środa, 6 listopada, 2024

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska – „Sztuka współpracy”

800 zarejestrowanych gości, ponad setka panelistów z całej Polski i tysiące osób, które biorą udział w wyborach Rad Kultury – we Wrocławiu rozpoczął się  Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska  pod hasłem  „Sztuka współpracy”.

Kongres Kultury Wrocławia i Dolnego Śląska to dyskusje, debaty i warsztaty dotyczące regionalnego środowiska kulturalnego. Od samego początku przygotowywany był z myślą o lokalnych środowiskach twórczych.

Dziedzictwo kulturowe to nasz fundament i wartość, w którą warto inwestować. Jestem zwolenniczką miasta kompletnego, a  Wrocław to miasto kompletne. Troszczymy się zarówno o transport, edukację, sport, jak i kulturę, która zajmuje u nas ważne miejsce. Roczny budżet miasta na kulturę w 2024 roku 214 mln zł. To pieniądze na utrzymanie 25 instytucji kultury, dotacje na NGO i stypendia  wiceprezydent Wrocławia, Renata Granowska.

Sztuka współpracy

Tegoroczny Kongres Kultury jest pierwszym, który łączy inicjatywy miasta oraz województwa. To połączenie zrealizowanego w 2016 i 2020 roku Wrocławskiego Kongresu Kultury oraz zeszłorocznego Dolnośląskiego Kongresu Kultury. Stąd m.in. podtytuł „Sztuka współpracy” – symbol kulturalnej współpracy pomiędzy dwoma samorządami.

Sztuka współpracy to wykorzystanie wspólnego potencjału, który posiadamy. Mocno wspieramy także kulturę w mniejszych ośrodkach jak Wałbrzych, Jelenia Góra czy Legnica. Razem z miastem Wrocław budujemy i pielęgnujemy tożsamość Dolnego Śląska – mówił marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz.

Sztuka współpracy to zaproszenie do dialogu między wszystkimi jednostkami i osobami składającymi się na kulturalne środowisko regionu.

To święto kultury Dolnego Śląska i Wrocławia. Święto wszystkich tych, którym kultura jest bliska, którzy zajmują się nią zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Tylko wspólnie możemy zadbać o to, by głos dolnośląskiej kultury miał szansę głośno wybrzmieć – wyjaśniał wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Jarosław Rabczenko.

Wrocławska Rada Kultury

Kongresowi Kultury towarzyszą Wybory do dwóch Rad Kultury (Rady Kultury Wrocławia i Rady Kultury Dolnego Śląska).

Ich głównym zadaniem jest wsparcie prezydenta Wrocławia oraz marszałka województwa dolnośląskiego. Będą pełnić funkcję doradczo-konsultacyjną, mają również współpracować ze środowiskami działającymi w obszarze kultury w regionie.

Kongresowi towarzyszą imponujące liczby. Mamy ponad 800 zarejestrowanych gości, ponad 100 panelistów.  W wyborach do Rady Kultury przy marszałku bierze udział już ponad 2 tys. 300 osób, a na wrocławską radę głosy oddało już ponad 3 tys. 200 osób. To pokazuje, że środowisko kultury chce być z nami w dialogu – mówiła Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Głosowanie do Rad Kultury kończy się 26 października o godz. 10. Głosy można oddawać na stronie  https://sztukawspolpracy.pl/zaglosuj/. Wyniki  zostaną ogłoszone pod koniec Kongresu.

Panele, dyskusje i warsztaty

Wydarzenie przygotowały dwie instytucje kultury – Wrocławski Instytut Kultury (instytucja miejska) i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (instytucja wojewódzka), we współpracy z zarządzającymi kulturą w Urzędzie Miejskim Wrocławia i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

W czasie paneli poruszone zostaną tematy kondycji i przyszłości kultury Dolnego Śląska, edukacji kulturalnej, wsparcia artystów w rozwoju czy finansowania kultury.

Wydarzenie potrwa do 26 października, a szczegółowy program oraz rejestracja dostępne są na stronie: sztuka-wspolpracy.pl

Wydarzenia we Wrocławiu oraz na Dolnym Śląsku

To nie koniec świętowania w kulturalnym gronie. W ramach Kongresu Kultury przyznano granty w wysokości 10 tysięcy złotych na projekty, które zrealizowane zostaną na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska.

To aż 9 artystycznych wydarzeń towarzyszących, które organizowane będą już po zakończeniu kongresu. To m.in. koncerty, performanse, spektakle, wystawy, warsztaty oraz inne kreatywne inicjatywy.

Wśród wybranych przez komisję projektów znalazły się:

• Historia wzorem tkana | Anastasiia Soliarska (Wrocław, Jelenia Góra)

•Sołtyski | Stowarzyszenie Kobietostan (Brzezina, gm. Miękinia)

• Koncert ZiOMOrchestra — Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów do filmu niemego Frankenstein (Jedlina-Zdrój)

• Kultura z dowozem | Piotr Moc (gm. Strzelin, gm. Ziębice)

• Hypnoheads x Paweł Lisek x Neon | Maciej Nestor (Wrocław)

• „Od Natury do Kultury” | Paulina Teterycz (Złotoryja, Wilcza Góra, Świerza-wa)

• Festiwal Artystów Lokalnych „SZTUKA STĄD” | Fundacja „Kraina pod Słońcem” (gm. Bardo)

• Spektakl „Kwiatki, bratki i drzewa” oraz roślinne spotkanie | Teatr Ej.Aj. (Wrocław)

• Spotkanie przy stole | Magnolie studio i Louis Mahomedov (Wrocław)

Alicja Jurasz
Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miejski Wrocławia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...

Utwór konserwatorski w polskim prawie ...

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka prof. Piotra Ś...