wtorek, 18 czerwca, 2024

„Dzień Rzemiosła i Rękodzieła” / „Wieś Tańczy i Śpiewa przy robocie”

Zapraszamy 12 maja do Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” na niezwykłe wydarzenie – Dzień Rzemiosła i Rękodzieła: Od Śląska do Beskidów. Od 12:00 do 17:00, przeniesiemy się w świat tradycji i umiejętności rzemieślniczych. Podobnie jak w ubiegłych latach w organizację imprezy włączył się Regionalny Ośrodek Kultury z Bielska Białej.

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła to wydarzenie, podczas którego promowana jest tradycyjna wiedza rzemieślnicza oraz umiejętności rękodzielnicze. Jest to okazja do prezentowania różnorodnych dziedzin rzemiosła oraz przywołania dawnych, ginących zawodów. Goście wydarzenia będą mogli zasiąść przy kole garncarskim i pod okiem doświadczonej garncarki, wykonać własne naczynie, wykonać własnoręcznie sznurek czy nauczyć się podstawowych splotów z wikliny. Uczestnicy wydarzenia będą mogli sprawdzić swoje umiejętności snycerskie podczas warsztatów szycia sakiewek, a wykonany własnoręcznie woreczek na pieniądze wziąć ze sobą.

Młynarz zaprosi do wspólnego mielenia mąki, a na wystawie “młyny i młynarstwo” będzie można pomielić mąkę w żarnach. Wyjątkową atrakcją będzie stanowisko kowala, który zaprezentuje ponad stuletni miech który rozpalał będzie żar w warsztacie kowalskim, gdzie wykuwane będą metalowe przedmioty. Regionalny Ośrodek Kultury zaprezentuje się z pokazami tworzenia zabawki stryszawskiej, wyrobów z bibułki, koronki koniakowskiej czy instrumentów glinianych. Na najmłodszych czekać będą warsztaty malowania zabawek z drewna, a wszystkim uczestnikom imprezy przygrywać będzie góralska kapela. Dla miłośników autentycznych wyrobów rękodzielniczych oraz niepowtarzalnych smaków, przygotowaliśmy również jarmark produktów rzemieślniczych, artystycznych i gastronomicznych.

Równolegle do Dnia Dzień Rzemiosła i Rękodzieła: Od Śląska do Beskidów odbywać się będzie wydarzenie muzyczne

“Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”

Lubicie nucić przy pracy? Jeśli tak to 12 maja przyjdźcie do chorzowskiego skansenu. Podczas imprezy „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie” poznacie pieśni jakie towarzyszyły dawniej w polu i w warsztacie. O godzinie 14.00 barwnym korowodem z Dygającą Kapelą odwiedzimy warsztaty rzemieślników by poznać tajniki ich zawodów.

Po sukcesie, jaki przyniosła zeszłoroczna edycja projektu „Wieś tańczy i śpiewa” w tym roku rozwijamy jego zamysł jakim jest popularyzacja dziedzictwa kultury ludowej poprzez taniec, śpiew i obrzędy. Projekt zakłada prezentację, popularyzację i twórcze wykorzystanie muzycznego dziedzictwa wiejskiego. Wprowadzenie w tym roku dwóch edycji – wiosennej i jesiennej – ma lepiej ukazać złożoność i cykliczność życia wiejskiego ściśle związanego i zależnego od zmienności pór roku.

Podczas majowej imprezy zaprosimy na warsztaty śpiewacze ze specjalnie dobranym repertuarem pieśni wykonywanych przy pracy, które poprowadzi Karo Przewłoka. Warsztaty dla dwóch grup, rozpoczną się o godzinie 10.15 i 12.00.

O 14.00 Dygająca Kapela, w towarzystwie gości skansenu wyruszy barwnym korowodem by odwiedzić stoiska rzemieślników. Ze śpiewem na ustach odwiedzimy m.in. szewca, młynarza, garncarza, czy kowala. Przy stoiskach na uczestników będą czekali eksperci odtwarzający dawne rzemiosła, którzy podzielą się swoją wiedzą, przeprowadzą pokaz, umożliwią popróbowanie własnych sił  tradycyjnych sposobów wytwarzania przedmiotów. Goście wydarzenia będą mogli spróbować swoich sił w praniu na tarze czy sprawdzić się w prostych zadaniach stolarskich.

Uczestnikom korowodu towarzyszył będzie tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Bilety w cenie:

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła – 20 zł normalny, 12 zł ulgowy, 5 zł specjalny

Wieś Tańczy i Śpiewa przy Robocie –  bilety specjalne w cenie 10 zł ( 360 sztuk dostępny online), po wyprzedaniu się puli specjalnej obowiązują bilety w cenie 20 zł normalny, 12 zł ulgowy, 5 zł specjalny.

Angelika Nowicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...