piątek, 26 kwietnia, 2024

ŻÓŁTY. EKSPOZYCJA NA KOLOR

Zapraszamy na wernisaż:  9.03.2023, godz. 17:00 Muzeum Współczesne Wroclaw, pl. Strzegomski 2a,  Interaktywna scenografia, poziom 2

Spektrum światła. Ekspozycja na kolor to seria sensualnych interaktywnych scenografii w przestrzeni Samoobsługowego Muzeum oraz towarzyszący im program edukacyjny.

W ramach kilkuletniego cyklu wspólnie badamy jakości kolejnych barw spektrum światła widzialnego. Każdy kolor charakteryzuje się inną częstotliwością i energią, których doświadczamy poprzez obecność w przestrzeni interaktywnej scenografii. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, do swobodnej, intuicyjnej zabawy.

Co czujesz, gdy myślisz o kolorze żółtym?

Interaktywna scenografia Ekspozycja na kolor. Żółty to przestrzeń eksperymentalnego doświadczania koloru. Scenografia składa się z interaktywnych stref, które pozwolą Ci na spontaniczną eksplorację przestrzeni i doświadczenie koloru poprzez aktywności ruchowe. Pobudzając do działania swoje ciało oraz angażując zmysły, będziesz miał szansę by rozwinąć poczucie osobistej mocy, własnej indywidualności oraz autentyczności.

Kreacje mocy

Wyraź swoją indywidualność i skomponuj unikalny strój. Swoim przebraniem pokaż światu jak się czujesz, gdy jesteś w doskonałym humorze i w pełni swojej mocy. Z ruchomych obrazów i pozostałych części garderoby stwórz dopełniającą Twój kostium scenografię. Stań obok drugiej osoby i sprawdźcie jak to jest, gdy oboje czujecie się równie ważni.

W glorii i chwale

Żółty to także kolor panowania nad energią i pielęgnowania wewnętrznej dostojności. Usiądź na tronie i poczuj w ciele, jak to jest być w blasku chwały. Obserwuj swoje wewnętrzne samopoczucie. Czy czujesz miękkość i swobodę? A może siedzisz usztywniony i masz ochotę wydawać rozkazy?

Góra do poruszenia

Co by było, gdybyś był wszechmocny? Co byś wtedy zrobiła/ zrobił? Zabaw się w siłacza i sam lub w parze zacznij „przenosić góry”! Ćwicz mięśnie ramion i nóg, które są odpowiedzialne za poczucie własnej sprawczości.

Prosto do celu

Wypróbuj swoją moc w zabawie. Wybierz piłkę z napisem „mój cel”, potrzymaj ją chwilę w dłoni i zobacz to, na czym Ci zależy oczami wyobraźni. Następnie umieść ją w przestrzeni wystawy. Weź drugą piłkę z napisem „moja energia” i skup się na celu. Nie ustawaj, póki nie trafisz. Ćwicz swoje mięśnie woli. Cel także może być wspólny!

Żółta opowieść

Posłuchaj o jakościach, które niesie ze sobą kolor żółty, o tym jakie są jego ciemne i jasne strony oraz o tym, czego może nas nauczyć. Nadstaw uszy i wsłuchaj się w tonację żółci.

Słowa pełne mocy

Dobrze dobrane słowa mogą pomóc nazwać Ci to, czego sobie życzysz. Z magnetycznych elementów ułóż zaklęcie — własne zdanie mocy. Wyraź swoją wolę i wesprzyj się w bezkompromisowym stawaniu do swojej autentyczności.

Wystawa dostępna: 9.3.23–31.12.23

Autorki interaktywnych scenografii:

Patrycja Mastej

Artystka wizualna, ilustratorka, projektantka wystaw interaktywnych, malarka. Adiunktka na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od 2012 r. związana z Muzeum Współczesnym Wrocław, inicjatorka i autorka wystaw interaktywnych z serii „Samoobsługowe Muzeum”. Działa aktywnie na polu sztuki współczesnej i designu. Współlaureatka Nagrody Kulturalnej wARTo w 2009 r. za projekt „Interaktywny Plac Zabaw”. Realizuje cyklicznie wystawy personalne w których bada procesy związane z pamięcią i świadomością ciała, wykorzystując metodę twórczą tancerzy Butoh.

Magdalena Skowrońska

Psycholożka, historyczka sztuki, projektantka wystaw interaktywnych. W latach 2014–2017 kuratorka programu edukacyjnego w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2015–2017 współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w roli wykładowcy na kierunku Mediacja Sztuki. Obecnie realizuje się, stale poszerzając swój warsztat umiejętności psychoterapeutycznych, ze szczególnym uwzględnieniem psychoterapii przez ciało, który wykorzystuje w sztuce, podczas warsztatów sensualnych oraz w pracy z klientami.

Projekt Spektrum światła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...