sobota, 13 kwietnia, 2024

55. rocznica wydarzeń Marca ’68

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Oddział w Gdańsku zapraszają 15 marca o godz. 12:00 na okolicznościowe spotkanie edukacyjne w 55. rocznicę wydarzeń Marca ’68 roku, które odbędzie się w Sali kinowej (poziom -3) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W temat spotkania wprowadzi dr Paweł Piotr Warot – dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Prelekcje wygłoszą: dr hab. Grzegorz Berendt – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: „Działania antysemickie władz komunistycznych w województwie gdańskim w latach 60-tych XX wieku” oraz dr Daniel Gucewicz z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku: „Wiece, ulotki, walki uliczne… Niepolityczna odsłona gdańskiego Marca ’68

Spotkanie łączy się z obchodami 55. rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku. Doszło wówczas do kryzysu społeczno-politycznego w Polsce. Impulsem stała się sprawa „Dziadów”, spektaklu mającego swoją premierę w listopadzie 1967 r. Komuniści uznali, że inscenizacja jest antyrosyjska, antysowiecka i religiancka. Zażądali zawieszenie przedstawiania „Dziadów”, co spotkało się z ostrym sprzeciwem społecznym. 8 marca 1968 r. oddziały ZOMO, ORMO i tzw. aktyw robotniczy brutalnie stłumiły protesty studentów z Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych dniach studenci organizowali akcje protestacyjne i manifestacje – zgromadzenia te były najczęściej rozpędzane przez milicję i odbywały się m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku (to właśnie tutaj 15 marca 1968 roku doszło do najbardziej burzliwych zajść, walki z milicją i wojskiem trwały do godz. 20.00, wzięło w nich około 20 tys. demonstrantów, co było największą w skali kraju manifestacją)

Tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...