poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Zapraszamy na seminarium naukowe

Seminarium ” Korespondencja Altera Kacyzny z Szymonem An-skim, A. Frydkinem, Lejbem i Chaną Kadison, Abrahamem Kahanem, Szmuelem Nigerem, Zalmanem Rejzenem i Baruchem W. Czarnym – tłumaczenie i edycja poprowadzi Zofia Zięba z Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie odbędzie się online 6 czerwca 2023 o godzinie 11:00

Link do rejestracji

Podczas seminarium prelegentka opowie o swojej pracy magisterskiej, która jest poświęcona tłumaczeniu z języka jidysz obszernego wyboru epistolografii Altera Kacyzny. Jej podstawowym celem badawczym jest podanie źródeł, które są jedynym wiarygodnym środkiem do uzupełnienia, a nawet stworzenia od podstaw pełnej artystycznej biografii tego twórcy. Autorka pracy prezentuje informacje biograficzne na temat pisarza w świetle zaświadczeń korespondencyjnych, a także wstępnie weryfikuje dotychczasowe ustalenia dotyczącego jego życiorysu. Aby tego dokonać posługuje się informacjami leksykograficznymi, które zestawia z dowodami wywiedzionymi z korespondencji. Praca opiera się na krytyce i edycji źródeł oraz metodzie biograficznej, a w szczególności metodologii analizy dokumentów osobistych. Opracowanie ukazuje Altera Kacyzne w dwóch najważniejszych obszarach jego artystycznej działalności: pracy słowem – jako pisarza, dramaturga, redaktora; oraz skupioną soczewką aparatu – jako fotoreportera dla czasopisma „Forwerts”. Pierwsza część prezentuje korespondencję Altera Kacyzny z Szymonem An-skim, A. Frydkinem i Zalmanem Rejzenem; druga – list do małżeństwa Kadisonów; trzecia przedstawia obszerną wymianę listowną pomiędzy Kacyzną a Szmuelem Nigerem; ostatni, najobszerniejszy zbiór epistolograficzny wydany w tej edycji ujawnia kulisy współpracy Kacyzny z redaktorem naczelnym „Forwertsa” Abrahamem Kahanem. Analizując wybrane kontakty artystyczne Kacyzny autorka umieszcza jego dzieło w kontekście literatury żydowskiej i światowej oraz daje podstawy do dalszych badań biograficznych. 

Zofia Agata Zięba (ona/jej) jest absolwentką Studiów judaistycznych na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego: licencjat (2017): „Analiza i interpretacja wybranego dramatu scenicznego Altera Kacyzny — tradycja i eksperyment. Przekład poematu dramatycznego pt. Prometeusz” oraz magisterium (2021): „Korespondencja Altera Kacyzny z Szymonem An-skim, A. Frydkinem, Lejbem i Chaną Kadison, Abrahamem Kahanem, Szmuelem Nigerem, Zalmanem Rejzenem i Baruchem W. Czarnym — tłumaczenie i edycja”. Ukończyła również Kolegium Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych oraz Artes Liberales, gdzie przygotowała pracę magisterską z zakresu prasy żydowskiej i fotoreportażu. Na co dzień pracuje jako tłumaczka i nauczycielka języka jidysz.

_____

Na ilustracji: Afisz reklamujący odczyt i wieczór recytacyjny Altera Kacyzny, Polona: zbiory Biblioteki Narodowej

tekst: https://www.jhi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...