poniedziałek, 27 maja, 2024

Europejski Szlak Ogrodów Historycznych (ERHG)

Europejski Szlak Ogrodów Historycznych (European Route of Historic Gardens – ERHG) jest organizacją pozarządową zrzeszającą najwspanialsze ogrody historyczne Europy powołaną w 2017 r. z inicjatywy władz miejskich Lloret de Mar (Katalonia). Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest członkiem stowarzyszenia od 2017 r.

Nadmorski, kataloński kurort, w którym dzięki burmistrzowi Jaume’owi Dulsatowi i Rodríguezowi (prezydent ERHG I i II kadencji) zrodziła się idea ustanowienia szlaku, nie jest powszechnie kojarzony z ogrodowym dziedzictwem. Tymczasem znajduje się w nim jeden z ciekawszych przykładów założeń ogrodowych początku XX w. Ogrody Santa Clotilde w Lloret de Mar miały stać się w zamyśle założycieli przyczynkiem do wieloletniego, kontynentalnego procesu przekierunkowania zainteresowania turystycznego na aspekty przyrodniczo-kulturowe. 

Misją Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych (ERHG) jest podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej roli i rangi ogrodowego dziedzictwa w budowaniu stabilności europejskiej jedności kulturowej. Transgraniczny charakter kształtowania się europejskiej sztuki ogrodowej w powiązaniu z jej przyrodniczą – niejednokrotnie unikatową – wartością stanowią wyjątkowy przykład współistnienia kultury i natury, wymagających szczególnej ochrony w dobie globalnego kryzysu ekonomicznego, społecznego i środowiskowego.

ERHG.jpg

ERHG zrzesza specjalistów z różnych miejsc w Europie – każde z nich stanowi przykład zarządzania żywym dziedzictwem. Organizacja tworzy warunki do twórczej wymiany myśli i podjęcia próby standaryzacji polityki konserwatorskiej i administracyjnej względem ogrodów historycznych i ich zróżnicowanych zasobów. Tematy te poruszane są na jednym ze stałych punktów rocznego kalendarza ERHG, jakim jest  Forum Ogrodów Historycznych.

Z kwestiami poruszanymi w trakcie Forum można zapoznać się dzięki wydawnictwu „Green Herald”.

W 2019 r. ERHG zainicjowało celebrację Europejskiego Dnia Ogrodów przypadającego na 26 kwietnia. W ramach obchodów tego święta co roku realizowane są różnorodne aktywności przyczyniające się nie tylko do zwiększenia zainteresowania publicznego poszczególnymi ogrodami, ale także całą siecią i jej działalnością.

W grudniu 2020 r. Europejski Szlak Ogrodów Historycznych uzyskał oficjalną certyfikację Rady Europy, która włączyła go w poczet Europejskich Szlaków Kulturowych.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Szlaku, gdzie można bliżej poznać ogrody zrzeszone w Szlaku Kulturowym oraz przyjrzeć się najnowszym aktywnościom podejmowanym w ERHG.


Nela Kokoszka, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...