niedziela, 1 października, 2023

Ośrodek Kondensacji Formy – Stefan Krygier

W weneckim CREA Cantieri del Contemporaneo zaprezentujemy wystawę aktywnych konstrukcji przestrzennych Stefana Krygiera (1923-1997) ucznia, współpracownika i mentora Władysława Strzemińskiego. Wystawa zostanie zaprezentowana w setną rocznicę urodzin architekta i malarza. Kreatywnie artystyczna przestrzeń CREA Cantieri del Contemporaneo wokół weneckich doków to idealne miejsce na prezentacje wystawy przez Muzeum Sztuki w Łodzi. Tegoroczna inicjatywa Muzeum Sztuki w Łodzi zbiega się z otwarciem 18 Międzynarodowej Wystawy Architektury. Hasłem przewodnim Biennale Architektury jest Laboratorium Przyszłości.

Wystawa Stefana Krygiera w Wenecji, obejmie trzy najważniejsze prace tego malarza, architekta i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, występujące pod wspólną nazwą Ośrodek Kondensacji Formy. Prezentowane na wystawie obiekty, to monumentalne kompozycje przestrzenne o zmiennych układach składowych (fraktali). Nowatorska idea tych kompozycji zasadza się na ich interaktywnym charakterze „swobodnej gry” rozprzestrzeniających się elementów, której zakres działania jest funkcją aktywności i wrażliwości przypadkowych jej uczestników.

Andrzej Biernacki

„Różne dziedziny sztuk wizualnych posiadają ten aspekt, dzięki któremu percepcja jest możliwa poprzez działanie formy co sprawia, że wszystkie elementy dzieła znajdują się w określonym systemie konstrukcji architektonicznej – samej całości. Architektonika i jej elementy składowe są w ciągłym ruchu od początku istnienia sztuki.”

Stefan Krygier

kurator wystawy: Andrzej Biernacki
współpraca: Monika Krygier

koordynacja wystawy: Włodzimierz Pietrzyk
koordynacja: Andżelika Bauer, Martyn Kramek, Agata Szynkielewska, Tomasz Wendland, Angelina Wieliczko-Skinder

montaż wystawy: Łukasz Janicki, Mariusz Krężel, Ireneusz Szymarek, Dariusz Śmiechura
koordynacja komunikacji:, Kinga Świtoniak, Adrianna Ziółek

CREA, Cantieri del Contemporaneo
otwarcie wystawy:19 maj 2023, godz.18.00

wystawa będzie czynna do 31 lipca 2023.


tekst: Adrianna Ziółek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

 Mjr. pil. Jerzy Iszkowski

0
Do 12 listopada m...

Zdzisław Tohl

Przewodnicy Sudeccy o regionie