sobota, 13 lipca, 2024

Kościerzyna czeka na Kaszubów

Jubileuszowy XXV Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się w dniach 5-7 lipca w Kościerzynie. Tegoroczna edycja połączona jest z Dniami Kościerzyny. Podczas obchodów odbędzie się uroczysty przemarsz przez ulice miasta-gospodarza. Przygotowano również imprezy towarzyszące, w tym wydarzenia sportowe, atrakcje dla dzieci i koncerty. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Sara James.

Światowy Zjazd Kaszubów organizowany jest od 25 lat. Wydarzenie upamiętnia zjednoczenie gmin zamieszkanych przez Kaszubów w granicach jednego województwa. Co roku gospodarzem imprezy jest inne kaszubskie miasto, a przyszłorocznego poznamy podczas weekendowego wydarzenia.

Na doroczne zjazdy, które są okazją do świętowania kaszubskiej tożsamości, przyjeżdżają goście z całego Pomorza, Europy i Świata. Wśród uczestników zjazdu będą Kaszubi zarówno ci z urodzenia, jak i ci z wyboru. Dużą grupę stanowią goście z Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkuje największa kaszubska społeczność. Pojawią się również sympatycy i znawcy kaszubskiej kultury.

Dla nas Kaszubów reforma z 1998 roku miała szczególny wymiar i była wyrazem dążeń i aspiracji politycznych. Obok tak oczywistych jak walka o nasz język, tożsamość i dziedzictwo kulturowe było dążenie, aby ziemie etnicznie kaszubskie znalazły się w granicach jednego samorządnego województwa. Nie było to oczywiste, bo do ostatnich chwil ważyły się losy ziemi chojnickiej, która mogła pozostać w województwie ze stolicą w Bydgoszczy. Dzięki determinacji działaczy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w szczególności środowiska chojnickiego, udało się osiągnąć cel. Spełniły się marzenia wielu generacji kaszubskich społeczników. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia co roku odbywają się Zjazdy Kaszubów – tłumaczy marszałek Mieczysław Struk.

Od początku wydarzenia uczestnicy będą mieli możliwość uczestnictwa zarówno w oficjalnych uroczystościach, jak i rozrywkach. To m.in.: przejazd Transcassubią, przemarsz i oficjalne otwarcie zjazdu. Odbędzie się również jarmark ze stoiskami wystawienniczymi i strefa dla najmłodszych. Pojawi się lokalna gastronomia, a czytelników zainteresują targi książki.

Dorota Patzer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...