poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Muzealnicy na zakupach w Wiedniu

Muzeum w Tarnowskich Górach nabyło obraz autorstwa Friedricha Augusta Bouterweka „Leśne święto ku czci Pana”. Zakup dzieła w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu był możliwy dzięki wielkiej przychylności Burmistrza Miasta – Arkadiusza Czecha oraz zwiększeniu dotacji podmiotowej Instytucji przez Radę Miejską w Tarnowskich Górach. Decyzja tarnogórskich Radnych była jednogłośna.

Friedrich August Bouterwek to XIX-wieczny malarz mający tarnogórskie korzenie. Urodził się on w 1806 roku w Strzybnicy (wówczas Friedrichshütte). Po kilkunastu latach spędzonych w Tarnowskich Górach Bouterwek kształcił się w Berlinie, a następnie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku. Jedno z jego dzieł – obraz przedstawiający Chrystusa przekazującego klucze świętemu Piotrowi – od ponad 150 lat znajduje się w tarnogórskim kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Inne prace Bouterweka trafiły przede wszystkim do zbiorów muzeów francuskich i w ręce kolekcjonerów prywatnych.

„Leśne święto ku czci Pana” ukazuje szesnaście półnagich kobiet, które tańczą wokół posągu Pana grającego na fletni. Ten grecki bóg lasów, pól i pasterzy, w mitologii rzymskiej znany jako Faun, był również ucieleśnieniem płodności. Kobiety – odziane w zwiewne, barwne szaty, z wiankami na głowach lub trzymające gałązki drzew – wydają się być owładnięte urokiem bóstwa. Scena przywodzi na myśl starożytne obrzędy na cześć innego greckiego boga, Bachusa (rzymskiego Dionizosa), zwane bachanaliami, oraz jego towarzyszki – bachantki (menady). Erotyzm to jeden z kluczy interpretacyjnych tego obrazu. Został on namalowany farbami olejnymi na płótnie, ma wymiary 60,5 na 82 centymetry i jest sygnowany nazwiskiem artysty. Prawdopodobnie pochodzi z lat pięćdziesiątych XIX wieku.

Podczas LIX Sesji Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, która odbyła się 25 stycznia 2023 roku, tarnogórscy Radni zdecydowali o zwiększeniu dotacji podmiotowej Muzeum w Tarnowskich Górach z przeznaczeniem na zakup tego obrazu. Został on nabyty w wiedeńskim Dorotheum, jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych na świecie domów aukcyjnych.

Przed Domem Aukcyjnym Rafał Ludwikowski (historyk – Działu Historii), Beata Kiszel (dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach) oraz Marek Panuś (historyk – Dział Edukacji i Promocji)

8 lutego 2023 roku tarnogórscy muzealnicy udali się do Wiednia, by sfinalizować transakcję i odebrać dzieło.

„Leśne święto ku czci Pana” zostanie zaprezentowane publiczności podczas Nocy Muzeów, planowanej na 20 maja 2023 roku. Do tego czasu potrwają dalsze badania, a także konsultacje z konserwatorami.

Tekst, foto: Marek Panuś – pracownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum w Tarnowskich Górach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...