sobota, 13 kwietnia, 2024

145 lat MNK

W tym roku obchodzimy 145 urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie ‑ najstarszego i największego muzeum z przymiotnikiem „narodowe” w nazwie w Polsce. A jak to wszystko się zaczęło? Jego początki wiążą się z olbrzymim balem i hojnym gestem Henryka Siemiradzkiego.

W 1879 roku w salach Sukiennic zorganizowano uroczysty jubileusz 50-lecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jak można przeczytać w dokumentach „była to zabawa olbrzymia, którą można było porównać z balami w ratuszu paryskim”. Po wydarzeniu Siemiradzki ogłosił, że podaruje krajowi jeden ze swoich obrazów – Pochodnie Nerona do Sukiennic. Zainspirował tym kolejnych artystów, którzy także postanowili przekazać swoje dzieła „aby się ugrupowały około Pochodni Nerona i dały początek do utworzenia muzeum narodowego w Krakowie”. Alfred Szczepański, literat i dziennikarz podkreślił jak istotne znaczenie miał ten gest i utworzenie pierwszego narodowego muzeum nazywając Kraków polską Florencją. Jednak jak pisał „Tam sztuka, artyści mieli Medyceuszów; u nas inaczej, u nas przeciwnie, u nas dla Ojczyzny są artyści Medyceuszami”.

Przez te wszystkie lata Muzeum zmieniało się i przybywało mu nowych oddziałów. Obecnie mamy ich aż 12, a każdy z nich jest wyjątkową opowieścią o historii i sztuce. Każdego miesiąca opowiemy o innym z oddziałów w naszych mediach społecznościowych. Co więcej, w każdy trzeci weekend miesiąca (od lutego do grudnia) wstęp do dedykowanego oddziału będzie w cenie 5 zł.

Zaczynamy od dnia otwartego w MNK Biblioteka Czartoryskich, który odbędzie się 27 stycznia. Zastanawiacie się, jakie skarby kryją się w Bibliotece Książąt Czartoryskich? Chcecie zobaczyć niedostępne na co dzień dla zwiedzających księgi i dokumenty? A może interesują was proces digitalizacji tak cennych obiektów? Przyjdźcie na dzień otwarty, aby poznać historię oddziału, zobaczyć unikatowe zbiory i wziąć udział w oprowadzaniach i prezentacjach. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane m.in.: Biblia nieświeska z 1572 roku, fotografie ślubne Augustyna Józefa Czartoryskiego i księżniczki Obojga Sycylii Marii de los Dolores Burbon z 1937 roku oraz „Dzienniki Mód Paryskich” wydane w latach 1848-1849.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie: https://mnk.pl/aktualnosci/dzien-otwarty-w-mnk-biblioteka-czartoryskich

Wstęp bezpłatny, rezerwacja nie jest konieczna.

Muzeum Narodowe w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...