niedziela, 23 czerwca, 2024

Majowe propozycje Muzeum Pamięci Sybiru

Maj kojarzy się wszystkim amatorom życia kulturalnego z jedyną taką w roku, niezwykłą nocą – Nocą Muzeów. Ale to tylko jedna z propozycji, jakie na ten miesiąc przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru.

Maj to także świętowanie zwycięstwa pod Monte Cassino. Trzeba jednak pamiętać, że z tzw. Armią Andersa ze Związku Sowieckiego ewakuowano nie tylko żołnierzy, ale też tysiące cywilów – kobiety, dzieci i osoby niemogące dołączyć do wojska. Przypomnimy o tym w naszej majowej odsłonie „Eksponatu Miesiąca”. 9 maja o godzinie 10.00 zaprezentujemy pamiątki rodziny Wojtasiewiczów – bohaterami opowieści będą Renata Halina Iwanowska (która przybędzie na prezentację Eksponatu) z domu Wojtasiewicz oraz jej rodzice Kazimiera i Jan, którzy dzięki „amnestii” z 1941 r. mogli opuścić ZSRS.

11 maja o godzinie 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu goszczącego podróżników i zarazem twórców: pisarzy, dziennikarzy, fotografów i filmowców. Tym razem o wyprawach szlakiem syberyjskich rzek opowie Zofia Piłasiewicz, autorka książki „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”. Narrację wzbogaci pokaz zdjęć.

13 maja zapraszamy na Noc Muzeów. Już od godziny 16.00 w otoczeniu Muzeum Pamięci Sybiru prezentować się będą grupy rekonstrukcyjne. W związku z przypadającą w 2023 roku 160. rocznicą powstania styczniowego przedstawią uczestników tamtego zrywu. Także od 16.00 muzealni edukatorzy w dwóch namiotach przed Muzeum będą czekać z warsztatami edukacyjnymi dla dzieci. Będzie okazja do wypróbowania gogli wirtualnej rzeczywistości (VR). Zwiedzanie wystawy stałej dla wszystkich zainteresowanych będzie trwało od godziny 18.00 do północy. Do tematu powstania styczniowego nawiąże także animacja prezentowana na fasadzie Muzeum od strony ulicy Poleskiej w godzinach od 20.00 do 1.00 w nocy. Wstęp wolny.

Maj to także Dzień Matki. W tym roku Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało szczególną propozycję. Muzealnicy z Węglowej wybrali z muzealnych zbiorów fotografie odwołujące się do macierzyństwa i przedstawiające sybirackie matki. Publikacja „Matka. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru” zaprezentowana zostanie 25 maja o godzinie 17.00. W czasie spotkania będzie możliwość zakupu albumu. Wstęp wolny.

Zapraszamy!

tekst: Paulina Cylka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...