niedziela, 23 czerwca, 2024

Zaproszenie na wernisaż wystawy do Stacji Kultura Zakopane

„Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty”

19 grudnia 2023 – 2 lutego 2024

Zakopiańskie Centrum Kultury, Stacja Kultura Zakopane, ul. Chramcówki 35

Instytut im. Wojciecha Korfantego stworzył niesamowitą wystawę, która będzie prezentowana w Stacji Kultura Zakopane – nowej miejskiej przestrzeni dedykowanej kulturze. Projekt poświęcony jest jednej z największych postaci Górnego Śląska, a zarazem jednemu z ojców niepodległej Polski. Na wystawę „Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty” zaprasza gospodarz Stacji Kultura Zakopane: Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury, wraz z jej twórcami – Instytutem im. Wojciecha Korfantego.

Wernisaż wystawy w dniu 19 grudnia 2023 o godz. 17:00
połączony będzie ze spotkaniem autorskim najnowszej publikacji „Korfanty, jakiego nie znacie”

Wystawa i książka są realizowane przez Instytut im. Wojciecha Korfantego. Przybliżają sylwetkę Wojciecha Korfantego, pierwszego posła ze Śląska do pruskiego Reichstagu i Landtagu, polityka, redaktora, męża, przyjaciela, właściciela psa Moryca, człowieka kochającego góry, a zwłaszcza Zakopane, z jego atmosferą i kojącymi widokami. Korfantego poznajemy poprzez anegdoty, osobisty humor sytuacyjny, czy urokliwe smaczki z życia prywatnego. Inspiracją do poprowadzenia narracji wystawy, w sześciu planszach tematycznych, była twórczość René Magritte.

Zaprezentowane oryginalne wypowiedzi Korfantego, zdjęcia ze zbiorów muzealnych w kraju i za granicą, wycinki prasowe, prywatna korespondencja składają się na obraz człowieka o niezwykle silnej osobowości.

Korfanty to wysoki blondyn; z tymi swoimi włosami, zębami i niebieskimi oczami wygląda jakby śmiał się, nawet gdy wpada w złość. To człowiek o wielkiej, wręcz brutalnej energii. Przyjął mnie w piżamie, a pierwsze co zrobił, to podzielił się ze mną śniadaniem… W ten żywiołowy sposób opisuje Korfantego w 1921 roku francuski korespondent „Le Matin”, Henry de Korab.

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Goniewicz, „Korfanty, jakiego nie znacie”

19 grudnia 2023, godz. 17:00, Klubokawiarnia Stacja Kultura Zakopane

Publikacja, będąca zbiorem krótkich opowiadań, anegdot, cytatów, zdjęć, nieznanych dotąd ciekawostek, które składają się na – bliższy w odczuwaniu – obraz Wojciecha Korfantego.

Autorka przedstawiła polityka od jego prywatnej, bardziej emocjonalnej strony. Bogaty materiał źródłowy w postaci prywatnej korespondencji do najbliższych współpracowników, rodziny, przyjaciół oraz fotografie ze zbiorów krajowych i zagranicznych pozwalają czytelnikowi zajrzeć, w niedostępne dotąd, przestrzenie jego prywatnego życia.

Z publikacji dowiemy się m.in. jaką kawę i gdzie lubił pijać, co czytał. Poznamy specyficzne poczucie humoru – ujawniające się w różnych okolicznościach, wybierzemy się na spacer z najbliższym przyjacielem – psem Morycem, odwiedzimy miejsca, które były dla niego niezwykle ważne. Odkryjemy zamiłowania bohatera do elegancji odnoszącej się tak do ubioru, jak i otaczania się pięknymi przedmiotami.

Mateusz Pajek, Zakopiańskie Centrum Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...