czwartek, 23 maja, 2024

Jacek Nowiński pozostanie dyrektorem Biblioteki Elbląskiej

Prezydent zarządzeniem z dnia 20 marca powołał Pana Jacka Nowińskiego na stanowisko dyrektora Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida w Elblągu na kolejną kadencję. Powołanie nastąpiło na czas określony tj. od dnia 6 maja 2024 r. do dnia 29 lutego 2028 r.

Prezydent, jako Organizator miejskiej instytucji kultury, podjął decyzję w tym zakresie zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Podyktowana jest ona faktem skutecznego kierowania Biblioteką Elbląską przez Pana Jacka Nowińskiego oraz znaczących jego dokonań, które miały pozytywny wpływ na rozwój instytucji oraz wzrost poziomu i jakości świadczonych usług w bibliotece.

Zarządzenie poprzedzone zostało otrzymaniem pozytywnej opinii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Biblioteki Narodowej, Komisji Zakładowej Związku Zakładowego Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek „Bibliotekarze Polscy”, Biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Bibliotece Elbląskiej, a także Stowarzyszenia Kulturalnego Co Jest?

Przypomnijmy Pan Jacek Nowiński objął stanowisko dyrektora Biblioteki Elbląskiej w drodze konkursu w marcu 2003 r. Od tego czasu, nieprzerwanie zarządza tą miejską instytucją kultury, wykonując swoją pracę wyjątkowo sumiennie, z olbrzymim zaangażowaniem i na najwyższym poziomie. W ciągu dwudziestu lat  pracy w Bibliotece realizuje jej cele statutowe dbając przede wszystkim o wysoką jakość wykonywanych zadań oraz o współpracę z uznanymi podmiotami z branży w kraju i za granicą. Pan Dyrektor od czterech kadencji zasiada w Narodowej Radzie Bibliotecznej, a w wielu ogólnopolskich debatach poświęconych kulturze bardzo często występuje jako moderator i ceniony specjalista. Ponadto jest członkiem rady do spraw zasobu narodowego. To aktywny badacz procesów kulturowych, publikujący w gronie najwybitniejszych naukowców. Od 10 lat pełni również funkcję eksperta ministerialnego

w programach rządowych.

Pan Jacek Nowiński nie tylko posiada wszechstronne, ugruntowane wieloletnim stażem pracy doświadczenie zawodowe, ale również wykształcenie specjalistyczne w zakresie bibliotekarstwa pozwalające mu skutecznie zarządzać biblioteką. Jest historykiem, archiwistą. Ukończył podyplomowe studium menedżerskie w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów,  podyplomowe studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Master of Business Administration w Szkole Głównej Administracji i Zarządzania w Warszawie. Pan Jacek Nowiński skutecznie gospodaruje mieniem Biblioteki i dba o jej sytuację finansową, a także umiejętnie pozyskuje fundusze na działalność kulturalną, naukową oraz inwestycje. W latach 2017-2023, czyli w trakcie obecnej kadencji, Biblioteka z sukcesem pozyskiwała środki ze źródeł zewnętrznych. Instytucja zrealizowała 40 projektów przy  dofinansowaniu w wysokości  3.325.100 zł.  Warto także przypomnieć, że dzięki staraniom dyrektora w 2016 roku Biblioteka Elbląska, decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała status Biblioteki Naukowej, a zbiory zabytkowe elbląskiej książnicy zaliczone zostało do narodowego zasobu bibliotecznego. Znalazło się w nim 9022 woluminów: rękopisy, inkunabuły (spośród których 14 woluminów to jedyne egz. w Polsce) oraz stare druki (XVI-XVIII w.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...