środa, 19 czerwca, 2024

Gdańsk nowożytny XVI – XVIII wieku: złota brama z kluczem i okno na świat

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury rozwija swoje skrzydła! Ruszamy z cyklem otwartych popularnonaukowych wykładów, które przybliżą Wam historię Gdańska. Cykl skierowaliśmy do mieszkańców, osób zainteresowanych historią, chcących z jednej strony dowiedzieć się czegoś nowego, ale i uporządkować wiedzę, którą mają. A o wszystkim opowiedzą Wam prawdziwi specjaliści, którzy o naszym mieście wiedzą wszystko – dr Jan Daniluk, dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG, dr hab. Dariusz Kaczor, prof. UG.  

Jak na Latający Uniwersytet przystało, wykłady odbędą się w różnych miejscach związanych z projektem RadUNIA Kultury. Współpracujemy w końcu z dwoma oddziałami Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka.

Wykład nr II

Gdańsk nowożytny XVI – XVIII wieku: złota brama z kluczem i okno na świat

Wolne hanzeatyckie miasto pod luźnym zarządem królów Polski? Królewski Gdańsk jako część Polskich Prus, Korony, wierny partner i obrońca Rzeczypospolitej? – fakty i mity.

Jednorodny organizm miejski z niejednorodną kulturą: reformacja, kontrreformacja, protestantyzm i katolicyzm w murach miasta oraz na jego obrzeżach.

Ośrodek ponadregionalnej wymiany i wybitnej, charakterystycznej („gdańskiej”)wytwórczości; przestrzeń transferu idei i myśli, gustów i smaków, okno na świat dla Polaków, dystrybutor wiedzy o Polsce w Europie.

Pełne sprzeczności i kontrastów społeczeństwo Gdańska – kosmopolityczne, wieloetniczne, wielowyznaniowe, [dolno]niemieckojęzyczne, antyprusko-brandenburskie, „otwarte” (przestrzeń zewnętrznej i wewnętrznej emigracji) i równocześnie „konserwatywne” (w imię wewnętrznego pokoju i spokoju). 

Sławomir Kościelak,  absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, doktor habilitowany, profesor uczelni, pracownik dydaktyczno-naukowy w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego od 2002 roku. Dziedzina nauki – Historia, specjalność – historia nowożytna, historia kościoła.

Tematyka badawcza: stosunki oraz konflikty wyznaniowe w Gdańsku i Prusach Królewskich w XVI-XIX w., reformacja i kontrreformacja, reforma Kościoła; mniejszości religijne oraz kasaty klasztorne z początku XIX w., historia społeczna Pomorza, Wielkopolski i Kujaw, drogi awansu i regresu społecznego, biografistyka. Autor i współautor 5 książek, redaktor 4 prac zbiorowych, autor ponad 90  artykułów w czasopismach naukowych oraz  pracach zbiorowych.  ponadto około 40 biogramów w słownikach i leksykonach , ponad 160 haseł w Gedanopedia.pl. 

Członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Instytutu Kaszubskiego, Towarzystwa “Dom Uphagena” w Gdańsku. Organizator i od 2008 roku kierownik studiów podyplomowych gedanistyka na Wydziale Historycznym UG, od 2020 roku przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Historia UG, od 2022 równocześnie kierownik Zakładu Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Nadbałtyckiego.

W 2018 roku za redakcję naukową książki Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra, t. 1, Eseje, Gdańsk 2017, (Wydawca: Muzeum Narodowe w Gdańsku) wspólnie z prof. Edmundem Kizikiem (współredaktorem) otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego „Wiatr od morza” w kategorii Pomorska Książka Roku 2017 .

Źródło: https://www.nck.org.pl/, https://media.muzeumgdansk.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...