poniedziałek, 27 maja, 2024

Kobieta i jej świat. Secesja ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Z przyjemnością zapraszamy na otwarcie nowej, czasowej wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej pt. Kobieta i jej świat. Secesja ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wernisaż odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 17:00 w gmachu Muzeum. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki oraz tych, którzy pragną poznać tajemnice art nouveau.

Ta wystawa będzie nie tylko przepiękną prezentacją secesji, ale także ukaże jej funkcjonalne oblicze. Oprócz odniesień do kobiecości, wyrażających się w kobiecym ubiorze i biżuterii, bogactwo art nouveau zostanie zaprezentowane poprzez rzeźbę, malarstwo oraz przedmioty życia codziennego. Secesja to także architektura, projektowanie wnętrz i dekoracje, które postaramy się zaprezentować m.in. poprzez aranżację fragmentu pomieszczenia w stylu secesyjnym. Nie zabraknie kontekstu lokalnego – wystawę dodatkowo wzbogacą zdjęcia oranżerii Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, zaprojektowanej przez słynnego, belgijskiego projektanta i malarza Henry’ego van de Velde.

W programie wykład dr Barbary Bielinis-Kopeć, Lubuskiego Konserwatora Zabytków, dotyczący wystroju i dekoracji wnętrz w sanatorium w Trzebiechowie, typowych dla stylu secesyjnego.

Małgorzata Szadkowska, kuratorka wystawy, na temat secesji:

Pod koniec XIX wieku od barwnego pejzażu belle époque dołączył styl art nouveau. Niespokojna, rozedrgana linia, będąca jego wyrazem, biorąca swój początek w świecie flory i fauny, meandrując od płócien artystów po wnętrza mieszkalne ogarnęła wszystkie dziedziny sztuk plastycznych, kształtując na wzór nieokiełznanej natury entourage życia codziennego przełomu stuleci.

W centrum tego świata była ONA – dama, muza, tancerka, matrona, femme fatale. Niegasnąca inspiracja dla malarzy, artystów, projektantów, którzy zahipnotyzowani jej pięknem, na obrazach przedstawiali ją jako eteryczną niewiastę lub intrygującą Salome, a przedmioty użytkowe formowali na jej podobieństwo. Wówczas zyskała dekoracyjną oprawę secesyjnego ornamentu niczym kobieta-klejnot. Secesyjna linia przenikając również do damskiej mody wystylizowała jej garderobę na wzór kobiety-kwiatu.

Wystawa Kobieta i jej świat… jest prezentacją zaledwie fragmentu najbogatszej w Polsce i komplementarnej kolekcji sztuki z przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a jednocześnie zaproszeniem do świata secesji.

Link do wydarzenia na Facebook: https://bit.ly/4cVcTF7

Wystawa potrwa do 15 września 2024.

Kuratorka: Małgorzata Szadkowska

Współpraca: dr Longin Dzieżyc i Justyna Lubas-Wałęcka

Julia Molibog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...