niedziela, 28 kwietnia, 2024

Jakie filmy zostaną zaprezentowane na Artus Short Film Festiwal?

Zły chłopiec Andrzej Wajda, Polska 1951, 6 min.

Etiuda szkolna zrealizowana w konwencji slapsticku (komedii z okresu kina niemego). Jan Łomnicki wciela się w mężczyznę, który wyjaśnia swojemu przyjacielowi przyczyny ożenku. Adaptacja noweli Czechowa, wierna nastrojowi jego żartu literackiego.

Ceramika iłżecka Andrzej Wajda, Polska 1951, 9,30

Reportaż o garncarzach z Iłży. W ocenie Wajdy jedyny z jego szkolnych filmów, który „ma jakiś sens”. Produkcja naznaczona poetyką socrealizmu, będąca znakiem czasu i próbą zachowania tożsamości twórczej wbrew reżimowi.

Kiedy ty śpisz Andrzej Wajda, Polska 1953, 10,25.

Ostatnia etiuda szkolna Wajdy. Świadectwo minionej epoki i propagandowych wymogów, nakładanych na twórców przez partię. Dokument przełamany inscenizacją scen, częściowo oparty na wierszu dla dzieci „Gdy zapadnie noc” Tadeusza Kubiaka.

Tatarak Andrzej Wajda, Polska 2009, 85 min.

Film oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza. Wielowymiarowa opowieść o miłości, która przychodzi za późno i o śmierci, która zawsze przychodzi za wcześnie. Wajda wplótł w opowiadanie autentyczne monologi Krystyny Jandy, dotyczące przedwczesnej śmierci jej męża, cenionego operatora Edwarda Kłosińskiego.

Tango Zbigniew Rybczyński, Polska 1981, 8 min.

W pokoju pojawiają się kolejne postacie. Wykonując schematyczne czynności, nie wchodzą ze sobą w interakcje. Film został zrealizowana w technice wielokrotnego nakładania fotografii i jest pierwszym polskim zdobywcą Oscara.

Katedra Tomasz Bagiński, Polska 2002, 7 min.

Krótkometrażowa animacja z gatunku science fiction. Samotny wędrowiec zbliża się do drzwi tajemniczej, gotyckiej katedry. Produkcja zrealizowana na podstawie opowiadania Jacka Dukaja, inspirowana w warstwie wizualnej twórczością Zbigniewa Beksińskiego.

Nasza klątwa Tomasz Śliwiński, Polska 2013, 27 min.

Noworodek cierpi na Klątwę Ondyny – podczas snu przestaje oddychać i wymaga dożywotniej pomocy respiratora. Autobiograficzny film ukazuje proces oswajania lęku związanego z opieką  nad nieuleczalnie chorym dzieckiem. Produkcja nominowana do Oscara.

Joanna Aneta Kopacz, Polska 2013, 40 min.

Młoda matka dowiaduje się, że pozostały jej zaledwie trzy miesiące życia. Mimo okrutnego wyroku, kobieta postanawia walczyć do końca i cieszyć się każdym dniem, który jej pozostał. Aby pokazać

innym jak odnajdywać szczęście w obliczu śmiertelnej choroby, zakłada bloga, stając się dla wielu osób ikoną harmonijnego, uważnego życia.

Królik po berlińsku Bartek Konopka, Polska/Niemcy 2009, 51 min.

Polski kandydat do Oscara. Film, poprzez metaforę królików mieszkających między murami oddzielającymi Berlin Wschodni i Berlin Zachodni, opowiada o dążeniach do wolności i zmaganiach z rzeczywistością po upadku muru. Obraz zyskał szerokie uznanie z uwagi na głęboką refleksję nad historią i konsekwencjami zmian politycznych.

Męska sprawa Sławomir Fabicki, Polska 2002, 25 min.

Czteroosobowa rodzina doświadcza skrajnego ubóstwa. Bezrobotny i sfrustrowany ojciec wyładowuje się na 13-letnim Bartku, który ukrywa ten fakt przed otoczeniem. „Męska sprawa” to surowa opowieść o trudnym okresie dorastania, buncie i zmaganiach z brutalnymi realiami dorosłego życia.

Sukienka Tadeusz Łysiak, Polska 2020, 30 min.

Julia jest osobą niskorosłą. Pożądanie, zmysłowość i fizyczność to pragnienia, które od lat w sobie tłumi. Wszystko się zmienia gdy na jej drodze pojawia się atrakcyjny kierowca ciężarówki. Kobieta, chcąc spełnić swoje fantazje, szuka idealnej sukienki na randkę z przystojnym młodzieńcem.

Piotruś i wilk Suzie Templeton, Polska/ Wielka Brytania/ Norwegia/ Meksyk 2006, 32 min.

Lalkowa animacja poklatkowa, będąca adaptacją bajki muzycznej Siergieja Prokofiewa. Film opowiada o małym chłopcu, który w świecie rządzonym przez brutalne zasady, postanawia stawić czoła groźnemu wilkowi. Zachwycająca dzieci i dorosłych produkcja, została uhonorowana Oscarem w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Labirynt Jan Lenica, Polska 1963, 14 min.

Głęboko symboliczna opowieść o antyutopijnym przesłaniu. Animacja skupia się na dwóch głównych wątkach: wizji totalitarnej rzeczywistości miasta-labiryntu oraz dążeniu jednostki do wolności. W filmie zostały wykorzystane techniki wycinanki i kolażu.

Nowy Janko Muzykant Jan Lenica, Polska 1960, 10 min.

Futurystyczna wieś ze zmechanizowanymi zwierzętami. Nad Jankiem Muzykantem unoszą się traktory oraz złoty deszcz dukatów. Młody grajek pragnąc wykonać „Życzenie” Chopina zmaga się z uciążliwym chłopem z widłami.

Czerwone i czarne Witold Giersz, Polska 1964, 6 min.

Animacja wykonana w technice malowania na taśmie, ukazująca humorystyczną walkę torreadora z bykiem. Film zaskakuje nie tylko znakomitą wizualnością, ale także nowatorskimi rozwiązaniami realizacyjnymi. W ostatnich scenach na ekranie pojawia się sam twórca, który wchodzi w żywą interakcję z animowanymi przez siebie postaciami.

Proszę słonia Witold Giersz, Polska 1979, 63 min.

Mały chłopiec nawiązuje niezwykłą więź z porcelanowym słoniem. Choć sam niechętnie łyka witaminy, hojnie karmi nimi swojego nietypowego przyjaciela. Prowadzi to do niespodziewanego zjawiska – figurka ożywa i przybiera rozmiary prawdziwego słonia. Autorem błyskotliwych dialogów w animacji jest poeta i satyryk Ludwik Jerzy Kern.

Stary kowboj Witold Giersz, Polska 1973, 9 min.

Stary kowboj przemierza bezkresną prerię na swym wiernym rumaku. Nagły atak ze strony uzbrojonych Meksykanów oraz napotkanie szeryfa, zmuszają jeźdźca do błyskawicznych reakcji. Seria zdarzeń sprawia, że w mężczyźnie odżywają dawne wspomnienia.

Koń Witold Giersz, Polska 1967, 7 min.

Mężczyzna podejmuje próbę ujarzmienia dzikiego konia. Rumak – symbol nieposkromionej natury, stawia opór i nie ulega działaniom człowieka. Film zrealizowany w technice olejnej, zdobywca licznych nagród, w tym Złotego Lajkonika w 1967 roku za „szczególnie interesujące rozwiązania plastyczne”.

Dom Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Polska 1958, 12 min.

Ciąg surrealistycznych scen z udziałem ludzi i przedmiotów, rozgrywających się w starej kamienicy. Produkcja, jako jedna z pierwszych w Polsce i na świecie, zerwała z baśniową formułą filmu animowanego. W obrazie możemy odnaleźć echa francuskiej awangardy lat dwudziestych XX wieku.

Jak działa jamniczek Julian Antonisz, Polska 1971, 8 min.

Groteskowy wykład na temat budowy anatomicznej tytułowego jamniczka. Narratorką animacji jest pensjonariuszka krakowskiego domu starców, która z pewnymi trudnościami i kresowym akcentem, odczytuje treść dziwacznego manifestu. Animacja została zrealizowana w technikach non-camera (bez użycia kamery).

Łagodna Piotr Dumała, Polska 1985, 11 min.

Animacja oparta na opowiadaniu Fiodora Dostojewskiego. Przemocowy mąż doprowadza małżonkę do podjęcia drastycznych kroków. Wykorzystana w produkcji technika malarska oraz muzyka Zygmunta Koniecznego podkreślają wymowę filmu, będącego symbolicznym studium emocji.

Franz Kafka Piotr Dumała, Polska 1991, 16 min.

Biograficzny film animowany wykonany w technice płyt gipsowych. Celem reżysera było wykreowanie „krajobrazu psychicznego Kafki i jego przemian”, między innymi za pomocą materiałów archiwalnych. Wychodząc z założenia, że bohater jest „piekielnie realistyczny”, twórca tak właśnie go prezentuje – wywołuje jego ducha nie idąc w stronę fantastyki.

Niestety Mariusz Wilczyński, Polska 2004, 20 min.

Szczęśliwa i zgodna para aniołów-staruszków równolegle śni o swej młodości. Identyczne historie ich długiego, wspólnego życia zaczynają się rozwarstwiać. Czym przywita ich świt? Obrazowi towarzyszy oniryczna muzyka autorstwa Tomasz Stańki.

Sztuka spadania Tomek Bagiński, Polska 2004, 6 min.

Nasycona gorzkim, czarnym humorem animacja studia Platige Image. Zasłużeni oficerowie, którzy w wyniku służby tracą rozum i kontakt z rzeczywistością, zostają wysłani do zapomnianej bazy wojskowej. Na wyspie pośrodku oceanu mogą pielęgnować swoje dziwactwa, a ich zainteresowania nabierają makabrycznego charakteru.

As it was Damian Kocur, Anastasiia Solonevych, Polska/Ukraina 2023, 15 min.

Film przedstawia losy młodej Ukrainki, która po wybuchu wojny przeprowadziła się do Berlina. Bohaterka stęskniona za bliskimi odwiedza rodzinny Kijów. Nie zastając na miejscu swoich bliskich, snuje się po kijowskich ulicach. Mimo grozy trwającej wojny, mieszkańcy zachowują pozory normalnego życia.

Pokochaj mnie trochę Maria Sadowska, Polska 2002, 29 min.

Etiuda dokumentalna będąca jednocześnie ćwiczeniem reżyserskim. Film opowiada historie samotnych matek z dziećmi i traktuje o problemach oraz wyzwaniach związanych z samodzielnym rodzicielstwem.

Krótki Xawery Żuławski, Polska 1994, 10 min.

Krótka historia miłości i rozpadu związku dwojga młodych ludzi. Główny bohater wielokrotnie przełamuje czwartą ścianę, zagląda w obiektyw oraz komentuje proces realizacji filmu. Kamera towarzyszy mu w różnych momentach – nawet tych najbardziej intymnych.

Misie polarne Bartosz Stankiewicz, Polska 2023, 20 min.

Dwóch braci i dwie ścieżki życia. Podczas gdy młodszy musi schudnąć kilka kilogramów w przeddzień walki, starszy przychodzi z niespodziewaną wizytą i propozycją. Zapaśnik staje przed poważną decyzją, która może zaważyć na jego dalszej karierze i relacjach rodzinnych.

W lesie są ludzie Szymon Ruczyński, Polska 2023, 10 min.

Animowany dokument o kryzysie uchodźczym, zrealizowany przez Szymona Ruczyńskiego – mieszkańca przygranicznej miejscowości. Do kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka, z której wysiadają uzbrojeni mężczyźni. Świadkami tego wydarzenia są ludzie z pobliskiej wioski.

Synthol Piotr Trojan, Polska 2021, 25 min.

Eryk, młody entuzjasta sportu, zamierza wystartować w swoich pierwszych zawodach kulturystycznych. W przygotowaniach wspiera go nadopiekuńcza matka, która odgrywa kluczową rolę w życiu chłopaka. Film jest pełną humoru opowieścią o dążeniu do dorosłości i uniezależnieniu się od rodziców po trzydziestce.

Moje żyjątko Andrzej Danis, Polska 2023, 19 min.

Film opowiada o mrocznych stronach dorastania. Głównym bohaterem jest nastolatek cierpiący na bulimię. Podczas walki z własnymi demonami odkrywa, że żyje w nim coś, co za wszelką cenę chce się wydostać z ukrycia.

Być kimś Michał Toczek, Polska 2023, 27 min.

Na skutek przypadku losy pewnej rodziny splatają się z historią Lecha Wałęsy. Sylwia, żona zwykłego elektryka postanawia wykorzystać pewien niecodzienny fakt dla korzyści finansowych. Konfrontacja z legendą byłego prezydenta zmienia życie małżeństwa.

Stwór Damian Kosowski, Polska 2022, 20 min.

30-letni Kazik wspomina swoje dzieciństwo. Panującą w jego domu atmosferę przygnębienia, przełamuje energiczna, ciekawa życia ciotka. Nagłe zniknięcie kobiety zmusza Kazika do odkrycia prawdy o jej losie.

Alkibiades Robert Kwilman, Polska 2022, 28min.

Studentka wydziału filozofii wchodzi w konflikt ze swoim wykładowcą. Próbując zmienić grupę zajęciową, zdaje sobie sprawę, że jej zamiary nie zostaną poparte przez profesora. Przywołana w produkcji “Uczta” Platona w niezwykle oryginalny sposób skłania do refleksji na tematy społeczne i moralne.

Piękna łąka kwietna Emi Buchwald, Polska 2022, 30 min.

Emil stara się być godnym zaufania profesjonalistą oraz opiekuńczym rodzicem. Przewrotny los rzuca mu nieustannie kłody pod nogi w postaci niefortunnych zbiegów okoliczności. Jedyną ucieczką od przygnębiającej codzienności są dla mężczyzny malownicze kwietne łąki.

Echo Emi Buchwald, Polska 2023, 20 min.

Ania i Bartek pragną pozbyć się jąkania. Zaburzenie płynności mowy sprawia, że czują się odrzuceni przez świat i niezdolni do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. W trakcie terapii nastolatkowie uczą się akceptacji siebie oraz pokonywania osobistych lęków.

Starsza pani szuka Maria Wider, Polska 2023, 24 min.

Film opowiada o 72-letniej kobiecie, która nigdy nie zaznała prawdziwej miłości. Aby odmienić swoje życie, postanawia skorzystać z pomocy biura matrymonialnego. Liczne rozczarowania związane z randkami uświadamiają kobiecie, że relacja partnerska może być czymś zupełnie odmiennym od jej wyobrażeń o szczęściu.

Garstka ziemi Izabela Zubrycka, Polska 2023, 13 min.

Dla mieszkających na wsi bohaterów, zgony i pogrzeby stanowią nieodłączną część życia. Ona jest śpiewaczką pogrzebową, on pracuje jako grabarz. Film w subtelny i poetycki sposób przedstawia sylwetki ludzi, którzy bez lęku dotykają sfer tabu.

Trzy opowiadania o Basi Mariusz Pietrzak, Polska 2023, 29 min.

Bohaterką filmu jest pełna energii osiemdziesięciolatka. Poznajemy ją z perspektywy babci, matki, siostry i aktorki. Podczas zwyczajnych, powszednich momentów z życia kobiety radość miesza się z sentymentalizmem, dotykając takich kwestii jak miłość i nieuchronność śmierci.

Jeszcze mnie nie znasz Joanna Krzyżewska, Polska 2023, 30 min.

Film przedstawia intymny portret pary, która spodziewa się dziecka. Świeża sytuacja zmusza ich do poznawania się na nowo. Opowiedziana z niezwykłą szczerością, prosta historia o dojrzewaniu do nowej roli i oswajaniu zmiany.

Szczypigłówki Katarzyna Miechowicz, Polska 2022, 8 min.

Bohaterowie próbują nadać sens bezsensowi lub bezmyślnie w nim trwają. Film jest zbiorem kilkunastu animowanych fraszek, połączonych motywem zapętlenia w absurdzie. Jeżeli dręczą was natrętne myśli, „Szczypigłówki” mogą okazać się dobrą receptą.

Takie cuda się zdarzają Barbara Rupik, Polska 2022, 14 min.

Pewnego dnia figury ożywają i nieśpiesznie ruszają przed siebie. Ludzie z rosnącym niepokojem obserwują to zjawisko. Jedynie mała dziewczynka bez kości zachwyca się niezwykłymi postaciami i dołącza do ich pochodu.

To nie będzie film festiwalowy Julita Orlik, Polska 2022, 8 min.

Opowieść o uznanej studentce szkoły filmowej, pracującej nad filmem dyplomowym. Tym razem kobieta postanawia zrealizować obraz dedykowany rodzinie. Pozornie łatwe zadanie okazuje się być nie lada wyzwaniem. 

Zima Tomasz Popakul, Polska 2023, 26 min.

Portret małej wioski rybackiej, w której wszystko i wszyscy zależą od siebie. Zwierzęta i rośliny padają ofiarami ludzkiego wyzysku, a tradycja i religijne przekonania usprawiedliwiają dominację człowieka nad resztą ekosystemu.

Koniunkcja Marta Magnuska, Polska/Łotwa 2022, 7 min.

Jedno z wielu leniwych popołudni. Znudzona kobieta wodzi wzrokiem po pokoju, szukając analogii między różnymi obiektami. Obserwowane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego porządku.

Obok – Izabela Plucińska, Polska/Niemcy 2023, 5 min.

Inspiracją do stworzenia filmu był artykuł w niemieckiej gazecie „The numbers are scary”. Makabryczna animacja opowiada o przemocy domowej. Ofiara stara się zadowolić swojego oprawcę aby przeciwdziałać jego agresji.

Smell of the ground Olivia Rosa, Polska 2023, 8 min.

Adaptacja wiersza „There will come soft rains” Sary Teasdale. Kamera przemierza Ziemię, począwszy od mikroskopijnych zbliżeń, przez ujęcia dzikiej natury, aż po obrazy cywilizacji. Film jest wizją końca antropocenu, który może być jednocześnie początkiem nowej ery.

Biały pokój Monika Augustyniak-Dumała, Polska 2023, 19 min.

Film aktorsko-animowany. Na skutek tragicznego wypadku bohaterka traci pamięć i świadomość. Próbując odnaleźć drogę do świata żywych, podróżuje między wymiarami. Opiekunem artystycznym produkcji jest jeden z najważniejszych, polskich twórców animacji, Witold Giersz.

Sheep Out Zofia Klamka, Polska 2023, 8 min.

Historia ukazująca w symboliczny sposób konfrontację z lękiem. Pedantyczna kobieta żyje  wyłącznie między domem a pracą. Jej codzienną izolację przełamuje nietypowe znalezisko – obrazek z owcą. Opowieść jest inspirowana książką Haruki Murakamiego.

więcej o Festiwalu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...