wtorek, 23 kwietnia, 2024

Zamek Królewski w Warszawie z darowizną od Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich

Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich kontynuuje przekazywanie dzieł sztuki na rzecz Zamku Królewskiego w Warszawie. Proces został zainagurowany 27 września 2021 roku przekazaniem najcenniejszych obiektów z kolekcji. Tym razem przedmiotem darowizny jest kolekcja rysunku, zbiory biblioteczne oraz archiwalia.   

Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie 278 rysunków, 5 164 woluminy i ok. 40 metrów bieżących akt. Kolekcja Fundacji, ustanowionej w 1986 roku przez Andrzeja Stanisława Ciechanowieckiego, w znacznej części wchodzi już w skład stałej ekspozycji we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Andrzej Ciechanowiecki (1924―2015) był wielkim mecenasem kultury oraz popularyzatorem sztuki polskiej. Jako znany marchand, kolekcjoner i uznany antykwariusz zgromadził niezwykłą kolekcję dzieł sztuki. Interesowały go głównie poloniki, którymi wzbogacał kolekcje polskich muzeów. Ciechanowiecki aktywnie uczestniczył w procesie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, przekazując eksponaty zarówno ze swojej kolekcji, jak i ze zbiorów innych właścicieli. Pośredniczył m.in. w przekazaniu Zamkowi eksponatów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej.

– Odbudowa zamkowych zbiorów mogła się udać między innymi dzięki wsparciu hojnych darczyńców, wśród których jednym z największych był Andrzej Ciechanowiecki, a obecnie jest Fundacja jego imienia – podkreśla prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Przekazywana w darze kolekcja rysunków prezentuje szerokie spektrum technik artystycznych, m.in. pióro i tusz, ołówek, sangwinę, czy gwasz. Wśród składających się na ten zbiór dzieł znajdują się prace autorstwa artystów takich jak: Zygmunt Vogel, Stefano della Bella, Vincenzo Brenna, Tadeusz Kuntze-Konicz, Daniel Chodowiecki, Sylwester Dawid Mirys, Aleksander Orłowski, Piotr Michałowski, Jan Matejko czy Jan Piotr Norblin. Prace tego ostatniego będzie można zobaczyć już we wrześniu na organizowanej w Zamku wystawie Jan Piotr Norblin – sentymentalny reporter. Więcej szczegółowych informacji znajduje się w załączonej notatce.

Zbiory Biblioteki powiększą się także o książki, starodruki, katalogi – aukcji, wystaw, zbiorów muzeów zagranicznych i polskich – oraz czasopisma. Najcenniejsze w przekazywanej kolekcji są druki z XVIII w. m.in. Lexicon hebraico-chaldaico-latino-biblicum z 1765 r.

W zespole archiwalnym Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich znajdują się materiały związane z historią Białorusi, nieliczne judaica, różne luźne rękopisy datowane od poł. XVII wieku do 1944 r. Pozostała część to archiwalia związane z osobą Andrzeja Ciechanowieckiego: papiery osobiste, dyplomy, korespondencja (przede wszystkim elektroniczna), teksty wywiadów oraz fotografie – zarówno obiektów sztuki, jak i rodzinne.

foto: Zamek Królewski w Warszawie, CC BY 3.0

1 KOMENTARZ

  1. Witam, przepraszam , że pisze ale szukałam w internecie i nie bardzo wiem jak to załatwić…..jestem osobą 70+ moim miastem rodzinnym jest Warszawa choć teraz przebywam na pomorzu. Mam obraz zamku królewskiego w starej ramie na czarnym tle wykonany ze słomki i chciałabym go przekazać bo szkoda aby gdzieś do piwnicy wynieśli , dla mnie był pamiątką mojego miasta jest bardzo ładny. Jeśli można prosze o odpowiedż .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...