poniedziałek, 5 czerwca, 2023

30-lecie Państwowej Straży Pożarnej – nowa wystawa w Centralnym Muzeum Pożarnictwa

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przygotowało nową wystawę czasową z okazji jubileuszu 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej oraz Dnia Strażaka.

Najwięcej miejsca na wystawie poświęcono katastrofom, z którymi zmagała się Państwowa Straż Pożarna na przestrzeni ostatnich 30 lat. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wielki pożar lasów w Kuźni Raciborskiej, ale zobaczyć można również akcje ratownicze strażaków podczas Powodzi Tysiąclecia (1997) i powodzi w 2001, a także informacje o przebiegu akcji ratowniczej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. Kolejne fotografie ilustrują pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim (2009), katastrofę budowlaną w Świebodzicach (2017), pożar escape roomu w Koszalinie (2019), pożar torfowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym (2020) i inne.

W oddzielnych segmentach przedstawiono specyfikę katastrof kolejowych (zderzenie pociągów pod Szczekocinami w 2012 r.) oraz nawałnic (Suszek 2017 i Giewont 2019), które w połączeniu z gwałtownymi burzami zbierają tragiczne żniwo.

Dużo miejsca poświecono działalności grup ratownictwa specjalistycznego. Zwiedzających zainteresują na pewno akcje zagraniczne z udziałem strażaków PSP: trzęsienie ziemi w Haiti (2010), pożary lasów w Szwecji (2018) i Grecji (2021).

Część ekspozycji opowiada historię powstania PSP. Przedstawiono jej strukturę, sylwetki Komendantów Głównych, komendy wojewódzkie i ich siedziby. Omówiono także specyfikę jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz działalność Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

oprac. na podst. Dariusz Falecki  / CMP

zdjęcia: CMP

ŹródłoKG PSP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora