sobota, 13 lipca, 2024

„Dzieciństwo” – katalog zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie otrzymał nagrodę European Design Award 2023

Wydany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie katalog „Dzieciństwo” został nagrodzony srebrnym medalem za opracowanie graficzne w konkursie „European Design Awards 2023”. Projekt graficzny wydawnictwa został stworzony przez Kamilę Schinwelską i Marcina Gwiazdowskiego ze studia Elipsy.

Kołyska, powijaki, koń na biegunach, pamiątki chrztu i pierwszej komunii oraz zabawki kupione na odpuście – te i setki innych przedmiotów związanych z okresem dzieciństwa można obejrzeć w tematycznym katalogu zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie pt. „Dzieciństwo”. Kontekst muzealiów uzupełniają archiwalne fotografie rodzinne i dziecięce ze zbiorów Archiwum Naukowego PME w Warszawie. Publikacja ta to około 400-stronicowe repozytorium  wiedzy o etnografii dzieciństwa.

Nagrodzony katalog zbiorów przekrojowo prezentuje muzealia i archiwalia dotyczące tematu dzieciństwa gromadzone przez lata w naszych zbiorach. To pierwsze wydawnictwo w Polsce opisujące zbiory muzealne w tak innowacyjny sposób – opowiadają autorki katalogu Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka, kuratorki Państwowego Muzeum Etnograficzne w Warszawie. – Studio Elipsy z wyjątkowym wyczuciem estetycznym i zaangażowaniem w tematykę katalogu oraz z najwyższym profesjonalizmem opracowało koncepcję graficzną naszego projektu wydawniczego. Cieszymy się, że kapituła konkursu European Design Awards doceniła ogrom wykonanej pracy i kreatywność twórców.”

Wydanie kompleksowego tematycznego katalogu zbiorów, unikalnego na muzealnym rynku wydawniczym, stanowiło pierwszy etap projektu „Dzieciństwo”, który rozpoczął się w 2021 r. Katalog jest ułatwieniem przy prowadzeniu kwerend i prac konserwatorskich, a dla badaczy jest inspiracją a zarazem pomocą do prac naukowych, badań i publikacji.

„Kontynuując projekt, pracowaliśmy od zeszłego roku nad produkcją wystawy „Dzieciństwo”, którą otworzyliśmy 2 czerwca w PME w Warszawie przy Kredytowej 1 – dodają kuratorki.  – Przedstawia ona zmianę pozycji dziecka, która dokonała się w wyniku przemian społeczno-kulturowych. To przedmiot zainteresowania psychologów, socjologów, pedagogów, etnologów i antropologów kultury, ale też coraz częściej staje się tematem debaty społecznej. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy, której identyfikację graficzną zaprojektowało również studio Elipsy.”

Przedstawione na ekspozycji zabytki, wybrane obiekty z katalogu, jak również dodatkowe przedmioty i fotografie z ostatnich kilku dziesięcioleci, obrazują tę zmianę i wynikającą z niej redefinicję dzieciństwa w obszarze społecznym i rodzinnym. Wystawa „Dzieciństwo” ma na celu pokazać skalę tych przemian.

Szczegółowe zdjęcia prezentujące layout katalogu: https://awards.europeandesign.org/#/Winners/259037

Wersja cyfrowa katalogu: https://ethnomuseum.pl/wp-content/uploads/2021/11/Dziecinstwo_Childhood_katalog_rozkladowki.pdf

Wystawa „Dzieciństwo: https://ethnomuseum.pl/wystawy/dziecinstwo/,

Informacje o projekcie „Dzieciństwo”: https://ethnomuseum.pl/projekty/dziecinstwo-2/

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Naszą misją jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego.

www.ethnomuseum.pl

tekst: Paulina Zomer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...