poniedziałek, 27 maja, 2024

Kiedyś było inaczej… Wspomnieniowa wystawa „Pamiątki z Pierwszej Komunii”

Ten jeden dzień, kiedy dziecko było w centrum wydarzeń. Nowa sukienka, odświętny strój i najważniejsze-  uwaga rodziny skupiona na bohaterce czy bohaterze dnia. Czym była pierwsza komunia dla najmłodszych kilkadziesiąt lat temu dowiemy się odwiedzając wystawę w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Zbliża się maj, wraz z nim czas pierwszych komunii. Celem muzealnej wystawy  jest  pokazanie,  jak przygotowywano się niegdyś do tego święta, jak je przeżywano. Zaprezentowane zostaną na niej pamiątki pochodzące z okresu od ostatniego dziesięciolecia XIX wieku do końca wieku XX. Będą to przede wszystkim okolicznościowe druki i obrazki, fotografie, drobne podarunki. Ekspozycję uzupełnią dawne stroje komunijne. Towarzyszące eksponatom teksty i wspomnienia wprowadzą zwiedzających w atmosferę ubiegłych lat, przybliżą historię tego obrzędu.  W interaktywnej strefie zachęcimy do zrobienia sobie zdjęcia na tle specjalnie zaaranżowanych dekoracji i pozostawienia własnego wspomnienia.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 14.00 w galerii na I piętrze w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” .

W wernisażu wezmą udział m.in. osoby które udostępniły eksponaty oraz podzieliły się swoimi historiami pierwszej komunii świętej.

21 kwietnia odbędzie się etnospacer z przewodnikiem po kościołach znajdujących się na terenie skansenu zakończony oprowadzeniem kuratorskim po wystawie „Pamiątki z Pierwszej Komunii”.

Wystawa będzie czynna od 16 kwietnia do 30 września w galerii na I piętrze w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, w godzinach otwarcia muzeum. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty nawiązujące do tematyki wystawy – m.in. tworzenie pamiątkowej ramki na zdjęcie, malowanie filiżanek czy wyplatanie wianków.

Do końca kwietnia wejście na wystawę w cenie biletu wstępu. Od maja wejście na wystawę odpłatne – bilet obejmujący muzealną ekspozycję i wystawę czasową w cenie:  normalny – 25 zł, ulgowy 15 zł.

Marcin Gaweł, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...