czwartek, 13 czerwca, 2024

IPN o zniszczonej wystawie

Instytut Pamięci Narodowej wydał oświadczenie w sprawie zniszczenia w Rejowcu wystawy „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”, do którego doszło w nocy z 21 na 22 listopada 2020 r.

Wystawę umiejscowioną przy kościele pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu można było oglądać od 19 listopada. Jej autorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, a została zorganizowana przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Oddziałem Okręgowym w Lublinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

„Bezmyślne zniszczenie ekspozycji o postaciach mających ogromne i niepodważalne zasługi dla naszego kraju i świata wywołuje uzasadnione oburzenie” czytamy w komunikacie IPN. „Zarówno św. Jan Paweł II, jak i kard. Stefan Wyszyński to osoby, które umacniały Polaków w niezwykle trudnych czasach. Nie ulega wątpliwości, że były to postacie, które nie tylko kształtowały duchowy rozwój narodu polskiego, ale również swoimi postawami odegrały kluczową rolę w walce z bezbożnym komunizmem. IPN w ramach swojej działalności zobowiązany jest do prezentowania w przestrzeni publicznej wystaw poświęconych tak wybitnym jednostkom. Niezwykle przykre jest to, że do takiego czynu doszło w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W 2020 r. miała się również odbyć beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, która została przełożona ze względu na epidemię COVID19.

Żadne akty wandalizmu nie powstrzymają popularyzowania wiedzy o tych dwóch wielkich postaciach. Dlatego wystawa w najbliższych dniach ponownie pojawi się przy kościele św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu, jak również będzie prezentowana w innych miejscowościach Lubelszczyzny” zapowiada IPN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...