niedziela, 14 kwietnia, 2024

„…gdy rzeczy trwają, my szukamy trwania”

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ (część Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu) zaprasza w lutym na dwa wernisaże. Pierwszy z nich odbędzie się 15 lutego 2024 roku o godzinie 18.00 i otworzy wystawę „…gdy rzeczy trwają, my szukamy trwania” – znakomitej malarki Aldony Mickiewicz.


Aldona Mickiewicz (urodzona w 1959 roku) w latach 1979-84 studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1984 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W latach 80. uczestniczyła w wystawach Ruchu Kultury Niezależnej, za co w 2016 roku została uhonorowana Medalem „Dziękujemy za Wolność”. Zbliżająca się wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ będzie jej 40-stą wystawą indywidualną. Ma za sobą także ponad 160 wystaw zbiorowych, spośród których ostatnią jest Pejzaż malarstwa polskiego w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (2023).

Jest lauretką wielu nagród (m.in. Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2008), a jej obrazy znajdują się w licznych kolekcjach m.in. w: Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Tematem przewodnim sztuki Aldony Mickiewicz jest werystycznie malowana martwa natura, składająca się z przedmiotów pełnych symboliki i znaczeń. Artystka nadaje im status niemal relikwijnej wzniosłości, stają się one śladami egzystencji człowieka. To przejmujące malarstwo, przepełnione refleksją o przemijaniu i odchodzeniu, jest też świadectwem piękna pospolitych rzeczy. Malarka czerpie inspiracje z ikonografii chrześcijańskiej, a przy tym ukazuje swą własną, wrażliwą i wnikliwą kobiecą perspektywę.

Na wystawie zaprezentowane będą prace artystki z różnych okresów twórczości. Publiczność będzie mogła zapoznać się z jej najpopularniejszymi obrazami i cyklami malarskimi. Wernisaż (czwartek, 15 lutego 2024 roku o godzinie 18.00 w BWA SOKÓŁ) będzie też okazją do spotkania artystki i zapoznania się z jej osobistym komentarzem do prac. Wystawę będzie można oglądać do 24 marca 2024 roku. Więcej na stronie www.bwasokol.pl.

Alicja Gołyźniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...