście: 18.30)
kiermasz: godz. 10.00–17.00

Miejsce: Oranżeria (wystawa), Oficyna Kuchenna, Domek Lanciego, Scriptorium Villa Nova, Wozownia (warsztaty), Wil.LAB (warsztaty), online (wykłady)

Wstęp:

  • na wystawę – bilet wstępu do parku (normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, bilet „Muzeum za złotówkę” 1 zł dla dzieci i młodzieży od 7 do 16 lat, dzieci do lat 6 – bezpłatnie)
  • na warsztaty – koszt przy opisie warsztatów

Program wydarzeń

Wydarzenia online

Miejsce: Facebook

sobota, 16 marca   

11.00–11.30 | „Tulipany znane i nieznane” | wykład

Tulipany, fot. M. Mastykarz

Prowadzenie: prof. UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych

Zapraszamy na opowieść o ogromnej różnorodności kształtu i barwy kwiatów tulipanów oraz o nazewnictwie odmian.

12.00–12.30 | „Metody uprawy tulipanów podczas pędzenia a jakość i trwałość w wazonie” | wykład

Tulipany, fot. D. Sochacki

Prowadzenie: dr hab. Jadwiga Treder, prof. IO – PIB
Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach,  Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych

Gdy kupujemy tulipany, chcemy, aby jak najdłużej cieszyły oko w wazonie. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najtrwalsze? Czy ich jakość i trwałość zależy tylko od wyglądu w momencie zakupu, ceny kwiatów, długości czasu jaki kwiaty spędziły w chłodni przed sprzedażą, czy również od warunków uprawy u producenta? Podczas wykładu znajdziemy odpowiedzieć na kilka najczęstszych pytań związanych z jakością tych pięknych kwiatów.  

13.00–13.30 | „O rozmnażaniu tulipanów” | wykład

Tulipany – metoda invitro, fot. D. Sochacki

Prowadzenie: dr hab. Dariusz Sochacki
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,  Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych

Jak wygląda naturalny cykl rozwojowy tulipana? Zapraszamy na wykład, w trakcie którego dr hab. Dariusz Sochacki opowie o zimowaniu i chłodzeniu cebul, kilku pokoleniach tulipanów w jednej cebuli, naturalnym rozmnażaniu przez cebule przybyszowe oraz nowoczesnym rozmnażaniu metodami in vitro w laboratorium.

14.00–14.30 | „Tulipany w tureckiej sztuce islamskiej” | wykład

Ikili Lale, fot. Instytut Yunus Emre

Prowadzenie: prof. Ahmet’a Sacit Açıkgözoğlu
Uniwersytet Mimara Sinana w Stambule, Wydział Sztuk Pięknych, kierownik Katedry Tradycyjnych Sztuk Tureckich Zakładu Sztuki Skórzanej

Podczas prezentacji prof. Ahmet’a Sacit Açıkgözoğlu przedstawi przykłady obszarów, w których motyw tulipanów jest używany w tureckiej sztuce islamskiej. Omówi również kulturowe i estetyczne znaczenie tego motywu oraz wspomni o symbolice tulipanów. Jednocześnie uczestnikom zostaną zaprezentowane bardzo wyjątkowe elementy sztuki zwane „şükufename”, które można określić jako książki kwiatowe z okresu osmańskiego.

niedziela, 17 marca

11.00–11.30 | Pokaz florystyczny

Pokaz florystyczny, fot. M. Mastykarz

Prowadzenie: Karolina Ładyżyńska-Skrzypek (mistrz florystyki, sędzia sztuki florystycznej FLORINT)

12.00–12.30 | Pokaz florystyczny

Prowadzenie: Karolina Ładyżyńska-Skrzypek (mistrz florystyki, sędzia sztuki florystycznej FLORINT)

Wydarzenia stacjonarne

sobota, 16 marca

9.00–14.00, cz. I | „Mydła rzemieślnicze” | dwudniowe warsztaty specjalistyczne

Fot. E. Behrens-Nowakowska

Dwudniowa wystawa barwnych tulipanów to idealny moment, by zainspirować się botaniką i przejść do tworzenia kolorowych kostek mydła. Warsztaty rozpoczniemy od zwiedzania wystawy tulipanów. Następnie przypomnimy sobie, jak panować nad procesem tworzenia mydła. Skupimy się na technikach wydobywania naturalnych roślinnych barwników oraz tworzenia mydeł przy użyciu pigmentów mineralnych.
Część druga w niedzielę w tych samych godzinach. 

Prowadzenie: Marta Poławska (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
Dla kogo: dorośli
Gdzie: zbiórka przy kasie, Oranżeria (wystawa), Wil.Lab (warsztaty)
Bilety: 200 zł/os. (za dwa dni)
Kup bilet: https://bit.ly/Warsztaty_mydlarskie_1


10.00–16.00 | „Ilustracja botaniczna” | warsztaty

Fot. Izabela Wolska-Kuśmider

W Wilanowie tulipany jak co roku będą olśniewać mnogością kształtów i kolorów… Utrwalmy ich piękno na papierze, aby móc podziwiać je dłużej!

Zapraszamy na warsztat z ilustracji botanicznej, prowadzony przez Izabelę Wolską-Kuśmider. Na warsztatach uczestnicy poznają historię uprawy tulipanów w Europie, zwiedzą XIV Wystawę Tulipanów oraz samodzielnie wykonają ilustrację w klasycznej technice akwarelowej. Wszystkie materiały będą przygotowane na miejscu. Do udziału w warsztatach nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie.

Prowadzenie: Izabela Wolska-Kuśmider (DipSBA(Dist), członkini The Society of Botanical Artists i American Society of Botanical Artists)
Dla kogo: dorośli
Gdzie: Wozownia
Bilety: 200 zł/os.
Kup bilet: https://bit.ly/3Irw3Vr 
Kontakt i szczegółowe informacje:
Ewa Behrens-Nowakowska
ebehrens@muzeum-wilanow.pl


10.00–16.00 | „Pozdrowienia z wystawy” | otwarte warsztaty dla dzieci

Miłymi chwilami warto się dzielić – nabierają wówczas jeszcze większej mocy i uśmiechu. Zapraszamy do złapania tulipanowych wspomnień, przełożenia ich na kartki z życzeniami i wysłania do bliskich osób. Do zabawy zapraszamy wszystkie dzieci.

Prowadzenie: Dział Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Dla kogo: dzieci
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: bilet wstępu do parku


11.00–15.00 | „Tulipany wstążką malowane” | warsztaty haftu

Fot. M. Tychmanowicz

Serdecznie zapraszamy na warsztaty haftu wstążeczkowego, podczas którego wykonamy bukiecik tulipanów. Naszym materiałem będą wstążeczki z naturalnego jedwabiu, które na koniec pomalujemy farbą do tkanin. Na warsztatach nauczymy się następujących ściegów: detached chain, ribbon stitch, ribbon stitch folded, ribbon stitch side. 

Prowadzenie: Magdalena Tychmanowicz
Dla kogo: dorośli
Gdzie: Domek Lanciego
Bilety: 50 zł     
Kup bilet: https://bit.ly/42PxpCM


11.30–13.30 | „Ceramika z Izniku” | warsztaty plastyczno-kaligraficzne

Fot. E. Behrens-Nowakowska

Każdy obiekt z muzealnej gabloty skrywa wiele tajemnic. Ma je również okrągły talerz o numerze Wil. 5664. To wyrób fajansowy z początku XVII wieku. Jego historia rozpoczyna się w Izniku, do którego udamy się w poszukiwaniu źródeł tradycji ceramicznej. To malownicze miasto w tureckiej prowincji Bursa do dziś słynie z wyrobu płytek i naczyń. Od wieków niezmiennie zdobią je abstrakcyjne wzory, misternie kaligrafowane słowa oraz przepiękne motywy floralne o symbolicznych treściach, które zinterpretujemy w kontekście głównych założeń sztuki tureckiej. Miłym wspomnieniem z tej podróży będą ceramiczne kafelki z własnoręcznie wykonanymi dekoracjami malarskimi charakterystycznymi dla rzemiosła z czasów imperium osmańskiego.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
Dla kogo: młodzież, dorośli
Gdzie: Scriptorium Villa Nova
Bilety: 30 zł/os.
Kup bilet: https://bit.ly/3I8OVZ0


15.00–17.00 | „Tulipanowy ogród”| warsztaty decoupage

Fot. E. Behrens-Nowakowska

Tulipany to jedne z najpopularniejszych wiosennych roślin, jakie sadzimy w ogrodach. Kwitnące rabaty tworzą zachwycającą feerię barw. To także kwiaty z wyjątkowo burzliwą historią, która od wieków fascynuje królewskich ogrodników, nadwornych malarzy i poetów. Opowiemy ją i zobrazujemy w dość nieoczywisty sposób, bo dziełami sztuki z kolekcji wilanowskiej z motywami floralnymi. W dziełach tych można dostrzec kwiat kojarzony z Holandią, choć jego ojczyzną jest tak naprawdę Turcja. Będą to zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i dekoracje ścienne. Wspomnimy również o tulipanowym szaleństwie, jakie ogarnęło w latach 1634–1637 mieszkańców Republiki Zjednoczonych Prowincji. Zdradzimy, które odmiany tulipana były wówczas najcenniejsze oraz najpilniej strzeżone w ogrodach monarchów, arystokratów i mieszczan. Dla miłośników tulipanów przygotowaliśmy coś specjalnego. Za pomocą papierowych serwetek z tulipanowymi motywami, kleju i kolorowych farb zamienimy zwykłe gliniane doniczki w prawdziwe dzieła sztuki.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
Dla kogo: młodzież, dorośli
Gdzie: Scriptorium Villa Nova
Bilety: 30 zł/os.
Kup bilet: https://bit.ly/49GXztp

15.00–17.00 | „Tulipany malowane na wodzie” | warsztaty sztuki Ebru

Ikili Lale, fot. Instytut Yunus Emre

Ebru to tradycyjna gałąź sztuki w kulturze tureckiej. Polega na malowaniu farbą na powierzchni wody, następnie niepowtarzalny wzór przenosi się na specjalny papier lub materiał. Artyści tworzą różne wzory na powierzchni wody za pomocą specjalnej mieszanki tuszu do ebru. Każde dzieło ebru ma wyjątkową strukturę, odzwierciedlającą osobisty styl, biegłość i kreatywność artysty.

Sztuka ebru była intensywnie rozwijana w okresie osmańskim, dziś jest popularna na całym świecie. 

Prowadzenie: prof. Ahmet’a Sacit Açıkgözoğlu
Uniwersytet Mimara Sinana w Stambule, Wydział Sztuk Pięknych, kierownik Katedry Tradycyjnych Sztuk Tureckich Zakładu Sztuki Skórzanej
Dla kogo: młodzież, dorośli
Gdzie: Wil.LAB
Bilety: darmowe wejściówki
Pobierz wejściówkę: https://bit.ly/49Tuw5R


niedziela, 17 marca 

10.00–16.00 | „Bukiety pełne wyobraźni” | otwarte warsztaty dla dzieci

Naręcza kwiatów wprawiają w dobry nastrój. Na warsztatach wykorzystamy naszą kreatywność oraz różne materiały i będziemy tworzyć tulipanowe bukiety. Zrobione z papieru czy drucików kreatywnych zostaną z nami na dłużej. A może podarujemy je bliskiej osobie?

Prowadzenie: Dział Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Dla kogo: dzieci
Gdzie: Oficyna kuchenna
Bilety: bilet wstępu do parku


11.00–12.30, 13.30–15.00 | „Wilanowskie pisanki” | warsztaty tworzenia pisakiem 3D

jajko_na stronę 3, fot. M. Gintrowska.jpg

Jeśli lubicie tworzyć konstrukcje przestrzenne, spróbujcie swoich sił na warsztatach tworzenia pisanek za pomocą pisaków 3D. Motywem przewodnim będą tulipany z wilanowskich obiektów, natomiast kolorystykę pozostawiamy Waszym gustom. Tak więc pisaki w dłoń i do dzieła!

Prowadzenie: Dział Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Dla kogo: dzieci od lat 10, młodzież
Gdzie: Domek Lanciego
Bilety: 20 zł
Kup bilet:
godz. 11.00: https://bit.ly/4bJNJbY
godz. 13.30: https://bit.ly/3uDMYRg

11.00–13.00 | „Tulipany malowane na wodzie” | warsztaty sztuki Ebru

Fot. Instytut Yunus Emre

Ebru to tradycyjna gałąź sztuki w kulturze tureckiej. Polega na malowaniu farbą na powierzchni wody, następnie niepowtarzalny wzór przenosi się na specjalny papier lub materiał. Artyści tworzą różne wzory na powierzchni wody za pomocą specjalnej mieszanki tuszu do ebru. Każde dzieło ebru ma wyjątkową strukturę, odzwierciedlającą osobisty styl, biegłość i kreatywność artysty.

Sztuka ebru była intensywnie rozwijana w okresie osmańskim, dziś jest popularna na całym świecie. 

Prowadzenie: prof. Ahmet’a Sacit Açıkgözoğlu
Uniwersytet Mimara Sinana w Stambule, Wydział Sztuk Pięknych, kierownik Katedry Tradycyjnych Sztuk Tureckich Zakładu Sztuki Skórzanej
Dla kogo: młodzież, dorośli
Gdzie: Wozownia
Bilety: darmowe wejściówki
Pobierz wejściówkę: https://bit.ly/49Trf6R


Kuratorzy wystawy: Jadwiga Treder, Marta Walewska, Dariusz Sochacki
Aranżacja florystyczna: Karolina Ładyżyńska-Skrzypek
Ilustracje botaniczne: Izabela Wolska-Kuśmider

Organizatorzy: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...