niedziela, 23 czerwca, 2024

Archeologiczne zabytki Pomorza Zachodniego

Muzeum w Koszalinie zaprasza na promocję przewodnika turystycznego pt. „Archeologiczne zabytki Pomorza Zachodniego. Województwo zachodniopomorskie”, która odbędzie się w czwartek 16 marca o godz. 18.00 w Domku Kata. Muzeum w Koszalinie jest współorganizatorem wydarzenia.

Seria przewodników po najciekawszych obiektach archeologicznych Pomorza to inicjatywa gdyńskiego Wydawnictwa Region, które od trzydziestu lat opracowuje i drukuje książki turystyczne. W serii archeologiczno-pomorskiej ukazały się dotąd opracowania województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W trzecim, ostatnim tomie serii Jarosław Ellwart, pomorski regionalista i fotograf, właściciel Wydawnictwa Region oraz Piotr Kalka, archeolog, muzealnik, autor licznych prac naukowych i popularnonaukowych, postanowili przybliżyć czytelnikom archeologiczne dziedzictwo województwa zachodniopomorskiego.

W Przewodniku w sposób fachowy, ale i przystępny przedstawionych zostało ponad pięćdziesiąt obiektów, podzielonych na trzy kategorie: cmentarzyska, grodziska oraz placówki muzealne z wystawami archeologicznymi. Ponieważ książka ma zachęcić czytelników do „wyjścia w teren”, autorzy wybrali obiekty o widocznej i czytelnej – także dla początkującego miłośnika archeologii – formie terenowej. Mapki oraz zawarte w tekście wskazówki ułatwiają dotarcie do celu (pieszo lub rowerem), a przystępny opis pomaga przygotować się na spotkanie z zabytkowym obiektem. Dodatkowymi atutami książki są atrakcyjne fotografie oraz rozdziały przedstawiające najdawniejsze dzieje opisywanego terenu i historię pomorskiej archeologii – w ten sposób staje się ona ciekawą lekturą także dla zwolenników „turystyki kanapowej”.

Organizatorami promocji w Domku Kata są: Wydawnictwo Region, Muzeum w Koszalinie i Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog”. W spotkaniu wezmą udział autorzy książki. Będzie też można kupić wszystkie przewodniki z serii archeologicznej w promocyjnych cenach. Wstęp wolny.

AUTORZY

Piotr Kalka (1977) – absolwent UMK, archeolog, społecznik, edukator, wieloletni prezes gdyńskiej fundacji „Pro turris”, autor artykułów i książek dotyczących najdawniejszych dziejów Pomorza oraz uczestnik wielu ekspedycji badawczych, obecnie pracujący jako archeolog w Muzeum II Wojny Światowej i zajmujący się badaniami na Westerplatte. W serii przewodników Archeologiczne Zabytki Pomorza odpowiada za ich treść merytoryczną, kontakty ze środowiskiem archeologicznym i muzealniczym.  Prywatnie jest niepoprawnym bibliofilem, kolekcjonerem staroci, miłośnikiem dziwnej muzyki i starych filmów. Jak sam mówi o sobie – słabo pływa, ale za to dobrze gotuje.

Jarosław Ellwart (1967) – gdynianin, z zawodu inżynier ochrony środowiska, prowadzący od ponad 30 lat działalność wydawniczą pod szyldem WYDAWNICTWO REGION. Jest autorem kilkudziesięciu przewodników turystycznych i albumów prezentujących walory i atrakcje Pomorza. Podczas prac nad przewodnikami w serii AZP zajmował się logistyką (jako kierowca i organizator noclegów) oraz dokumentacją zdjęciową. Z zamiłowania fotograf i krajoznawca, pasjonat skandynawskich kryminałów, zbieracz starych map i grzybów. Pływa przyzwoicie i zazwyczaj wie, gdzie w okolicy dobrze dają zjeść. Zgodnie z maksymą „podróże kształcą wykształconych”, obecnie w murach Akademii Pomorskiej w Słupsku zgłębia wiedzę literaturoznawczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...